Topçu Kışlası

Topçu Kışlası

1941 yılında İstanbul Belediyesi tarafından yıktırılan tarihi Taksim Kışlası'nın arsası toprak dökmek suretiyle yükseltilecekmiş. Belediye, yükseltilen kısımdaki arsaların satışa çıkarılmasını ya da apartman inşa etmeyi düşünmüş.

Taksim Topçu Kışlası’na, Danıştay’dan vize!

Taksim Gezi Parkı’na yapımı gündeme geldiğinde Türkiye çapında eylemlere yol açan Topçu Kışlası’na, Danıştay’dan vize çıktı. Kararla, yeni bilirkişi incelemesi talep edilerek, projenin önü açıldı.

Topçu Kışlası projesi yargıya taşındı!

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi üyeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) performans programı ve 2015-2019 Stratejik Planı'nda "Taksim Meydanı Kentsel Tasarım ve Taksim Kışlası Restitüsyon Projesi"ne yer vermesini yargıya taşıdı.

İBB'nin Topçu Kışlası kararı yargıya taşındı!

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi üyeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) performans programı ve 2015-2019 Stratejik Planı'nda "Taksim Meydanı Kentsel Tasarım ve Taksim Kışlası Restitüsyon Projesi"ne yer vermesini yargıya taşıdı.

İBB: Halka sormadan Topçu Kışlası'na başlamayız!

İBB'den Topçu Kışlası açıklaması geldi. ' Projenin stratejik plana alınması rutin ve teknik uygulama. Mahkeme kararını bekliyoruz. 'Yapılabilir' kararı çıksa da halkoyuna sunacağız ' denildi.

İBB'den Topçu Kışlası açıklaması geldi!

İBB "yapılamaz" kararı doğrultusunda projenin iptali, "yapılabilir" kararı doğrultusunda ise "yeniden değerlendirme ve yapılması yönünde karar alınması halinde bile halkoylamasına gidilmesi" yönündeki iradenin geçerli olduğunu bildirdi.

Topçu Kışlası projesi 2015'te mi başlayacak?

İktidar, yargının “bütün yasalara aykırı” diyerek engel olduğu Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapmak için, 2015 yılında 2 milyon liralık başlangıç bütçesi ayırdı. İşte Topçu Kışlası projesi 2015'te mi başlayacak sorusunun yanıtı...

1939 yılında Taksim Topçu Kışlası'nın yıkımı başlamış!

1939 yılında Taksim Meydanı'nı genişletmek ve yetmiş metre genişliğinde yol yapmak için Taksim Kışlası'nı gözden çıkarmışlar. Belediyedeki işçiler geceli gündüzlü çalışarak uygulanacak projeyi Cumhuriyet Bayramı'na yetiştireceklermiş.

Topçu Kışlası'na Danıştay'dan iptal!

Danıştay 6. Dairesi, oyçokluğuyla Taksim Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nın yapılmasını öngören Taksim Yayalaştırma Projesi' nin iptaline karar verdi. İptal kararı henüz Mimarlar Odası'na tebliğ edilmedi.

Mahkemeden Topçu kışlası kararı: Onayı uygundur!

Radikal Gazetesi' nden Elif İnce 'nin haberine göre, Beyoğlu’ndan sorumlu 2 No’ lu Koruma Kurulu’nun ‘kamu yararına aykırı’ diyerek reddettiği Topçu Kışlası projesi, yeniden gündemde.

Topçu Kışlası için yürütmeyi durdurma kararı verildi!

Gezi Parkı’na yapılacak Topçu Kışlası için daha önce ‘Telafisi mümkün olmayan zararlar doğacağı’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı veren İstanbul 6. İdade Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın karara yaptığı itirazı da reddetti...

Topçu Kışlası'nın 100 yıl önceki projesi ortaya çıktı!

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren ve İstanbul'un merkezi Taksim'de yer alan Topçu Kışlası'nın 100 yıl önceki projesi ortaya çıktı...

Ali Serim: Topçu Kışlası depreme dayanıklı bir mega müze olmalı!

Yıldız Sarayı Vakfı Başkan Yardımcısı Ali Serim Topçu Kışlası depreme dayanıklı bir müze olarak geliştirilmeli dedi...

Topçu kışlası neden yıkıldı?

Bugün Gezi Parkı'nın bulunduğu alanda, 1940 yılına kadar Topçu kışlası bulunuyordu. Peki Topçu kışlası neden yıkıldı, diyorsanız yanıtı haberimizde...

Kadir Topbaş; Topçu Kışlası'nın yerine kent müzesi düşünüyoruz!

