Süleyman Demirel

Süleyman Demirel

1993 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı seçilen Türk siyasetinin fötr şapkalı "baba"sı Süleyman Demirel'in vefatının üzerinden bir yıl geçti.

Gaziantep'te eski adliye kültür sanat merkezi oldu!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildikten sonra kültür sanat merkezi haline getirilen eski adliye binasında açılan hüsnü hat sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Süleyman Demirel'in evi müze olacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 'in vefatı nedeniyle ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Süleyman Demirel kimdir?

Türk inşaat mühendisi ve siyasetçi Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015 tarihinde vefat etti. Peki, 1993-2000 arasında Türkiye'nin 9. cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel kimdir?

1999 yılında Huber Köşkü müze olarak kullanılacakmış!

1999 yılında Cumhurbaşkanlığı yazlık köşkü olarak restorasyonu devam eden Huber Köşkü'nün müze olarak da kullanılması kararlaştırılmış. Köşkün yanında inşa edilen 2 binadan biri de devlet konukevi olarak kullanılacakmış.

1998 yılında Sıraevler'in ilk bölümü hizmete açılmış!

1998 yılında Beşiktaş'ta bulunan, Net Holding tarafından Vakıflar'dan 49 yıllığına kiralanan tarihi Akaretler Sıraevleri'nin restore edilen ilk bölümü Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından törenle hizmete açılmış.

1992 yılında Galata Köprüsü hizmete açılmış!

1992 yılında yeni Galata Köprüsü Başbakan Süleyman Demirel tarafından hizmete açılmış. STFA Grubu tarafından yapılan ve yapımı 5 yıl süren köprünün bir şeridi de tramvaya ayrılmış.

1977 yılında Boğazaltı Su Projesi'nin temeli atılmış!

1977 yılında Sarayburnu ile Salacak arasında bir Japon firması tarafından döşenecek 220 milyon liralık, bin 900 metre uzunluğundaki Boğazaltı Su Projesi'nin temeli Süleyman Demirel tarafından atılmış.

1975 yılında Süleyman Demirel, Boğaz'a ikinci köprü vaadinde bulunmuş!

1975 yılında genel seçime kısa bir süre kala, Adalet Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel Taksim Mitingi'nde yaptığı konuşmada, Boğaz'a ikinci köprü veya deniz tüneli yaptırma vaadinde bulunmuş.

Boğaziçi Köprüsü'nün temeli böyle atıldı!

1970 yılında Boğaziçi Köprüsü'nün temeli, Beylerbeyi'nde yapılan büyük bir törenle atılmış. Törene izlemeye kalabalık bir halk kitlesi gelmiş. Törende Cumhurbaşkanı SUNAY ve Başbakan DEMİREL hazır bulunmuşlar.

1967 yılında İstanbul'a, 3 günde 1,5 milyar liralık yatırım yapılmış!

1967 yılında Başbakan Süleyman Demirel, üç günde bir buçuk milyar lirayı aşan tesisin temel atma ve işletmeye giriş törenlerinde hazır bulunmuş. Almanya'daki işçilerin kuracağı TÜRKSAN Kağıt Fabrikası'nın da temeli atılacakmış.

Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi açıldı!

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in memurluktan cumhurbaşkanlığının sona erdiği döneme kadar geçen sürede kadar eşyalarının sergilendiği Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi, açıldı.Süleyman Demirel, açılışta konuşma yaptı.

Süleyman Demirel OSB'nin istihdam hedefi 5 bin kişi!

İsparta Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) yüzde 65'ini, başka illerden gelen sanayicilerin doldurduğunu dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabulut, "İsparta OSB'ye Ispartalı sanayicilerin sahip çıkmasını istiyoruz" dedi...

Eray Kapıcıoğlu, hem çimento fabrikası hem liman kuracak!

Dünya Göz Hastaneleri'nin kurucusu ve sahibi Eray Kapıcıoglu, halen 20 şubesi bulunan Dünya Göz zincirine gerek yurtiçi gerekse yurtdışında yeni halkalar eklemeyi sürdürüyor.

The Sofa Hotel, 15 milyon TL'ye icradan satılık!

Ahmet Nazif Zorlu'nun Serdar Cümbüş'le evlenen kızı Şule Zorlu Cümbüş, eski Cumhurbaşkanı Demirel'in kayınbiraderi ve The Sofa Hotel'in mal sahibi Ali Çetin Şener'den yaklaşık 15 milyon Türk Lirası alacağı karşılığında otele icra getirtmiş

Ali Çetin Şener koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti!

