yapı ruhsatı

yapı ruhsatı

TÜİK, ocak-haziran dönemine ilişkin "Yapı İzin İstatistikleri" verilerini açıkladı. Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısında, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 artış görüldü.

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 15 geriledi!

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 geriledi

İnşaat sektörünün önü faiz indirimleriyle açılır!

TCMB Para Politikası Kurulu, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutarken, marjinal fonlama oranını yüzde 10'dan yüzde 9,5'e indirdi. Sektör temsilcileri Merkez Bankası’nın yarım puan faiz indirimini yorumladı..

Ruhsat verilen bina sayısı geçen yıl yüzde 12.3 azaldı!

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 12.3 geriledi. Yapı kullanma izin belgesi verilen bina sayısı da azaldı.

2015'te alınan yapı ruhsatı sayısı 12,3 oranında daraldı!

Olay Bursa Gazetesi köşe yazarı olan Feridun Eyüpoğlu bugünkü yazısında ekonominin lokomotifi inşaat sektörünü değerlendirdi. Eyüpoğlu Bursa'daki yapı ruhsatını anlattı. İşte o haber...

Elazığ'da bin 579 daireye yapı ruhsatı verildi!

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği (ELMÜTDER) Başkanı Osman Avcıl son dönemde inşaat sektörünün geldiği durum hakkında açıklamalarda bulundu. Avcıl açıklamasında Elazığ'da bin 579 daireye yapı ruhsatı verildiğini belirtti.

Kastamonu'da ruhsatsız inşaat başlamayacak!

Kastamonu Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısı öncesi gün akşam Belediye Başkanı Tahsin Babaş başkanlığında gerçekleştirildi. Babaş, inşaat ruhsatı konusunda uyanlar da bulundu.

Aydın’da bin 921 binaya bina yapım ruhsatı verildi!

TÜİK tarafından açıklanan son 9 aylık yapı izin istatistiklerine göre Aydın’da bin 921 binaya bina yapım ve bin 968 binaya ise kullanma ruhsatı verildi.

Muğla’da 2 bin 412 binaya yapı ruhsatı verildi!

2015 yılı Ocak -Eylül döneminde Muğla'da Yapı Ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü 1 milyon 215 bin 790 metrekare olurken, 2 bin 412 binaya yapı ruhsatı verildi.

Mesilsa İpekli: Her yapı ruhsat almalı!

Edirne İl Özel İdaresinin 2016 yılı bütçesi görüşmeleri devam ediyor. Tahmini 45 milyon lira olarak belirlenen bütçe üzerinde yapılan görüşmelerde İl Özel İdaresi’ne bağlı daire müdürleri görüşlerini ve hazırladıkları raporları meclise sunuyor.

2015 yılında yapı ruhsatı verilen bina sayısı azaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu, 2015 yılı ilk yarısı için Yapı İzin İstatistikleri verisini açıkladı. 2015 yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 27,4 oranında azaldı.

Yapı ruhsatı hangi aşamada alınır?

Kuruluş veya kişilerce kendilerine ait tapusu bulunan arazi, arsa veya parsellerde yapı inşaatı yapılabilmesi için ruhsat alınması gerekiyor. Peki, yapı ruhsatı hangi aşamada alınır?

Kıyılarda yapılaşma!

Türkiye gibi 3 tarafı denizlerle çevrili bir yarımada için gayrimenkul sektöründe sık sık dile gelen bir diğer konu ise kıyılarda yapılaşma. Peki Kıyılarda hangi yapılar yapılabilir?

Kıyılarda hangi yapılar yapılabilir?

Artan nüfusun da etkisiyle kıyılarda yapılaşma isteği ve buralardaki rant beklentisi önemli bir husus. Peki Hukuken kıyılarda yapılaşma mümkün mü? Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Kadir Kurtuluş yanıtlıyor...

Ev satışları artarken, verilen yapı ruhsatı sayısı azaldı!

