Taksim Meydanı

Taksim Meydanı

Taksim Meydanı'ndaki düzenleme çalışmaları dolayısıyla bir süreliğine yerinden sökülen direğin dikilmesinin ardından dev Türk bayrağı yeniden dalgalanmaya başladı.

1941 yılında Taksim Kışlası arsasına toprak dökülecek!

1941 yılında İstanbul Belediyesi tarafından yıktırılan tarihi Taksim Kışlası'nın arsası toprak dökmek suretiyle yükseltilecekmiş. Belediye, yükseltilen kısımdaki arsaların satışa çıkarılmasını ya da apartman inşa etmeyi düşünmüş.

1940 yılında Taksim Meydanı ve civarının alacağı şekil!

1940 yılında Taksim Meydanı ile civarının tanzimi planı hazırlanmış. Hazırlanan plana göre, meydanda yapılacak otelin ve apartmanların konumu, Taksim Gezi Parkı'nın da kaplayacağı alan belirlenmiş.

1938 yılında Taksim Meydanı'na yeni plan!

1938 yılında Fransız Mimar Gotye, Taksim Meydanı için yeni bir plan hazırlamış ve hazırladığı planı Lütfi Kırdar'a arz etmiş. Plan, Vali Kırdar'ın tetkikinden sonra Prost'un tasvibinden geçecekmiş.

1938 yılında Taksim Meydanı genişletilecek!

1938 yılında Taksim Meydanı yepyeni bir şekil alacakmış. Meydandaki bir apartman, birkaç dükkan ve Taksim Kışlası'nın müştemilatı kaldırılacakmış. Çalışmalar tamamlandığında meydanda denizi görmek mümkün olacakmış.

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı birleşiyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında Taksim Meydanı ile Gezi Parkı’nın birleştirilme çalışmaları başladı.

1993 yılında Taksim'e dev bir yerlatı çarşısı yapılacakmış!

1993 yılında Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Taksim Meydanı'na 4 katlı dev yeraltı çarşısı yapılacağını açıklamış. Yap-işlet-devret modeliyle finanse edilecek projeyle Taksim Meydanı'nın altında yüzlerce dükkan yer alacakmış.

Taksim Meydanı düzenleme projesi başladı!

İlk etap çalışmaları 13 Eylül 2013’de tamamlanıp yayaların kullanımına açılan ama akıbeti o günden beri merak konusu olan Taksim Meydanı’nda düzenleme çalışmaları başladı.

Taksim Meydanı düzenleme projesi ne zaman başlayacak?

Taksim Meydanı Düzenleme Projesi, nisan ayında havaların düzelmesiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılacak. Yayalaştırılmış beton alanın zemin döşemesi yenilenecek, ağaçlandırma çalışmaları yapılacak...

1986 yılında İstanbul'un 4 meydanı yeniden düzenlenecekmiş!

1986 yılında Avrupa Yakası'nda Taksim ve Beyazıt, Anadolu Yakası'nda Kadıköy ve Üsküdar meydanları yeniden düzenlenecekmiş. Meydan düzenlemesi için ''Ulusal Mimari Proje Yarışması'' açılarak fırsat eşitliği sağlanacakmış.

1930 yılında Taksim Meydanı'nda havuz yapılmasından vazgeçilmiş!

1930 yılında Taksim Meydanı'nın tanzimine büyük bir gayretle başlanmış. Taksim Abidesi etrafında mermer havuz ile bahçe yapılacakmışsa da Belediye, havuzu inşa etmekten vazgeçmiş. Abidenin etrafında yalnız bahçe yapılacakmış.

1943 yılında Taksim'de kagir bir ev 14 bin liraya satılacakmış!

Reşat Altın'ın 33 lira olduğu 1943 yılında Taksim'de yıllık bin 200 lira kira getirisi olan kagir bir ev 14 bin liraya satılacakmış. Satılacak evin kira geliri 11 yılda parasını çıkartıyormuş.

Taksim Meydanı'na çevre düzenlemesi!

Kadir Topbaş, "Mart ayı başında Taksim Meydanı düzenleme ihalesi yapılacak. Ve inşallah, Taksim Meydanı yeşil dokusuyla mümkün olduğu kadar bol ağaçlı ve çiçeklendirilmiş bir yere dönüşecek." dedi.

İşte 7 karede yeni Taksim Meydanı!