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in manevi oğlu olarak gördüğü; Nazmiye Demirel'in kardeşi Ali Çetin Şener'in koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği öğrenildi...

Süleyman Demirel'in anıt mezarı bitme aşamasında!

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in mezarının bulunduğu Çalcatepe'ye inşa edilen anıt mezar tamamlanma aşamasına geldi. 3 bin 500 metrekare alana inşa edilen anıt mezar 9 bölmeden oluşuyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri Biva Tower’ı  inceledi!

Süleyman Demirel Üniversitesi-İnşaat Topluluğu öğrencileri, Biva Mimarlık’ın Bayraklı’da hayata geçirdiği Biva Tower’ı ziyaret ettiler. 

TRİOS 2023’te kiralamalar başladı!

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin prestij merkezi TRİOS 2023’teki, Süleyman Demirel Bulvarı cepheli dükkanlar, mağazalar, ilk yıl kira ödemesiz tercihiyle kiralamaya sunuldu.

Reform Grup Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kuruldu!

Reform Grup Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi bugün Ataşehir'de 1 milyon 500 bin TL sermaye bedeli ile Süleyman Demirel tarafından kuruldu.

Kepez Belediyesi'nden 10 yıllığına kiralık Akaryakıt ve LPG İstasyonu!

Antalya Kepez Belediyesi, Varsak Demirel Mahallesi Süleyman Demirel Bulvarı üzerindeki Akaryakıt ve LPG İstasyonunu 10 yıllığına kiraya veriyor. İhale 26 Nisan'da yapılacak..

Manisa Alaşehir'de 6.7 milyon TL'ye icradan satılık gayrimenkul!

Manisa ili Alaşehir ilçesi Ilıca Mahallesi Süleyman Demirel Bulvarı'nda yer alan arsa vasıflı gayrimenkul 6 milyon 710 bin 344 TL bedel ile icradan satışa çıkarılıyor.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası'na yeni bina!

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası'nın Süleyman Demirel Bulvarı üzerindeki kendi arsası üzerinde inşa edilen yeni hizmet binası Ramazan Bayramı'nda görücüye çıktı.

Süleyman Demirel Botanik Parkı'na imar koruması!

ISPARTA İl Özel İdaresi, Süleyman Demirel Botanik Parkı'nın Süleyman Demirel Üniversitesi'ndeki tahsisini iptal ettirip, kendi tasarrufu üzerine aldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Zirvesi sona erdi!

Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Topluluğu tarafından düzenlenen İnşaat Zirvesi sona erdi. Öğrencilerle buluşan sektör temsilcileri, bilgilerini paylaştı, gençlerin sektöre ilişkin akıllarındaki soruları yanıt verdi.

Isparta Süleyman Demirel OSB kamulaştırmaları TBMM'de!

MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Isparta Süleyman Demirel OSB'nin ikinci etabı için yapılan kamulaştırmaları, Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye sordu..

Süleyman Demirel OSB'nin kamulaştırılmasına tepki!

Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nin ikinci etabı kamulaştırılıyor. Koçtepe sakinleri kamulaştırmaya tepki gösterdi.

Isparta'da İmar Mevzuatının Analizi semineri düzenlendi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından "İmar Mevzuatının Analizi" konulu bir seminer düzenlendi.

Süleyman Demirel

Süleyman Demirel Süleyman Demirel

Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı, 40 yılı aşkın siyasi hayatında kendi deyimiyle "altı kez gittiği başbakanlığa yedi kez gelen" Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015'te saat 02.05'te solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle, tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesinde yaşamını yitirmişti.


Demirel, Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de "Paşa Dayı" Yahya Bey ile Ümmühan Hanım'ın ikinci çocuğu olarak 1 Kasım 1924'te doğdu.


İlköğrenimini 1930-35 yıllarında doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon'da bitirdi. 1949'da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden inşaat yüksek mühendisi olarak mezun olan Demirel, 1948'de babası Hacı Yahya Demirel'in yeğeninin kızı Nazmiye Demirel'le evlendi.


1950'de Elektrik İşleri Etüd İdaresinde çalışmaya başlayan Süleyman Demirel, sulama ve elektrik konularında araştırma yapmak için ABD'ye gönderildi. Türkiye'ye dönüşünde, 1953 yılında Seyhan Barajı inşaatı başladığında proje mühendisi...