TMMOB

TMMOB

Anayasa Mahkemesi, TMMOB'un uluslararası toplantı ve kongrelere katılmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izin almasını öngören kanun hükmünü iptal etti.

Ankara'da onaylanan imar planı notları tahlil edildi!

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Bülent Arıç ve Melih Gökçek arasındaki polomiğe ilişkin basın açıklaması yayınladı. İşte o haber...

Kentsel dönüşümün odağında insan var!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası ve Adana Barosu'nun birlikte düzenlediği "Kentsel Dönüşümde Barınma Hakkı ve Hukuksal Süreç" konulu panelde Adana'daki kentsel dönüşüm enine boyuna irdelendi.

Valilikten Cerattepe kararı!

Artvin’deki demokratik kitle örgütlerine haftada bir kere maden proje sahasına ziyaret etme izni verilmesini isteyen dilekçeye Artvin Valiliği yanıtı ‘yasak’ oldu.

Ankara Mimarlar Odası'ndan İncek'teki 38 katlı konut projesine tepki!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara’da hızla inşa edilmeye başlanan kamu yararına aykırı projeleri deşifre etmeye devam ediyor. Şube, İncek Kızılcaşar'da yapılması planlan yüksek yoğunluklu projenin arka planını masaya yatırıldı.

Bakan Işık'tan inşaat sektörüne çağrı: Yerli malı kullanın!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "İnşaat mühendislerimizden ve mimarlarımızdan beklentim, binayı inşa ediyorsak, kullandığımız malzemelerin mümkünse tamamını yerli kullanmak" dedi. İşte Bakan Işık'ın açıklamaları...

Ankara Bulvarı pazartesi günü kapanıyor!

Ankara Büyüksehir Belediyesi Meclisi, Ankara Barosu ve TMMOB'a bağlı meslek odaları tarafından açılan dava sonucu, 5. idare Mahkemesi'nin Atatürk Orman Çiftliği'nin imar planına verdiği yürütmeyi durdurma kararına uyulması yününde karar aldı...

Urla villalarına yürütmeyi durdurma!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesiyle anılan kaçak ve ruhsatsız Urla villalarıyla ilgili olarak mahkeme, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü kararının yürütmesini durdurdu. İşte ayrıntılar...

İzmir TMMOB'nin inşaatlarda denetim yetkisi kalmadı!

Torba yasa ile TMMOB'nin denetim yetkisinin kalmadığını belirten Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Erhan İçöz, belediyelere protokol çağrısı yaptı.

TMMOB: 2020'de 7 köprü daha yapılacak!

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Kent Komisyonu, Çevre Mühendisleri Odası ve Kuzey Ormanları Savunması'nın bugün İstanbul'un Ekolojik Yıkım-Talan Haritası raporu açıklandı.

Ankara'da 7 Bin 300 asansör kırmızı etiketli!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Sadettin Özkalender, Başkent’te 50 bin kadar asansör var olduğunu belirtti.

İş kazaları yüzde 291 arttı!

Türkiye’de meslek hastalıklarının normalden düşük gösterildiğini öne süren TMMOB'a göre 2012'de 75 bin olan iş kazası sayısı, 2013'te yüzde 291 oranında artışla 191 bine çıktı.

Bilirkişi raporlarına TMMOB denetimi geliyor!

Torun Center’da asansör kazasının ardından hiç bir tutukla kalmaması üzerine TMMOB bünyesinde bundan sonra iş kazalarının ardından hazırlanacak bilirkişi raporları, oluşturacakları bir kurulda ele alınacak.

Urla Villaları imar planına iptal davası açılacak!

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Urla İlçesi'ndeki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen villaların olduğu Urla Villaları'nı kapsayan imar planlarının iptali için dava açacaklarını söyledi.

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tescil yönetmeliğinde değişiklik!

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası harita ve kadastro mühendisleri odası serbest mühendislik müşavirlik büroları tescil yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı...

