Van Bina

Van Bina

Van'da meydana gelen depremlerin ardından orta hasarlı olarak tespit edilen yaklaşık 10 bin konutun yüzde 80'e yakınının ruhsatı bulunmuyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Van köyleri için mimari proje!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van depreminde büyük hasar gören köyler için mimari proje çalışmalarına başladı. Projeyi uygulamak isteyenlere mali destek verilecek.

Van'daki Özşafak Kent Sitesi sakinleri isyanda: Bu mu orta hasar

Van’da Halilağa Mahallesi Gaziler Sokakta bulunan Özşafak Kent Sitesi sakinleri daha önce ağır hasar verilen binalarına son incelemeden sonra orta hasar kararı verilmesine isyan etti

Van'daki Özşafak Kent Sitesi sakinleri isyanda: Bu mu orta hasar

Van’da Halilağa Mahallesi Gaziler Sokakta bulunan Özşafak Kent Sitesi sakinleri daha önce ağır hasar verilen binalarına son incelemeden sonra orta hasar kararı verilmesine isyan etti

Van'daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin ilk prefabrik öğrenci yurdu açıldı!

Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin (YYÜ) depremden sonra öğrencileri için yaptırdığı 360 kişilik prefabrik yurdu açıldı

Van'da beton direnci çok düşük orta hasarlı binalar, ağır hasarlı gibi yıkılacak!

Van Valisi Münir Karaloğlu, Erciş'te orta hasarlı olarak belirlenen 720 binadan karot almak suretiyle yapılan inceleme sonucunda beton mukavemet değerlerinin çok düşük çıkan binaları ağır hasarlı kapsamına alarak yıkacaklarını açıkladı

Van'da 23.3 milyon TL'ye icradan satılık bina!

Van 1. Sulh Hukuk, İpekyolu'nda bulunan kargir binayı icradan 23 milyon 219 bin 312,50 TL'ye satıyor. Gayrimenkulün ihalesi 4 Aralık 2020 günü gerçekleşecek.

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu'dan Van depremi açıklaması!

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, dün İran'da yaşanan ve Van Başkale'de 9 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan depreme ilişkin, "Binalar taş üstüne taş konularak yapılmış. Bunlara bina demeye bin şahit ister. Bu yapılardan vazgeçilmesini devletin zorunlu hale getirmesi gerek" dedi...

Van Erişte’deki 223 metruk bina yıkılıyor!

Van Erciş’teki metruk binalar için yıkım kararı alındı. Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkanı Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu, bu kararın amacının modern bir şehir oluşturmak olduğunu açıkladı.

Van'da 9.4 milyon TL'ye icradan satılık 8 katlı 2 bina!

Van 1. İcra Dairesi, Van İli, İpekyolu İlçesi, Fafiziye Mahallesi 295 ada, 59 parselde yer alan 8 katlı 2 binayı 9 milyon 360 bin TL'ye icradan satıyor...

Van Defterdarlığı'na yeni hizmet binası!

Van Defterdarlığı için yeni hizmet binası inşa ediliyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilecek bina 500 günde tamamlanacak.

Van'daki 520 bina yenilendi!

Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, kentsel dönüşüm ve yenileme projelerinden bahsetti. Semerci, depremde yıkılan bin 65 civarındaki bağımsız yapı ve 362 iş yerinin dönüşümünün gerçekleştiğini söyledi.

Van AFAD Lojistik Merkezi bölgeye hizmet verecek!

TOKİ tarafından inşa edilen Van AFAD Lojistik Merkezi 29 bin 895 metrekarelik alan üzerine kuruldu. Türkiye’de 15 bölgede yaptırılan 27 lojistik merkezinden biri olan bina bölgeye hizmet verecek.

Van'da ağır hasarlı 11 bin 300 konut yıkılacak!

Van'da ağır hasarlı 11 bin 300 bina yıkım bekliyor.Van AFAD Müdürü Uçar,"Ağır hasarlı binaların yıkımına ilişkin ihale yapılacağı bakanlığımızca tarafımıza bildirilmiştir"dedi.

Van'da hasarlı binalar yıkılmayı bekliyor!

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım’da meydana gelen depremlerde 32 bina yıkılırken, çok sayıda bina da hasar görmüştü. Hasar gören binaların bazıları yıktırılırken, yıktırılmayan binalarda tehlike saçıyor.

Van'da kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor!

Türkiye genelinde uygulamaya geçilen kentsel dönüşüm projesi Van'da da Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tüm hızıyla devam ederken, bu kapsamda şu ana kadar riskli olduğu tespit edilen 260 bina yıktırıldı.

Van Dosco Otel icradan satılıyor!

Van 1. İcra Dairesi tarafından, Van ili, İpekyolu İlçesi'nde bulunan Dosco Otel ve bir bina satışa çıkarıldı. Söz konusu taşınmazların toplam bedeli 3 milyon 769 bin 460 TL olarak belirlendi.

5 bin yıllık tarihi bina çamurla sıvanıyor!

Kültepe, Kaniş, Karum höyüğünde 5 yıldır süren kazılarda ortaya çıkan Tunç Çağı'nın en büyük binalarından biri çamurla sıvanıyor. Sıvama yöntemi 10 bin yılık kerpici korumak için kullanılıyor

Van'da icradan 5.4 milyon TL'ye satılık bina!

Muradiye İcra Dairesi, Van ilinin Muradiye ilçesinde bulunan binayı satışa çıkardı. Söz konusu gayrimenkulun toplam satış bedeli 5 milyon 468 bin 580 TL olarak belirlendi.

Van Bina Haberi

Van Bina

Bu binaların güçlendirilmesi için vatandaşların belediyeden güçlendirme ruhsatı alması gerekiyor. Van Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Selma Aslan, şu ana kadar belediyeden ruhsat almak için başvuruda bulunan kimsenin olmadığını söylüyor. Aslan, belediyeden güçlendirme ruhsatı almayan vatandaşların, devlet tarafından güçlendirme projeleri için verilecek 15 bin TL krediden yararlanamayacakları uyarısında bulunuyor.


Van'da yaşanan 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından binlerce yapı kullanılmaz duruma geldi. Hükümet, orta hasarlı yapılar için 15 bin lira kredi verileceğini açıkladı. Ancak vatandaşların bu krediden yararlanabilmeleri için yapılarının ruhsatlı olması ve güçlendirme için de Van Belediyesi'nden yapı güçlendirme ruhsatı alması gerekiyor.


Güçlendirme çalışmaları ile ilgili bilgi veren Van Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Selma Aslan, ruhsatı olmayan ve orta hasarlı olarak tespit edilen yapıları vatandaşların kendi imkanları ile güçlendirdiklerini...