Yeşil Bina Sertifikası

Yeşil Bina Sertifikası

Son zamanlarda çevreci olmasıyla gündeme gelen yeşil binaların sayısı artıyor. Altensis’in kurucu ortaklarından Emre Ilıcalı yeşil binalar ile ilgili araştırmalar yapıyor. Ilıcalı, 2020 yılından itibaren 500’ün üzerinde yeşil sertifikalı bina olduğunu aktardı.

Yeşil sertifika nedir?

Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği'ne göre yeşil sertifika isteğe bağlı olarak alıyor. Peki, yeşil sertifika nedir?

Yeşil binalar geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilmesi planlanan düzenlemeyle Türkiye genelinde "çevreyle dost" kriterlerini karşılayan bina ve yerleşim yerlerine "yeşil sertifika" verilecek. Binalarda aranacak "yeşil" kriterler, Yeşil Sertifika Komisyonu tarafından belirlenecek.

Anthill Residence projesine yeşil bina sertifikası!

Ant Yapı, sürdürülebilir ve çevre dostu binalarına aldığı yeşil bina sertifikalarına bir yenisini daha ekledi. Anthill Residence projesine BREEAM sertifikası alan Ant Yapı, önümüzdeki süreçte de talebin her geçen gün arttığı yeşil bina konseptine yatırım yapmayı sürdürecek.

Yeşil binalar ilgi odağı oldu!

'Çevreci yapılar' olarak da bilinen yeşil binalar, hem firmaların hem de müşterinin ilgi odağı haline geldi. İlk aşamada maliyeti biraz fazla olan çevreci binaların ilerleyen zamanlarda sağladığı avantajları ve düşük işletim maliyetleri ön plana çıkıyor.

ÇEDBİK, 15 milyon metrekare yeşil binayı sertifikalandıracak!

Paris 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı “Binalar Günü”nde ülkemizi temsil eden ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özdil, 3 Aralık Perşembe günü ÇEDBİK’in taahhütlerini açıkladı.

Yeşil binalara teşvik getirilmeli!

Yeşil bina her alanda enerji tasarrufu sağlayan çevre dostu bina demektir. Yeşil bina uygulamaları ile enerji tasarrufu ve doğayı koruma hedeflenmektedir. Çünkü dünyada kullanılan enerjinin büyük bir kısmı binalar tarafından harcanmaktadır.

Yeşil bina sertifikalı projeler zirveye oynuyor!

Teknoloji ve konforu harmanlayarak geleneksel yapılaşma algısına yepyeni bir bakış açısı getiren marka projeler ve yeşil bina sertifikalarıyla donatılmış projeler, tercih sırasında zirveye oynuyor.

AVM'ler çevre dostu binalara yöneldi!

Serkan Emin, maliyetler sebebiyle işletmecilerin yakın zamanda yeşil bina sertifikalarıyla tanışacaklarını söyledi. Sektörde son 5 yıldır dikkat çekici Yeşil AVM ve Yeşil Bina örnekleri sergileniyor.

Bursa Nilüfer'de yeşil bina eğitimi verildi!

Nilüfer Belediyesi, hizmet binalarının ve vatandaşın yapacağı yeni binaların daha çevreci olması, doğaya uyumlu hale getirilmesi amacıyla Yeşil Binalar ve Sertifikasyon Süreci eğitimi düzenledi.

Yeşil bina sertifikasında esas olan doğru yapmak!

Ülkemizdeki yapı, inşaat, çevre, enerji, iş güvenliği yönetmelikleri tam anlamı ile uygulamaya aktarılabilse, çevre dostu bina sertifikaları (LEED veya BREEAM) için gereken standartları büyük ölçüde sağlamış oluyoruz.

Binalar şimdi yeşilleniyor!

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Enerji Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu: "Bugün çok fazla önemsenmese de yarın konut ve ofis tercihinde vazgeçilemez ve bir numaralı kriter yeşil bina sertifikası olacak" dedi.

Selçuk Avcı: Yeşil bina, doğadan öğrenilen bir bina anlayışıdır!

Mimar Selçuk Avcı, 22-29 Eylül Yeşil Binalar Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamalarla, küresel ısınmayla mücadelede mimarların ve mühendislerin, bina tasarımlarına doğadan alınan ip uçlarıyla yön vermelerinin önemine dikkat çekiyor.

Filiz Karaosmanoğlu: Binalar şimdi yeşilleniyor!

