Rüzgar enerjisi

Rüzgar enerjisi

Fukuşima nükleer kazasının ardından alternatif enerji teknolojilerine yönelen Japonya, yüzen rüzgar türbiniyle 7 megavatlık kurulu güç elde etmeyi amaçlıyor. Türbin denizden 32 kilometre uzağa kurulacak.

2000 yılında Kilyos'a rüzgar santrali!

2000 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı İstanbul'a rüzgar santrali kurulması için düğmeye basmış. Bakanlık, Kilyos'ta kurulacak santralden olumlu sonuç alırsa, Rumeli Feneri ve Şile'de de düğmeye basacakmış.

Polat Holding rüzgar enerjisine 1 milyar dolar yatırdı!

Rüzgar enerjisine 1 milyar dolar yatırım yapan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, önümüzdeki 5 yılda 1 milyar dolarlık yeni yatırımla 1200 megavata ulaşacak.

Adnan Polat rüzgâra 1 milyar dolar yatıracak!

Polat Holding, rüzgâr enerjisi alanında büyümesini hızlandırdı. Rüzgâra 5 yılda 1 milyar dolarlık yatırım planlayan şirket Türkiye'de üretilmeyen bir tribün için Alman şirketi ile anlaştı.

Türkiye'nin rüzgar verimliliği rakamları cezbedici!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Rüzgar yatırımlarına ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanlığının harçlarla ilgili almış olduğu kararın yatırımcıya olumsuz yansıdığını söylemem lazım" dedi.

Rüzgar enerjisi kapasitesinde yüzde 27 artış yaşandı!

Türkiye'nin kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi geçen yıl yüzde 27 artışla 3 bin 763 megavata ulaştı. Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği'nin verilerine göre Türkiye, Avrupa'da yeni rüzgar yatırımlarının yüzde 6,3'ünü gerçekleştirdi.

Rüzgar enerjisi daha az doğalgaz ithalatı yapılmasını sağladı!

Türkiye'de rüzgardan üretilen elektrik miktarı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 11,65 artarak 8 milyon 366 bin megavatsaate ulaştı. Rüzgar santrallerinden elde edilen elektrik 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapılmasını sağladı.

Doğanlar Holding enerji sektörüne giriyor!

Doğanlar Holding mobilya, inşaat ve gıdadan sonra enerji sektörüne giriyor. 2015'te 250 milyondolarlık rüzgar enerjisi yatırımı yapmaya hazırlanan şirket, Troypark AVM'yi de 30 Ocak'ta açacak.

Rüzgar enerjisinin önde gelen oyuncuları Türkiye'de buluşacak!

Rüzgar enerjisinde önde gelen oyuncuların buluşacağı Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde yatırım fırsatları anlatılacak. Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yapacağı TÜREK 2014, 5-6 Kasım'da İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Rüzgar, geleceğin enerji kaynağı olacak!

Küresel Enerjisi Konseyi 2014 Küresel Rüzgar Enerjisi Raporu ' na göre, 2050 yılında rüzgar enerjisinin toplam elektrik üretimindeki payının yüzde binden fazla yükselmesi öngörülüyor.

Rüzgar çevreyle en uyumlu enerji türü!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından azami ölçüde faydalanılması gerektiğini söyledi. Yılmaz "Rüzgâr çevreyle en uyumlu enerji türü" dedi...

Mustafa Yılmaz: Rüzgâr çevreyle en uyumlu enerji türü!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından azami ölçüde faydalanılması gerektiğini söyledi. Yılmaz "Rüzgâr çevreyle en uyumlu enerji türü" dedi

Rüzgar enerjisi, doğalgaz ithalatını 1 milyar dolar azaltacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "İçinde bulunduğumuz yılın sonuna kadar rüzgar santrallerinden elde ettiğimiz elektrik, 1 milyar dolar daha az doğalgaz ithal etmemize sebep olacak" dedi...

Rüzgar enerjisinde lisans iptalleri nereden çıktı?

İlerleyen teknoloji ve de hayat standartlarındaki artışla birlikte, kişilerin elektrik enerjisine olan ihtivadan da her geçen gün artış içerisindedir. Rüzgar enerjisinde lisans iptalleri nereden çıktı?

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 3 bin 581 megavata yükseldi!

Enerjide rüzgar hızlı esti. Türkiye, rüzgardan enerji üretimine hız veriyor. Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücü, son 1 yılda yüzde 35 artarak 3 bin 581 megavata yükseldi.

Türkiye'nin rüzgar enerjisi karnesi pekiyi!

Türkiye'nin birçok yerinde 2019 itibarıyla 3 bin 285 türbin dikildi, 198 santralde toplamda 8 bin 56 megavat seviyesinde kurulu güç, enerji sistemine kazandırıldı.

