Restorasyon

Restorasyon

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı olan İlber Ortaylı bugünkü yazısında restorasyon çalışmalarından bahsetti. Ortaylı, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'ne ''Evliya Çelebi'' ismi konulmasını önerdi.

Riva Kalesi Sünger Bob'a benzemesin!

Restore edildikten sonra çizgi film karakteri ‘Sünger Bob’a benzetilen Şile Kalesi’nden sonra İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki Cenevizlilerden kalma Riva Kalesi’nin restorasyonu için Büyükşehir Belediyesi düğmeye bastı.

Yozgat’ta tarihi köprüler restore edilecek!

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat’ta bulunan üç tarihi köprünün restore edileceğini söyledi. Tarihi Karabıyık Köprüsü'yle Sekili Koşa Köprüsü’nün onarım ihalesi 23 Kasım'da yapıldı.

Foça Zangoçu'nun evi küllerinden doğdu!

Kapısında 'Foça zangocunun evidir' yazan 116 yıllık eski bir Rum evini satın alarak restore eden Ömer ile Şükran Torun çifti ilginç bir serüvenin peşine düştü.

Konak'ta tarihi yapılar restore ediliyor!

Konak Belediyesi, tarihi yapılan yeniden ayağa kaldırmak adına yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Mecidiye Mahallesindeki yan yana iki tarihi bina restore edilmek üzere kamulaştırıldı.

Malatya Karakaş Konağı restore edilecek!

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarihi Karakaş Konağı'nı, restore ederek hizmete açacak. Konağın devir işlemleri devam ederken, diğer taraftan hazırlanan restorasyon proje Sivas Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı.

Bergama’da restorasyon atağı!

İzmir’in Bergama Belediyesi tarafından, ilçedeki eski birçok yapı için başlatılan restorasyan çalışması, hız kesmeden sürdürülüyor. 1930’lu yıllarda yapılan tarihi Kapalı Çarşı’nın cephe onarım çalışmaları tamamlanıyor...

İzmir Osmanlı Türk evleri ilgi bekliyor!

İzmir’de kapıları ve avlulukları ay yıldızlı, 1850 ile 1890 yılları arasında inşa edilmiş eski Osmanlı Türk evleri ilgi bekliyor. Evlerin onarım maliyetlerinin yüksek olması zorluyor.

Bakanlıktan 'Aspendos' açıklaması!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aspendos Antik Tiyatrosu'nun orijinal dokusuna uygun restore edilmediği iddiasıyla ilgili açıklama yaparak, restorasyonda orijinal taşlara en yakın özellikli taşların kullanıldığı belirtildi.

Sadece Aspendos değil Sümela da restorasyon kurbanı!

Dünya gazetesi yazarı Handan Sema Ceylan, son yıllarda kamuoyunun gündemine gelen restorasyon yanlışlarını değerlendirdiği yazısında Sümela ile ilgili bir iddiayı da paylaştı. İşte Ceylan'ın yazısı...

6 asırlık Dandalaz Köprüsü restorasyonda yıkıldı!

Aydın'ın Karacasu İlçesi’nde, 589 yıllık tarihi geçmişe sahip olan, demir ve harç kullanılmadan yapılan Dandalaz Köprüsü, restorasyon sırasında yıkıldı. Yüklenici firmanın ihmali olup olmadığı araştırılıyor...

SEKA kamp lojmanları restorasyon projesi için ilk onay!

Kartepe Belediyesi’nin Seka Kamp alanında bulunan 5 adet yapının restorasyonu için Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’ne yaptığı başvurunun ilk aşaması kabul edildi. İşte kararın ayrıntıları...

Kars'taki tarihi binalar restore edilecek!

Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Kars'ta, taşınmaz kültür varlıklarının onarımına yönelik hibe desteği verileceğini söyledi. Kentteki yüzyıllık binaların restore edilerek turizme kazandırılması hedefleniyor.

İlk belediyenin binası restore edildi!

Osmanlı Devleti’nin Fransız modelini örnek alan ilk belediyesi olarak 1858 yılında, 6. Daire ismiyle kurulan Beyoğlu Belediyesi’nin, II. Abdülhamid döneminde inşa edilen binası restore edildi.

Elazığ Yeni Camii restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açıldı!

1951 yılında ibadete açılan ve Elazığ’ın eski camilerinden biri olan Yeni Camii restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ibadete açıldı. Rızaiye Mahallesi’nde bulunan Yeni Camii’de 2 yıldır süren restorasyon çalışmaları tamamlandı...

TOKİ'nin restorasyon kredileri başvuruları başladı!

TOKİ'nin restorasyon kredileri başvuruları başladı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığının bu yıl üst limitini 125 bin liraya çıkardığı restorasyon kredisi başvuruları, 2 Mayıs'ta sona erecek.

Albay İbrahim Çolak Köşkü’nün restorasyon çalışmaları devam ediyor!

