Türkiye İstatistik Kurumu

Türkiye İstatistik Kurumu

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı'nın görev alanıyla ilgili hizmetlerinden sorumlu daire başkanlıklarının kuruluş, görev ve yetkileri düzenlendi. TÜİK, 19 daire başkanlığıyla faaliyetlerini sürdürecek.

Yeni konut satışı Şubat'ta yüzde 4.6 düştü!

TÜİK verilerine göre, yeni konutların satışının, şubatta bir önceki yılın aynı ajana göre yüzde 4.6 azalarak 45 bin 215 adet olduğu belirtildi.

Eskişehir'de konut satışları Ocak ayında yüzde 25,9 arttı!

Eskişehir genelinde konut satışları, 2017 Ocak ayında, 2016 Ocak ayma göre yüzde 25,9 oranında arttı.

İnşaat sektörü güven endeksi Şubat'ta yüzde 2,1 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından yayınlanan şubat ayı sektörel güven endekslerine göre, inşaat sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri yüzde 2,1 artış gösterdi.

Yabancılara konut satışı geçen yıla göre 3,2 azaldı!

Yabancılara konut satışı yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 azalışla 7 bin 835 olurken, satışların yaklaşık yarısı Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Afganistan vatandaşlarına yapıldı.

İnşaat sektöründe istihdam son 5 ayda yüzde 11 azaldı!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Bunun temel sebebi, Türkiye'de Müteahhitlik Hizmet Kanunu'nun olmayışından kaynaklı, belediye ruhsatları ve inşaat metrekare üretimi açısından bir düşüş var" dedi

Gayrimenkul yatırımında tapu en kritik unsur!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yayınladığı son konut satış istatistiklerine göre 2016'nın Mart ayında 52 bin 374'ü yeni konut olmak üzere toplam 117 bin 205 konut satışı gerçekleşti.

Son 10 yılda konut ve diğer yakıtlara kaç TL harcandı?

Türkiye'de hanehalklarının son 10 yıldaki harcamalarının toplamı 9.29 trilyon lirayı bulurken, 'konut, su, elektrik ve diğer yakıtlar' için harcanan para 1.7 trilyon lirayı aştı.

Onur Öngün: 2016'da en çok arsa yatırımı kazandıracak!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı konut satış istatistiklerine göre geçen yıl Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Onur Öngün'e göre, 2016 yılının en fazla kazandıracak yatırım aracı arsa olacak.

Aydın'da Aralık'ta 2 bin 849 konut el değiştirdi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2015 yılı Aralık ayı Konut Satış İstatistiklerine göre Aydın’da 2 bin 849 konut satışı gerçekleşti. Yücedağ, Aydın’ın 2015 yılı Aralık ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında bilgi verdi.

Ege'de en yaşanabilir kentler Uşak ve Balıkesir seçildi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ilk defa yaptığı 'illerde yaşam endeksi' çalışmasının sonucunu yayınladı. Uşak, 'en yaşanılabilir kentler' sıralamasında Türkiye altıncısı, Balıkesir ise yedinci oldu.

Yaşam endeksine göre en mutlu il Sinop oldu!

Yaşam endeksinde Isparta ilk sırada yer aldı. Gelir ve servette İstanbul birinciyken, yaşamından en memnun il Sinop oldu. İlk defa yayımlanan illerde yaşam endeksiyle bireylerin ve hane halklarının yaşam koşulları ortaya koyuldu.

Afyonkarahisar’da Kasım ayında 665 konut satıldı!

Konut satışları 2015 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 oranında artarak 106 bin 8 oldu. Afyonkarahisar’da ise aynı dönemde 665 konut satıldı

Bartın’da Kasım ayında 204 konut satıldı!

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Kasım ayında Bartın’da 204 konut satışı gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü 2015 yılı Kasım ayı Konut Satış İstatistiklerini açıkladı.

Konut satışında beklenti yükseldi!

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, 2015'te konut satışlarının 1 milyon 250 bin civarında olacağını öngörüyor. Uzmanlar, bu alanda 2014 rakamlarının üzerine çıkılacağını da tahmin ediyor. İşte ayrıntılar...

Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi rekora imza attı!

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi 2020 yılında 6.2 milyar dolara ulaşarak rekora imza attı.

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü.

Türkiye’den en çok hangi ülkeler konut satın aldı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 Ocak ayı konut satış rakamları açıklandı. Türkiye genelinde yabancıya konut satışları 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre artarak 3 bin 907 oldu.

2019'da en çok hangi ülkenin vatandaşı Türkiye'den ev aldı? 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, 2019 senesinde konut satışları bir önceki yıla göre düşüş gösterdi. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı belirtildi...

Türkiye ekonomisi 2019'un üçüncü çeyreğinde yüzde 0,9 büyüdü!

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,9 büyüme kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin, 3. çeyrekte yüzde 0.9 büyüdüğünü açıkladı.

A’dan Z’ye Türkiye’nin inşaat haritası!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2013 yılından itibaren inşaatı tamamlanan 4 konuttan 1’i satılmadı. Tam 1 milyon 260 binden fazla konut alıcı bekliyor….

TÜİK verilerine göre Türkiye'de 57 milyon kişinin borcu var!

Türkiye'de yaşayan zenginlerin geliri artarken, yoksulların da borcu arttı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, en zenginlerin gelirden aldığı pay yüzde 47.6'ya yükseldi. 'Borcum var' diyenlerin oranı yüzde 70.4 oldu.

Türkiye'nin gelir dağılımı açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun bugün açıkladığı son verilere göre, Türkiye'de en zengin kesim ile en yoksul kesim arasındaki fark büyüdü. Verilere göre nüfusun yüzde 70'inden fazlası borçlu olarak kaydedilmiştir.

Türkiye'de dört ayda 340 bin 836 konut satıldı!

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Türkiye genelinde 2019 yılının Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında toplam 340 bin 836 konut satıldı... 

Türkiye yabancıya konut satışında rekor kırdı!

Son yıllarda Türkiye'de yabancıya konut satışları yükselme kaydetmişti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK)  açıkladığı verilere göre; Nisan ayında yabancıya konut satışında rekor kırıldı. 

Türkiye'den en çok konut alan yabancılar belli oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 Mart konut satış rakamlarını açıkladı. İşte Türkiye'den en çok konut alan milletler, yabancıların daha çok tercih ettiği iller...

Türkiye'de 2 ayda 151 bin 387 adet konut satıldı!

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Türkiye genelinde 2019 yılının Ocak ve Şubat aylarında toplam 151 bin 387 adet konut satıldı... 

Türkiye ekonomisi 2018'in ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekonomik büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü...

Türkiye İstatistik Kurumu Haberi

Türkiye İstatistik Kurumu

TÜİK Hizmet Birimlerinin Kuruluş, Görev ve Yetkilerine Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sputniknews'de yer alan habere göre; yönetmelik, TÜİK'in görev alanıyla ilgili hizmetlerinden sorumlu daire başkanlıklarının kuruluş, görev ve yetkilerini düzenliyor.

19 daire başkanlığı faaliyet gösterecek

Buna göre:

*TÜİK'te Bilişim Teknolojileri, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma İstatistikleri, Demografi İstatistikleri, Dijital Dönüşüm ve Projeler, Eğitim, Fiyat İstatistikleri, İşgücü ve Yaşam Koşulları, Kısa Dönemli İş İstatistikleri, Metaveri ve Kayıt Sistemleri, Sektörel İstatistikler, Sosyal İstatistikler, Tarım İstatistikleri, Ulusal Hesaplar, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret İstatistikleri, Veri Toplama Daire Başkanlığı, Yazılım, Yıllık İş İstatistikleri, Yöntem Araştırmaları olmak üzere 19 daire başkanlığı faaliyet gösterecek.

*Fiyat İstatistikleri Daire Başkanlığı, fiyat hareketlerini izlemek amacıyla istatistik, gösterge üretmek, endeks ve satın alma gücü paritesi göstergelerini hesaplamak gibi sorumluluklar üstlenecek.

*İşgücü ve Yaşam Koşulları...