Mart ayında düzenleme ihalesinin yapılacağı Taksim Meydanı'nın oluşturulacak halinin görselleri yayınlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Beyoğlu’nda yapılan yatırım ve hizmetlerin toplu açılış töreninde yayınlanan o görseller...

Taksim Meydanı düzenleme ihalesi Mart ayında yapılacak!

Taksim Meydanı düzenleme ihalesinin Mart ayının başında yapılması kararı alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Beyoğlu’nda yapılan yatırım ve hizmetlerin toplu açılış töreninde Taksim'in yeni görselleri de yayınlandı

Taksim Meydanı ne olacak?

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun Taksim Meydanı ile ilgili kararının ardından İletişim Başkanlığı, Dijital Gösterim Merkezi çadırını kaldırıyor. İBB'nin geçici bir süre için kurduğu ‘Kavuşma Durağı’nın da kaldırılması bekleniyor...

Taksim Meydanı nasıl olacak?

Taksim Meydanı için kentsel tasarım yarışması düzenleniyor. Vatandaşların görüşlerini paylaşması için “kavuşma durağı” kuruldu. Bu alanda sergiler ve etkinlikler yapılacak.

Taksim Meydanı için flaş karar!

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, İBB'nin “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” projesi ile meydana kurduğu "Kavuşma Durağı" ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın yine Taksim Meydanı’nda 2019'da açtığı “Dijital Gösterim Merkezi” çadırının kaldırılmasını kararlaştırdı...

Taksim Camisi yıl sonunda tamamlanacak!

Taksim Meydanı'nda 17 Şubat 2017 tarihinde yapımına başlanılan Taksim Camisi yıl sonunda tamamlanıyor. Caminin genel inşaatının yüzde 60’ı ve dış cephe işlerinin yüzde 95'i tamamlandı.

Taksim Cami'nin inşaatı bitiyor!

Taksim Meydanı'nda 17 Şubat  2017 tarihinde yapımına başlanılan Taksim camii inşaatında sona gelindi. Büyük bir bölümü tamamlanan caminin pencere camları takılmaya başlandı...

Taksim Meydanı yeniden düzenlenecek!

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Atatürk Kültür Merkezi, Taksim Camisi, Muammer Karaca Tiyatro Salonu’nun son durumu hakkında açıklamalar yaptı...

Taksim Meydanı'nda inşaat yaza başlıyor!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıllardır tartışma konusu olan beton görüntüsü nedeniyle eleştirilen Taksim Meydanı'nda inşaatın yaza başlayacağını söyledi.

Taksim 15 Temmuz Dijital Gösterim Merkezi açılıyor!

"15 Temmuz Milletin Zaferi" Dijital Gösterim Merkezi, 15 Temmuz'da Taksim Meydanı’nda vatandaşların hizmetine girecek.

Ekrem İmamoğlu: Taksim Meydanı dönüşecek, Gezi Parkı korunacak!

Millet İttifakı'nın CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Taksim Meydanı için yeni bir proje hayata geçireceklerini, Gezi Parkı'nı ise korumaya alacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Taksim Camisi inşaatını gezdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Meydanı'nda düzenlenen Atatürk Kültür Merkezi'nin temel atma töreninin ardından Taksim Camisi'nin inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Taksim Camii minaresinin külah bölümü yerleştirildi!

Taksim Meydanı'nda inşaat çalışamları hızla devam eden Taksim Camii'nde her gün bitime bir adım daha yaklaşılıyor. Bugün ilk minarenin külah bölümü yerine yerleştirildi.

İBB’den Taksim'e yeni sanat merkezi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’a yeni bir sanat merkezi daha kazandırdı. Taksim Sanat, Taksim Meydanı Metro girişinde “Resmemaneti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Resim Koleksiyonu” sergisi ile kapılarını açtı.

Cumhurbaşkanı Taksim'deki opera binasının inşaatını inceledi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taksim Meydanı'nda yapımı devam eden cami ve AKM yerine yapılacak olan opera binasının inşaat alanında incelemede bulundu...

Taksim Meydanı

Taksim Meydanı Taksim Meydanı

Atatürk Kültür Merkezi'ne (AKM) yakın bir noktadaki bayrak direği, çevre düzenleme çalışmaları nedeniyle bir süre önce yerinden sökülmüştü.


O bölümde çalışmaların tamamlanmasının ardından direk, AKM'ye daha yakın bir noktaya dikildi. Dev Türk bayrağı yeniden göndere çekildi.


Öte yandan, meydandaki düzenleme çalışmaları devam...