TMMOB şehircilik hizmetleri yönetmeliğinde değişiklik!

TMMOB serbest şehircilik hizmetleri, büro tescil, mesleki denetim ve en az ücret yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, 25 Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı..

TMMOB peyzaj mimarları odası ana yönetmeliğinde değişiklik!

TMMOB peyzaj mimarları odası ana yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 10 Ocak 2017 tarihinde 29944 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

TMMOB mimarlar odası ana yönetmeliğinde değişiklik yönetmeliği!

TMMOB mimarlar odası ana yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

TMMOB'dan Bursa'ya deprem uyarısı!

TMMOB'li Koordinasyon Kurulu 12 Kasım Depremi'nin 17. Yıl dönümünde BAOB Yerleşkesi Ortak Salonu'nda panel düzenledi.

TMMOB'un uluslararası kongreler için Bakanlık izni iptali mahkeme kararı!

TMMOB'un uluslararası kongreler için Bakanlık'tan izin şartı iptal edildi. İşte Başvuruyu esastan inceleyen Anayasa Mahkemesi, kanun hükmünü oy çokluğuyla iptal ettiği kararın tam metni..

TMMOB'un uluslararası kongreler için Bakanlık'tan izin şartına iptal!

Anayasa Mahkemesi, TMMOB'un uluslararası toplantı ve kongrelere katılmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izin almasını öngören kanun hükmünü iptal etti.

TMMOB: Yapı stokunun yüzde 27'si yıkılmalı!

TMMOB, 17 Ağustos depreminin 17. yıldönümü nedeniyle “İstanbul depreme hazır mı?” başlığıyla rapor yayınladı. Raporu TMMOB İl Koordinasyon Kurulu sekreteri Cevahir Efe Akçelik okudu.

TMMOB'den Bornova'da çöken inşaat iskelesi açıklaması!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Bornova'da bir inşaatta kurulu iskelenin çökmesi sonucu 3 işçinin hayatını kaybettiği olayla ilgili "Platformda gerekli emniyet sistemlerinin bulunmadığı kanaatine varılmıştır" açıklamasını yaptı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası'ndan askeri araziler hakkında açıklama!

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, askeri yasak bölgeler ile güvenlik bölgelerinin kent dışına çıkarılması konusunda açıklama yayınladı. İşte o açıklama:

TMMOB'dan Kabataş Martı Projesi açıklaması!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kabataş Martı Projesi’ni hayata geçirmek amacıyla bu kez 4 Ağustos’ta Kabataş İskelesi’ni ulaşıma kapatacağını duyurması üzerine TMMOB'tan açıklama geldi.

Ankara TMMOB Şehir Plancıları Odası basın toplantısı düzenleyecek!

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Bülent Arınç ile Melih Gökçek arasındaki polemiğe ilişkin basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı.

TMMOB'dan Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı’na tepki!

TMMOB, Meclis gündemine alelacele sokulan Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı’na karşı itirazlarını sürdürüyor. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, tasarının kabul edilemez olduğunu belirtti.

TMMOB Haberi

TMMOB

Anayasa Mahkemesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) veya odaları temsil etmek üzere uluslararası toplantı ve kongrelere katılmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan izin alınmasını öngören kanun hükmünü iptal etti.


Anayasa Mahkemesinin konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 19 Nisan 1983 tarihli 66 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu'na eklenen, meslek odası temsilcilerine uluslararası toplantı ve kongrelere katılabilmek için bakanlıktan izin alma koşuluna ilişkin düzenleme gereği, TMMOB'un bu toplantılara katılmadan önce izin alması gerektiğine ilişkin yazı gönderdi. 


TMMOB, 1983'te çıkarılan Kanun'un yıllardır uygulanmadığını ancak 30 yıl sonra 21 Ağustos 2014'te Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu maddeyi uygulamaya başladığını ifade ederek, işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açtı. 


Danıştay...