02 / 07 / 2022

TMB

TMB

Jeopolitik gerginlik nedeniyle Türk müteahhitlerinin komşu ve çevre ülkelerden aldığı yıllık proje tutarı 25 milyar dolardan yarı yarıya azalarak 12.5 milyar dolara düştü.

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde düşüş yaşandı!

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde büyük düşüş yaşandı. Geçen yıl 21.4 milyar dolarlık iş alan müteahitler, 2016'da 4.1 milyar dolarda kaldı. Rusya pazarı kapandı, Bahreyn ilk sıraya çıktı

Bakanlık müteahhitlik sektörü için TMB ile birlikte hareket edecek!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci̇, müteahhitlik sektörünün yurt içi ve dışında güçlenebilmesi için TMB ile birlikte hareket edeceklerini söyledi.

TMB'den müteahhitlik hizmetlerini güçlendirme anlaşması!

Türkiye Müteahhitler Birliği ile İngiltere'nin önde gelen uluslararası hukuk bürolarından Pinsent&Masons, özellikle yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde işbirliğini güçlendirmek amacıyla mutabakat zaptı imzaladı.

TMB Başkanı Mithat Yenigün: İran'da çok iş birikmiştir

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, ambargoların kaldırıldığı İran'ın sektör açısından iyi bir pazar olacağını belirterek, "Ambargodan dolayı çok iş birikmiştir diye düşünüyoruz" dedi.

TMB, İnşaat Sektörü Analizi'ni yayınladı!

TMB bu yılın 3'üncü çeyreğine ilişkin "İnşaat Sektörü Analizi"nde, etkin bir ekonomik ve sosyal reform programının uygulamaya konulmasının, sektörde kritik önem taşıdığı belirtildi.

TMB: İnşaat sektöründe ekonomik ve sosyal reformlar uygulanmalı!

TMB bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin "İnşaat Sektörü Analizi'nde, etkin bir ekonomik ve sosyal reform programının uygulamaya konulmasının, sektörde hem altyapı yatırımlarının sürekliliği hem ele uluslararası finansman boyutu açısından kritik önem taşıdığ

ANGİAD ve TMB bir araya geldi!

Ankara Genç İşadamları Derneği'nin (ANGİAD) Fatma Semiz başkanlığında dernek üyeleri, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün ve yönetimiyle bir araya geldi.

Türkiye Müteahhitler Birliği: Konut piyasası 2015'te canlı

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) 2015 yılı ikinci çeyrek analizini açıkladı. Raporda, inşaat sektöründe üretimin 2014 ikinci yarısından itibaren önemli ölçüde hız kestiği belirtildi. İşte ayrıntılar...

3. Küresel Proje Yarışması'nda 2 TMB üyesi seçildi!

Küresel Proje Yarışmasında, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) üyesi SUMMA ve TAV, projeleriyle dünyanın en iyisi oldular.

Selim Bora EIC Yönetim Kurulu üyesi oldu!

Türkiye Müteahhitler Birliği ( TMB ) Başkan Vekili Selim Bora Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği ( EIC ) Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

İş sağlığı ve güvenliği anketi yapılıyor!

KONUTDER, İNDER, TMB, MÜSİAD ve İTO temsilcilerinin de iştiraki ile kurulan İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda iş sağlığı ve güvenliği eğitim anketi yapılıyor.

TMB, Ocak ayı inşaat sektörü analiz raporunu yayınladı!

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin analizine göre Türkiye’de 2014’te konut stoğu arttı. 2015 inşaat üretiminde sektördeki yavaşlama trendini yukarı yönde hızlandıracak kayda değer bir canlanma beklentisine girmemek gerekiyor.

Irak'ta 2.5 milyar dolarlık sözleşme bekleme aşamasında!

Irak pazarına hakim olmak için finansman desteği talep eden Türk müteahhitler "2.5 milyar $'lık yürümeyen sözleşmemiz var. Kazma elimizde bekliyoruz" dedi.

TMB Türk Ticaret Müşavirlerini ağırladı!

TMB, yurtiçinde ve de yurtdışında birçok ödül almış olan, LEED Platin Sertifikalı yeşil Genel Merkez Binasında bu kez tüm dünyada görevli Türk Ticaret Müşavirlerini ağırladı.

Üretim, denetim ve eğitimde depreme karşı sıfır tolerans zamanı!

TMB Başkanı Mithat Yenigün, kentsel dönüşümün vakit kaybetmeden depreme karşı sıfır tolerans ile gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti ve depreme dayanıklı üretimin, denetimlerin ve sektör çalışanlarının eğitiminin öneminin altını çizdi...

Musul, yeniden imar için Türk müteahhitleri bekliyor!

