Van Depremi

Van Depremi

Van'da 9 Kasım 2011'de meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremde hasar gören kırsal mahalleler, devletin desteğiyle yeniden inşa edildi.

Van, 2011 depreminden sonra yeniden inşa edildi!

Van'da 23 Ekim 2011 tarihinde 604 kişinin ölümüne, binlerce binanın ağır hasar görmesine yol açan 7,2 büyüklüğündeki depremden sonnra hayata geçirilen yatırımlar ve yapılan hizmetlerle depremin izleri kısa sürede silindi

Van'da 376 konut, 447 ahır yıkıldı!

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Van'da depremden etkilenen mahallelerde yaptığı hasar tespit çalışmaları sonucunda 376 konut, 447 ahırın yıkıldığını açıkladı.

Hamdullah Şevli'den Van'a Deprem Parkı yapılsın önerisi!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli yaptığı açıklamada, "Millet Bahçesi perspektifinde bir Deprem Parkı'nın yapılması kent için büyük önem taşıyor" dedi.

Depremden sonra yeni bir Van inşa edildi!

Van'da 23 Ekim 2011'de 604 kişinin ölmesine neden depremin ardından 8 yıl geçti. 8 yıl sonrasında Van yeniden inşa edildi.

Van'da depremin izleri kentsel dönüşümle silindi!

Van'da 2 yıl önce meydana gelen deprem sonrasında başlatılan kentsel dönüşüm programı kapsamında, güvensiz binaların yıkılıp, depreme dayanıklı binalar inşa edildi.

Deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek zorundayız!

YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kazankaya, "Türkiye'de son iki yılda 240 bin deprem meydana geldi. Alt ve üst tedbirleri alarak deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek zorundayız. " dedi.

Van 5 yılda depremin yaralarını sardı!

Van'da 23 Ekim 2011'de yaşanan depremin ardından geçen 5 yılda yapılan yatırımlar ve hizmetlerle kent adeta küllerinden doğdu.

Van'da depremden sonra kaliteli inşaatlar yapılıyor!

2011 yılının Ekim ve Kasım aylarında meydana gelen depremlerin ardından Van'da çok yeni ve kaliteli inşaatlar yapılmaya başlandı. Son zamanlarda inşa edilen birçok binanın beton ve demir kalitesinin çok daha iyi olduğu görülüyor

Van depreminden sonra 20 bin aşkın konut yapıldı!

Van depreminden sonra bir yıl içinde mucizevi şekilde 20 bini aşkın konutu orada yapan, yapma kudretine sahip olan bir iktidar olduklarını vurgulayan Davutoğlu, "Her ev onarılacak, her okul eğitime açılacak, her sokak emniyetli hale gelecek." dedi.

Fevzi Özgökçe: Kaçak yapılaşmadan kaçınmalıyız!

Van'ın Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, 23 Ekim Van Depremi'nin 4. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, özellikle kaçak yapılaşmadan kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Van’da 3.2 büyüklüğünde deprem!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre, Van merkez Tuşba ilçesinde 3.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Van'a sadece bölge insanı yatırım yapıyor!

Van Ticaret ve Sanayi Odası Necdet Takva, 2013'ün ikinci çeyreğinden sonra bölgeye gelen yatırımlarda ciddi ivme kaybı yaşandığını anlatarak, seçimlerin olması, çözüm sürecinin nihayete ermemesi nedeniyle iş dünyasının temkinli hareket ettiğini ifade etti

Van'da 4.1 şiddetinde deprem!

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı Deprem Bilgilendirme Servisi verilerine göre, saat 04.48'de merkez üssü Van'ın Bahçesaray ilçesine bağlı Akyayla köyü olan 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Ünsal Keser: Her şeyden önce Van'da kentin bir kimliği yok!

Van'da 2011 yılında yaşanan depremin ardından kent dizaynı ve estetik duruşu yıllardır düzelmezken, kentin estetik yapısını korumak amacıyla kurulan "Kent Estetik Kurulu" da istenen hedefe ulaşamadan bilinmeyen bir sebepten dolayı fes edildi.

Van'daki depremde hasar gören ev sahipleri için kalıcı konut inşaatına başlanmalı!

TMMOB Mimarlar Odası Van Şubesi, üzerinden bir yıl geçen Başkale depremi sonrası halkın kendi kaderine terk edildiğini dile getirerek, yapılması gerekenleri açıkladı.

İsmail Çataklı'dan Van depremi açıklaması!

 İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, Van depremi ile ilgili açıklama yaptı. İşte Çataklı'nın o açıklaması...

