Van Deprem

Van Deprem

Van depremini gece gündüz yaşadığını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Van'da 26 bin 500 konutu sadece bir yıl içerisinde yaptık" dedi...

Van'da deprem çalıştayı düzenlendi!

Van Büyükşehir Belediyesi, depremin 7’nci yıl dönümü sebebiyle ’Deprem Çalıştayı’ düzenledi.

Van'daki hasarlı konutlar yıkılıyor!

Van’da beş yılı aşkın bir süre önce meydana gelen iki büyük depremin ardından hasarlı olan binaların yıkımı da sürüyor. Bu arada deprem sonrası hasarlı olmayan bazı yapıların da kentsel dönüşüm veya başka sebeplerden dolayı yıktırıldığı belirtiliyor.

Van'da 4.0 büyüklüğünde deprem!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre, saat 17.01’de merkez üssü Van’ın Sağlamtaş mevkiisi olan Richter ölçeğine göre 4.0 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Van'da 4.1 şiddetinde deprem!

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı Deprem Bilgilendirme Servisi verilerine göre, saat 04.48'de merkez üssü Van'ın Bahçesaray ilçesine bağlı Akyayla köyü olan 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Van'da korkutan deprem!

Van'ın Gevaş ilçesi olan 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 15.82 km derinlikte meydana gelen ve çevre ilçelerde de hissedilen depremde ilk bilgilere göre can ve mal kaybı yaşanmazken, sarsıntı kentte paniğe neden oldu.

Van'da 4,4 büyüklüğünde deprem!

Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden alınan bilgiye göre, saat 15.58'de merkez üssü Gevaş ilçesi olan 4,4 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Van'da 3.1 büyüklüğünde deprem!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgilere göre, saat 21:42 sıralarında merkez üssü Van Gölü'nde 3.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Mersin ve Van'de deprem meydana geldi!

Ege'de önceki gün 15 saat içinde yaşanan 55 deprem paniğe yol açarken bu kez Türkiye'nin iki ilinde korku yaşandı. Dün saat 10.49'da merkez üssü Mersin'in merkez Mezitli ilçesi olan 3.6 büyüklüğünde sarsıntı yaşandı.

Van'da 3 büyüklüğünde deprem!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 'nden edinilen bilgiye göre Bahçesaray ’ın Kaşıkcılar Mahallesi’nde saat 10.59'da 3.1 büyüklüğün deprem meydana geldi.

Van'ın yeniden inşası için 6 milyar TL harcandı!

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda, 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de iki büyük depremin yaşandığı Van'ın yeniden inşası için şimdiye kadar 6 milyar lira harcandı.

Depremler Van'ın nüfusunu azalttı!

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından alınan bilgilere göre Van'ın nüfusu 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'deki depremlerden sonra azaldı. 2011'de 72 bin 273 kişi kentten ayrıldı.

Van'da 3,9 büyüklüğünde deprem!

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamaya göre, saat 20.30'da merkez üssü Kelle Mahallesi 'nde 3,9 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Van'da hafif şiddette deprem korkuttu!

Van'da bu akşam saat 20.30'da merkez üssü Kelle Mahallesi olan 3,9 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Hafif şiddetli deprem, bölgede kısa süreli panik yarattı.

Van'da 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü resmi internet sitesinden alınan bilgiye göre, Van'da 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, kısa süreli paniğe neden oldu.

Van için 'zemin sıvılaşması' uyarısı!

İnşaat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Fırat Durmaz,  kent için “Deprem sırasında salınımlardan kaynaklı zeminin sıvılaşma riskinin yüksek olduğu bölgeler var" uyarısında bulundu. 

Van iç havzasındaki büyük barajlar deprem riski altında uyarısı!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tosun, Van iç havzasındaki büyük barajların deprem riski altında bulunduğunu dile getirdi.

Van Gürpınar'da bazı evler hasar gördü!