Türkiye temasları kapsamında beraberindeki heyet ile beraber TMB'ye ziyaret gerçekleştiren Musul Valisi Necim el Cuburi, kentin acil ihtiyaçları için Türkiye’nin bir süre önce Irak’ın yeniden imar çabalarına destek için vermeyi taahhüt ettiği 5 milyar dolarlık kredinin yarısına talip olduklarını açı

Dayanıklı bina tartışmalarına 'Bizi iyi denetleyin' çıkışı!

TMB Başkanı Mithat Yenigün, sektörün 2019 ve 2020 yılını değerlendirdi. Yenigün, geçen yıl yapılan mevzuat düzenlemesiyle müteahhitlerin sınıflara ayrıldığını söyledi.

İnşaat sektöründe 2020 umudu! Değerler yükseliyor!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), ekonomi çevreleri ve sektör aracılığıyla ilgiyle takip edilen Ocak 2020 İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nu yayımladı. Analizde, küresel ve ulusal ekonominin dışında inşaat sektörüne ilişkin veriler değerlendirildi.

Türk müteahhitleri 10 yıldır dünya 2'ncisi!

TMB, Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesine giren firmaları ödüllendirdi. Türkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Müteahhidi” listesinde dünya ikinciliğini korudu.

Katar’da 36 milyar dolarlık potansiyel Türk şirketlerini bekliyor!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), yeni işbirliği imkânlarını masaya yatırmak üzere sektörün Körfez Bölgesi’ndeki en önemli pazarlarından olan Katar’dan üst düzey bir heyeti ağırladı.

Kredi paketi yurt dışı müteahhitlik sektörüne katkı sağlayacak!

TMB Başkanı Mithat Yenigün, 3 kamu bankasının devreye aldığı istihdam odaklı kredi paketini değerlendirdi...

İnşaat sektöründe daralma: 493 bin kişi işsiz kaldı!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından yayınlanan raporda, inşaattaki ekonomik sıkıntılar yüzünden  493 bin kişi bu yıl işsiz kaldığı, konut satışlarının da düşük bir seyirde olduğu bildirildi… 

Türk müteahhitlerinden yurt dışında 7,5 milyar dolarlık proje!

TMB İnşaat Sektörü Analizi’nin Ekim 2019 sayısını yayımladı. Rapora göre, Türk müteahhitlik firmaları, yurt dışında 2019 yılı Ocak - Eylül döneminde 7,5 milyar ABD Doları tutarında toplam 151 proje üstlendi.

TMB'den Barış Pınarı Operasyonu mesajı!

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün'ün Barış Pınarı Operasyonu'yla ilgili açıklama yayınlandı.

Mithat Yenigün: Herkes müteahhit olmamalı!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün: "Türkiye’de 440 bin müteahhit var, bizim üyelerimizin sayısı 120. Herkes müteahhit olmamalı. Teknik ve finansal kapasitesi yeterli olmayan ve ayıplı iş yapan firmaların sektörden ayıklanmasına olanak sağlayacak yasal zemin hazırlanmalı" dedi

'Konut stoku müteahhitten fona geçsin' önerisi!

Türkiye’nin yıllık konut ihtiyacının 900 bin olduğunu söyleyen TMB Başkanı Mithat Yenigün, konut stokunun fonlar tarafından alınarak çözüleceğini söyledi. Yenigün, bu öneriyi Türkiye Emlak Katılım Bankası yetkilileriyle görüştüklerini söyledi.

Türk müteahhitlerin hedefi 50 milyar dolar!

TMB, 2018'de 20 milyar dolara ulaşan yurt dışı müteahhitlik gelirini 2030'da 50 milyar dolara çıkartarak Türkiye'nin uluslararası pazar payını yüzde 7'ye yükseltmeyi hedefliyor…

TMB Haberi

TMB

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, jeopolitik gerginlik nedeniyle Türk müteahhitlerinin komşu ve çevre ülkelerden aldığı yıllık proje tutarının 25 milyar dolardan yarı yarıya azalarak 12.5 milyar dolara düştüğünü açıkladı.


TMB'nin 32. olağan genel kurulu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla Ankara'da yapıldı.


Toplantının açılışında konuşan Başkan Yenigün, referandum öncesi yaşanan belirsizliklerin yatırımcılar için stres kaynağı olduğunu söyledi. Türkiye'nin Rusya, Suriye, Irak ve Mısır gibi komşu ve çevre ülkelerle yaşadığı gerginliklere üstü kapalı işaret eden Başkan Mithat Yenigün, jeopolitik gerginlik nedeniyle Türk müteahhitlerinin yurtdışında aldığı yıllık proje tutarının 25 milyar dolardan 12.5 milyar dolar seviyesine gerilediğini açıkladı.


ŞİMŞEK: RUSYA İLE DİYALOG İÇİNDEYİZ

Yenigün, komşu ülkelerde ortaya çıkan olumsuz şartlar nedeniyle müteahhitlerin Afrika ülkelerine yöneldiğini, ancak buradan iş alabilmeleri için hükümetin müteahhitleri kredi ve...