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu'dan Van depremi açıklaması!

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, dün İran'da yaşanan ve Van Başkale'de 9 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan depreme ilişkin, "Binalar taş üstüne taş konularak yapılmış. Bunlara bina demeye bin şahit ister. Bu yapılardan vazgeçilmesini devletin zorunlu hale getirmesi gerek" dedi...

Deprem vergisi eleştirilerine cevap: Van depremi!

Muhalefetin, deprem vergisi eleştirilerine en iyi yanıt sahada yapılan çalışmalarla verildi. Van’da 25 bin 170 konut depremzedelere verildi.

AFAD'dan Van depremi infografiği!

AFAD, Van'da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremin ardından yürütülen çalışmaları infografik yaptı

Van Depremi kentsel dönüşüm için milat!

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, 17 Ağustos Depremi'nin 19. yıldönümü için basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, yıkımların nedeninin çarpık kentleşme olduğu vurgulandı.

Çarpık yapılaşma 400 milyar dolarlık dönüşümle tarih olacak!

Miladı Van depremi kabul edilen kentsel dönüşüm hamlesi ile Türkiye'de 6 milyon konut elden geçirilecek. 400 milyar dolarlık dönüşüm ile çarpık yapılaşma tarih olacak, depreme dayanıklı konutlar yükselecek.

Van'daki TOKİ sorunu mecliste!

Cumhuriyet Halk Partisi Van İl Başkanı Mehmet Kurukcu, partileri tarafından, Van Depremi sonrası 'Vergi Terkini, TOKİ ödemeleri, Van ve Erciş’teki kentsel dönüşüm hakkında soru önergesinin meclise sunulduğunu açıkladı.

Van Dağ Apartmanı davasından karar çıktı!

Van Depremi sırasında Erciş’te 45 kişiye mezar olan Dağ Apartmanı davasından karar çıktı. Dağ Apartmanı’nı yapan 2 müteahhit ile mühendisin hapis cezaları para cezasına çevrildi, günlüğü 20 liradan toplam 60 bin lira ceza verildi.

Fevzi Özgökçe: Kaçak yapılaşmadan kaçınmalıyız!

Van'ın Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, 23 Ekim Van Depremi'nin 4. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, özellikle kaçak yapılaşmadan kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Gençlerin turizme kazandırılması projesinin 2. ayağı Soma oldu!

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Van depremi sonrasında Bodrum 'da dernek bünyesinde uygulanan "gençlerin turizme kazandırılması" projesinin ikinci ayağı Soma'lı gençleri de kucakladı.

Nazif Ekinci: 27 lojistik depodan 1’i Sivas’a kazandırıldı!

Özellikle Van Depremi sonrasında Başbakan’ın talimatı ile bölge afet lojistik deposu kurulması fikri ortaya atıldı. Ülkemizde 15 bölgede kurulması hedeflenen 27 lojistik deposundan birisi de Sivas’a kazandırıldı

Başbakan Erdoğan Van'da toplu açılış törenine katıldı!

Başbakan Erdoğan, Van'da 1.5 milyar TL'yi bulan yatırımın toplu açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan, iki yılda Van depremi için kullanılan kaynağın 5 milyar TL'yi bulduğunu söyledi..

Van Depremi Haberi

Van Depremi

Van'da 9 Kasım 2011 tarihinde 2'si otel olmak üzere 25 binanın yıkıldığı, gazeteciler Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir ile Japonya'dan gelen gönüllü Atsushi Miyazaki'nin de aralarında bulunduğu 40 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından 30 kişi ise enkaz altında sağ kurtarıldı.

Anadolu Ajansı'ndan Yılmaz Kazandıoğlu'nun haberine göre; kırsal mahallelerde kerpiçten yapıların yıkımını gerçekleştirdiği şehirdeki vatandaşlar, yaşadıkları acı dolu günleri devlet desteğiyle yeniden inşa edilen konutlarda unutulmadı.

Depremden en çok etkilenen Tuşba ilçesinde bulunan Alaköy Mahallesi de inşa edilen yeni yapılarla güvenli ve modern yapılara sahip oldu.

Sarsıntı nedeniyle büyük hasarın yaşandığı Alaköy'de "evini yapana yardım" modeliyle 100 ev, 2 okul inşa edildi, çocuklar için parklar yapıldı.

Genellikle kerpiç evlerin bulunduğu köylerde, depremler nedeniyle binlerce ev yıkıldı ya da ağır hasar gördü.

Van depremi sonrasında "evini...