Türkiye'nin rüzgar enerjisinde kurulu gücü 7 bin 615 megavata ulaştı!

Türkiye'de yılın ilk 6 ayında 246 megavatlık rüzgar enerjisi santrali devreye alındı. Türkiye'nin rüzgar enerjisinde kurulu gücü bu yılın ilk 6 ayında 246 megavatlık santralin işletmeye alınması ile 7 bin 615 megavata ulaştı.

Çeşme RES'in imar planları davalık oldu!

İzmir'in Çeşme ilçesi Sarnıç bölgesindeki rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) imar planları, hak sahipleri tarafından açılan davanın ardından iptal edildi.

Akfen rüzgara 1,6 milyar lira yatıracak!

Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ, Çanakkale ve Denizli'de inşa edeceği dört rüzgar enerjisi santrali için 1,6 milyar liralık yatırım gerçekleştirecek. 

Çılgın projeler rüzgarın yönünü değiştirdi!

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Ataseven . Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi projeler nedeniyle bölgedeki bazı rüzgar santralların taşındığını ifade etti. 

Ekore Rüzgar Enerjisi Anonim Şirketi kuruldu!

Ekore Rüzgar Enerjisi Anonim Şirketi 50 bin TL sermaye ile 15 Aralık 2017'de Selçuk Karaaslan tarafındankuruldu.

Afyon Dinar RES, 235 bin konutun elektriğini karşılayacak!

Türkiye'nin ikinci büyük rüzgar enerjisi santrali Dinar RES tamamlandı. Afyon'da hayata geçirilen Dinar RES, yılda 564 milyon kilovatsaat elektrik üretilerek, 235 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Türkiye rüzgar enerjisi santralinde Avrupa liginde!

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, "Türkiye, geçen yıl bin 387 megavatlık santralin işletmeye alınmasıyla birlikte Avrupa'da en fazla rüzgar kapasitesini devreye alan üçüncü ülke oldu." dedi.

Doğal sit alanlarında 3 yeni düzenleme!

Doğal sit alanlarında rüzgar enerjisi santralleri (RES) ilke kararı, Doğal sit alanlarında güneş enerjisi santrali (GES) ilke kararı ile Doğal sit alanları koruma ve kullanma koşulları ilke kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı..

Doğal sit alanlarında RES ilke kararı!

Doğal sit alanlarında rüzgar enerjisi santralleri (RES) ilke kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İzmir RES'te Türkiye lideri!

Son on yılda Rüzgar Enerjisi Santralleri'nde (RES) pek çok yatırımın devreye alındığı İzmir, 2017 yılı ile birlikte kurulu güçte 1000 Megavat (MW) sınırını aşarak, Türkiye'nin lideri oldu.

Vestas'tan, Türkiye’deki yenilenebilir enerji piyasasına yeşil ışık!

Yıllık 10 milyar dolarlık geliriyle dünya çapındaki en büyük rüzgar enerjisi şirketi Vestas, Türkiye’deki yenilenebilir enerji piyasasına yeşil ışık yaktı.

Türkiye'nin 2023 hedefi 20 bin MW rüzgar enerjisi üretmek!

Almanya'nın liman kenti Hamburg'da, "Hamburg Rüzgar Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı ve Avrupa Rüzgar Konferansı" Almanya Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel'in de katılımıyla gerçekleştirildi.

Rüzgar enerjisi

Rüzgar enerjisi Rüzgar enerjisi

Proje kapsamında üretilen 7 megavatlık türbin 104 metre uzunluğunda, üç kanattan oluşan pervanenin bir tanesi ise 80 metre uzunluğunda olacak. Denizden 32 kilometre uzağa kurulan türbin 20 tonluk deniz içi sabitleyiciler kullanılarak inşa edilecek. 


Rüzgar türbininin Japonya'da sıklıkla meydana gelen dev dalgalara ve hatta güçlü tsunamilere dayanıklı olması bekleniyor. Amerikan televizyonu NBC'ye konuşan proje mühendislerinden Katsunobu Shimizu, "Projede yer alan türbin, teknik özellikleri açısından dünyanın en büyük yüzer rüzgar türbini. Proje için üretilen rüzgar türbini ve deniz altı destekleyici ekipmanların yaklaşık 20 metre uzunluğunda dalgalara karşı sağlam kalabilir" dedi. 


Shimizu, Japonya'nın enerji ihtiyacını karşılamak için benzer alternatif kaynakların inşaatının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini söyledi. İnşaatı süren türbinin 401 milyon dolar değerinde olduğu belirtilirken, proje Japon firması Marubeni Co., Japonya Hükümeti,...