Van'ın Özalp ilçesinde meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki deprem, Gürpınar ilçesine bağlı Elaçmaz Mahallesi'ndeki bazı evlerin hasar görmesine sebep oldu...

Süleyman Soylu: Van Özalp'te ilk taramalarda hasar görülmedi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van Özalp'te yaşanan deprem sonrası köylerin tarandığını duyurdu...

Van Özalp, Saray ve Gürpınar'daki 15 mahallede orta ve ağır hasarlı evler var!

Van Özalp'te 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Van'da evi yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlara konut yapılacak!

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, "Van merkezde veya İstanbul’da yaşayan ve evi deprem bölgesinde hasar gören bütün vatandaşlarımıza ev yapılacak" dedi...

Van'da yıkılan evlerin yerine çelik konstrüksiyonlu yeni evler yapılacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, merkez üssü İran'ın Hoy kenti olan deprem sebebiyle Van'da yıkılan ve ağır hasar gören evlerin yerine, çelik konstrüksiyonlu yeni evlerin yapılacağını dile getirdi.

Van'da deprem bölgesine konteyner kent kurulmalı! 

Van Başkale'de depremin vurduğu mahallelerde incelemelerde bulunan TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü İsmet Bilmez, mevsim koşullarına dikkati çekerek, bölgeye konteyner gönderilmesi gerektiğini söyledi...

Van'da 4 gün içerisinde hasar tespit çalışmalarını bitireceğiz!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’ın Başkale ilçesinde hissedilen 5.9’luk deprem ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Süleyman Soylu, Van'daki çalışmalar ile ilgili olarak ''4 gün içerisinde hasar tespit çalışmalarını bitireceğiz.'' dedi...

Ahmet Ercan: Türkiye ardı ardına deprem haberleriyle sarsılacak! 

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İran'ın Hoy kentindeki depremin Van'da yıkıma yol açmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ercan, 2019-2022 arasının ‘deprem yılları’ olacağını belirtti ve "Van'daki yapılar 3 bin 500 yıl önceki Hitit dönemindeki yapılardan daha kötüdür" dedi...

Van'da 254 konut ve 297 ahır yıkıldı, 694 yapı ağır hasar aldı! 

Dün İran'da Türkiye sınırına yakın bölgede meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem Van'da can ve mal kaybına yol açtı. Depremde 254 konut ve 297 ahır yıkıldı, 694 yapı ise ağır hasarlandı...

AFAD'dan Van uyarısı: Evlere girmeyin!

İran'da yaşanan 5.9'luk deprem Van'da can aldı. Köylerde büyük hasara yol açan depremle ilgili uyarılar yapan AFAD, "Vatandaşlarımızın, Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Van Valisi'nden deprem açıklaması!

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, merkez üssü İran'ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğündeki deprem sebebiyle hasarlanan İran sınırındaki mahallelerde inceleme yaptı...

Van Deprem

Van Deprem Van Deprem

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Maslak'taki binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun deprem vergilerinin akıbeti hakkındaki açıklamalarını anımsatmasını üzerine Oktay, şu ifadeleri kullandı; 

"Bunun karşılığında ne oldu derseniz ben söyleyeyim. Sadece Marmara Depremi’nde harcanan yatırımlar buna dahil. İlgili iller yani Bolu, Düzce, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bursa, İstanbul'da 103 milyarlık bir harcama var. Sadece İstanbul'da 80 milyarlık bir harcama var. Yani tamamı sadece o gün için yapılan çalışmalar da değil, 43 bini aşkın konut, sosyal donatılar, okullar, eğitim alanları, yollar, viyadükler, hastaneler, bunların hepsi nasıl afete dayanıklı hale getirilir diye yaptığımız yatırımlar. Sonrasında Bingöl'de bir deprem yaşadık. Akabinde bir Elazığ depremimiz var. Kütahya Simav ve Van depremimiz...