NİSAN ayında konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42.7 arttı. Ancak yılın ilk 3 ayında yapı ruhsatı verilen yapılarda düşüş yaşandı.

2020'nin ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 1,1 arttı!

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, 2020'nin ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 1,1 arttı...

Vakıf GYO İzmir Konak Karma Projesi için yapı ruhsatı aldı!

Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından İzmir İli, Konak İlçesi, Mersinli Mahallesi, 8601 Ada 1 Parsel'de bulunan arsa üzerinde yapılacak olan İzmir Konak Karma Projesi'nin Yapı Ruhsatı 16 Nisan 2020 tarihinde alındı.

DAP Nişantaşı'nda 93 bağımsız bölümün yapı ruhsatı alındı!

Emlak Konut GYO güvencesi ile DAP Yapı tarafından inşa edilecek DAP Nişantaşı projesinde 93 bağımsız bölümün yapı ruhsatı alındı...

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 57,1 azaldı!

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, Ocak-Eylül 2019 döneminde yıllık bazda yüzde 57,1 azaldı.

Bolu’da 34 binaya yapı ruhsatı verildi!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından, belediyeler tarafından 2019 yılının ilk 6 ayında yapı ruhsatı verilen binalar için istatistikler açıklandı. Verilere göre, Bolu’da 34 binaya yapı izin ruhsatı verildi. 

Yapı Kullanma İzin Belgesi ve Yapı Ruhsatı Standardına İlişkin Tebliğin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ!

Yapı Kullanma İzin Belgesi Standardına ve Yapı Ruhsatı Standardına İlişkin Tebliğin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karaman'da 2019'un ilk yarısında 273 daire yapı ruhsatı aldı!

TÜİK Konya Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Karaman ilinde 2019 yılının Ocak-Haziran döneminde 273 daireye yapı ruhsatı verildi.

Konya yapı ruhsatı verilen bina sayısında 4’üncü!

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan “Konya ili Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Haziran 2019” verilerine göre, Konya yapı ruhsatı verilen bina sayısında 4’üncü oldu.

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 60 azaldı!

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı, 2019'un ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 azaldı

Sivas'ta yapı ruhsatı verilen konut sayısı yüzde 90 azaldı!

Sivas’ta yapı ruhsatı verilen daire sayısının geçen yılın ilk çeyreğine göre yaklaşık olarak yüzde 90 oranında düşüş yaşadığı açıklandı.

Konya'da 582 binaya yapı ruhsatı verildi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  Konya ili Yapı İzin İstatistikleri Ocak-Mart 2019 rakamlarını açıkladı. Konya ili 2019 yılı Ocak-Mart döneminde yapı ruhsatı verilen bina sayısında 5'inci oldu. 

Karaman'da 63 binaya yapı ruhsatı verildi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  Karaman ili Yapı İzin İstatistikleri Ocak-Mart 2019 rakamlarını açıkladı. Karaman ilinde 2019 yılı Ocak-Mart döneminde yapı ruhsatı verilen bina sayısında 43’üncü oldu. 

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı 42,5 azaldı! 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak-mart dönemine ilişkin yapı izin istatistiklerini açıkladı. Yapı ruhsatı verilen bina sayısı, bu yılın 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42,5 azaldı.  

yapı ruhsatı

yapı ruhsatı yapı ruhsatı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak-haziran dönemine ilişkin "Yapı İzin İstatistikleri" verilerini açıkladı.


Buna göre, yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 7,6, bunların yüzölçümü yüzde 16,3, değeri yüzde 35,3, daire sayısı yüzde 21,6 arttı.


Söz konusu dönemde yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüzölçümü 123,8 milyon metrekare oldu. Bunun 69,9 milyon metrekaresi konut, 26,9 milyon metrekaresi konut dışı ve 26,9 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak hesaplandı.


Kullanma amacına göre 95,5 milyon metrekare ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 7,3 milyon metrekare ile kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binaları izledi.Yapı sahipliğine göre, özel sektör 103,7 milyon metrekare ile en...