İstanbul Büyükşehir Belediyes Başkanı Kadir Topbaş, Topçu Kışlası yerine kent müzesi yapmayı düşündüklerini söyledi...

Hamdi Topçu, Sinpaş GYO'dan istifa etti!

Sinpaş GYO'nun Yönetim Kurulu'nda uzun yıllar  bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak bulunan Hamdi Topçu, bu süre içerisinde şirketin çok kıymetli katkılar sağladı ve kendisinden istifade edildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Topçu Kışlası açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Topçu Kışlası ile ilgili olarak, "Onun orjinaline uygun mimari tasarımlarını yaptırıyorum. Orayı ihya edeceğiz" dedi.

Rami Kışlası kütüphaneye dönüşüyor!

Zeytinburnu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da, Rami Kışlası'nı 7 milyon cilt kitabın bulunduğu muhteşem bir kütüphaneye dönüştüreceklerini söyledi..

Tarihi Beykoz Kışlası Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ne devredildi!

Tarihi Beykoz Kışlası'nın Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ne devredildiği bildirildi. Kışla sağlık alanında araştırmalar yapılmak üzere devredildi. 

TOPÇA Köprülü Kavşak projesinin inşaatı başladı!

TOPÇA Köprülü Kavşak projesindeki çalışmaları inceleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu projeyle ilgili açıklamalar yaptı.

Mevlüt Uysal Beykoz Kışlası çalışmalarını inceledi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'i ziyaret etti ve Beykoz Kışlası'nda devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Rami Kışlası projesi 2018 yılında tamamlanacak!

İstanbul Eyüp’te yer alan Rami Kışlası’nın üçüncü etap restorasyon süreci Ocak ayında başlayacak. Projenin ise 2018'de tamamlanması planlanıyor. 

Metris Kışlası'na kentsel dönüşüm parkı!

Esenler-Atışalanı’nda bulunan toplam 1 milyon 658 bin metrekarelik Metris Kışlası’nın 236 dönümü Esenler Belediyesi’ne devredildi. Belediye, bölgede en büyük kentsel dönüşüm parkını inşa edecek.

Maltepe Kenan Evren Kışlası, Marmara Üniversitesi'nin oldu!

Yaklaşık 2.5 milyon metrekare büyüklüğe sahip olan Maltepe Kenan Evren Kışlası, Marmara Üniversitesi'nin oldu. Kışladaki yeni üniversite binaları TOKİ inşa edecek.

Selimiye Kışlası restore edilecek!

Üsküdar'daki Selimiye Kışlası restore edilecek. Tarihi yapının yenileme çalışmaları 400 gün boyunca sürecek.

Gebze Sultan Orhan Kışlası yıkılıyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze Sultan Orhan Kışlası’nın yıkımı için ihaleye çıktı. İhaleye 8 katılımcı teklif verdi.

Topçu Kışlası için bilirkişi raporu!

Taksim'deki Topçu Kışlası'nın yeniden inşa edilmesine yönelik bilirkişi raporunda Gezi Parkı 'Cumhuriyet döneminin korunmaya değer mirası’ olarak belirtildi.

TOKİ Mamak 4’üncü Kolordu Komutanlığı Kışlası düzenleme ihalesi 4 Nisan'da!

TOKİ Mamak 4’üncü Kolordu Komutanlığı Kışlası General Eşref AKINCI Kışlası Cami, 1 Adet Şadırvan, 2 Adet Tribün, 1 Adet Protokol Tribün ihalesi 4 Nisan'da yapılacak.

Topçu Kışlası Haberi

Topçu KışlasıTaksim ve Surp Agop


Eski Taksim Kışlası arsası toprak dökmek suretiyle yükseltiliyor


    Yıktırılan Taksim Kışlası'nın tramvay caddesi ile yeni açılan meydana nazır köşesi toprak dökmek suretiyle yükseltilmekte ve burada bir duvar yapılmaktadır. Bu kısımda ileride apartmanlar inşa edilecektir. Belediye, arsaların satışa çıkarılması veyahut kendisi tarafından apartman inşası hakkında henüz karar vermemiştir. Bunun için arsaların çirkin görünmesine mani olmak üzere doldurulup duvar çekmektedir. Kışlanın merkez kısmı şimdilik olduğu gibi muhafaza edilecektir. Şehircilik mütehassısı B. Prost, Surp Agop Mezarlığı sahasına verilecek şekle ait planı tasdik etmiştir. Mütalaasını bugün İmar İşleri Müdürlüğü'ne bildirecektir. B. Prost'un bundan sonraki mesaisi muhtelif...