Bilecik' in Bozüyük ilçesinin İstanbul - Bursa girişinde bulunan ve adeta ilçenin vitrini konumunda olan tarihi Albay İbrahim Çolak Köşkü’ nün restorasyon çalışmaları devam ediyor...

Maco Yapı İnşaat Restorasyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Maco Yapı İnşaat Restorasyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Ahmet Osmanoğlu, Mehmet Conoğlu tarafından 100 bin TL'lik sermaye ile 25 Mart'ta Esenler, Kazım Karabekir Mahallesi'nde kuruldu.

Portakal Hafız Konağı’nın restorasyon ihalesi yapıldı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi dokusuna sahip çıkmaya devam ediyor. Yaptığı restorasyon çalışmalarıyla tarihi eserleri şehre kazandıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, restorasyon çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor...

Ortaköy Büyük Mecidiye Camisi'nde restorasyon çalışmaları bitiyor!

İstanbul Boğazı kıyısında bulunan ve "Ortaköy Camisi" olarak bilinen Büyük Mecidiye Camisi'nde restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Mayıs ayında ibadete açılacak camide, 3 yıl süren restorasyon çalışmalarında 8 milyon liraya yakın para harcandı.

Akkar Mimarlık Mühendislik İnşaat ve Restorasyon Sanayi Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Akkar Mimarlık Mühendislik İnşaat ve Restorasyon Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Ahmet Karahan, Burak Kargın tarafından 200 bin TL'lik sermaye bedeli ile 19 Mart'ta Esenyurt'ta kuruldu.

TOKİ restorasyon kredisini 125 bin liraya çıkardı!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 2005'te başlattığı "restorasyon kredisi" uygulaması ile 530 kültür varlığına kredi desteği verdi. Başlatılan restorasyon projelerinden 335'i tamamlanarak kültür değerleri arasındaki yerini sağlamlaştırdı.

TOKİ restorasyon kredisini 125 bin liraya çıkardı!

Bugüne kadar 530 restorasyon projesi için 46 milyon lira kredi tahsis eden TOKİ, 7 Nisan-2 Mayıs 2014 tarihleri arasmda restorasyon kredisi başvurularım kabul edecek. TOKİ, kredi üst limitini bu yıl 125 bin liraya çıkardı.

Mardin Kalesi'nde restorasyon çalışması başladı!

218 yıl aradan sonra ilk defa restorasyon kapsamına alınan Mardin Kalesi için yüklenici firma İtalya’dan özel olarak getirdiği çelik bariyerleri, kale etrafında monte etmeye başladı. Çalışmaların 2 yıl sürmesi bekleniyor...

TOKİ restorasyon kredisini 125 bin liraya çıkardı!

Yıkılma ve yok olma tehlikesi bulunan tarihsel değerleri, sağladığı restorasyon kredileriyle gelecek nesillere kazandıran TOKİ, bugüne kadar 530 restorasyon projesi için 46 milyon lira kredi tahsis etti

Arsen İnşaat Taahhüt Restorasyon ve Dış Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Arsen İnşaat Taahhüt Restorasyon ve Dış Ticaret Limited Şirketi, İsmail Arda, Selcen Zeliha Özkök Arda tarafından 50 bin TL'lik sermaye bedeli ile 5 Mart'ta kuruldu.

Anadolu Restorasyon İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Anadolu Restorasyon İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Zeynep Kızıldeli tarafından 100 bin TL'lik sermaye bedeli ile 27 Şubat'ta Bahçelievler, Kocasinan Merkez Mahallesi 'nde kuruldu.

Restorasyon Haberi

Restorasyon

BİR müddet evvel, Şile’deki Ocaklı Ada Kalesi’nin sözde restorasyonu basını işgal etmişti. Hiç şüphesiz İstanbul surlarının Taç Vakfı tarafından desteklenen restorasyonu da Hollywood zevkine göre yapılan düğün pastası görümündeki bir çalışmadır. Vlaherna Sarayı’nın restorasyonu, Anadolu’daki restorasyonlar arasında Sümela ve daha nice sayısız eser bunların başında gelir. Daha tatsız örnekler de vardır. Bilhassa İstanbul’da yeni bir bina yapılırken temeldeki eski eserler betona gömülür; ileride tarihçiler Beşiktaş İnönü Stadı’nın altındaki Saray Ahırları’nı, asıl önemlisi Dolmabahçe Tiyatrosu’nun ne olduğunu haklı olarak soracaklar.


İYİ SONUÇ İÇİN BİRİKİM LAZIM, O DA YOK


Bizzat Topkapı Sarayı’nda 1940’lı ve 1960’lı yıllarda beyaz çimentonun yanlış olarak ve bilinçsizce kullanıldığı biliniyor. Mesela Hırka-i Saadet’in üzerinde bu kullanım duvarın öbür tarafındaki orijinal düzgün restorasyonla karşılaştırıldığında daha iyi görülebilir. Sarayın bir talihsizliği...