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Enerji Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu: "Bugün çok fazla önemsenmese de yarın konut ve ofis tercihinde vazgeçilemez ve bir numaralı kriter yeşil bina sertifikası olacak" dedi.

Evke, iş dünyasına yeşil ofislerin kapısını aralıyor!

Çevreye duyarlı, tasarruflu, sağlıklı, aynı zamanda güvenlikli yapılar hedefleyen Evke, 'Evke Trade Tower' ile TSE Güvenli Yeşil Bina Sertifikası'na "Yeni Bina" kategorisinde başvurusu kabul edilen Türkiye'deki ilk ofis projesinin sahibi oldu...

YeS-TR ile yeşil bina sayısı artıyor!

Ulusal Yeşil Sertifika Sistemi tarafından geliştirilen YeS-TR ile yeşil bina sayısı artıyor. 2021 yılından itibaren binalar belgeli olacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı'na Yeşil Bina Sertifikası! 

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (U.S. Green Building Council - USGBC) tarafından verilen LEED sertifikasını Gold (Altın) seviyesinde almaya hak kazandı...

Dublin'deki dünyanın en büyük yeşil bina konferansı 24-25 Mart'ta!

Dünyanın dünyanın en büyük yeşil bina konferansı olan 2020 GreenBuild Europe 24-25 Mart tarihlerinde Dublin'de gerçekleştirilecek...

Türkiye yeşil bina sayısında Avrupa lideri!

Türkiye'de sertifikalı yeşil bina sayısı Nisan ayı itibarıyla 400'e ulaştı. Böylelikle yeşil bina sayısında 2017'den beri dünyada ilk 10 ülke arasına giren Türkiye, bu yıl 6'ncı sıraya yükseldi. Avrupa ülkeleri arasında ise ilk sıraya sahip oldu...

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Hastanesi'ne EDGE Yeşil Bina Sertifikası!

Deprem güvenliği düşünülerek yıkılıp yeniden inşa edilen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye’nin ilk, dünyanın ise en büyük EDGE Yeşil Bina sertifikalı hastane yapısı olma özelliğini taşıyor.

Türkiye dünyada en çok yeşil bina sertifikası alan 6'ıncı ülke!

Türkiye 150 ülkeyi kapsayan bir araştırma sonucunda, LEED yeşil bina sertifikası alan ülkeler sıralandı. Buna göre, Türkiye dünyada en çok yeşil bina sertifikası alan 6'ıncı ülke oldu.

Akasya'ya sürdürülebilir bina sertifikası!

Akasya, dünya genelinde 25 ülkede benimsenen bina çevresel değerlendirme sistemi BREEAM tarafından Sürdürülebilir Bina Sertifikası’na layık görüldü...

Gaziantep Büyükşehir'e yeşil bina sertifikası!

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Hizmet Binası’na verilen Yeşil Bina Sertifikası’nı teslim aldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye binasına yeşil bina sertifikası!

Gaziantep Büyükşehir Belediye Binası, Yeşil Bina sertifikasını en iyi (Excellent) seviyede aldı.

ETÜ'ye "Çevre Dostu Bina" sertifikası verildi!

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi binasına "Çevre Dostu Bina" sertifikası verildi...

İzmir'de yeşil bina konseptine uygun yapı malzemesi geliştirildi!

Ege Üniversitesinin (EÜ) de aralarında bulunduğu üç üniversitede görevli öğretim üyesi sekiz bilim kadının kurduğu Türkiye Biyotasarım Takımı (TBT), yeşil bina konseptine uygun yapı malzemesi geliştirdi..

Altensis yeşil bina projelerini ikiye çıkaracak!

Yeşil bina danışmanlık şirketi Altensis, projelerini 5 yılda iki katına çıkarmayı amaçladı. Altensis Kurucu Ortaklarından Emre Ilıcalı, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu Maslak 1453'e leed gold yeşil bina sertifikası!

Ağaoğlu Maslak 1453, dünyanın en önemli çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği ödülü olan LEED GOLD sertifikası aldı. 

Yeşil Bina Sertifikası

Yeşil Bina Sertifikası Yeşil Bina Sertifikası

Dünya iklim değişikliğini tartışırken, konutlarda da 'verimlilik' uygulamaları artıyor. Artık konutlarda yağmur suları depolanıp bahçelerde kullanılıyor, yüksek performanslı ısı yalıtımıyla enerji kullanımı düşüyor, güneş panelleriyle elde edilen elektrikle ortak aydınlatma uygulanıyor.

Gündem iklim

Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre; dünyanın geleceğini tehdit eden iklim değişikliğine karşı hükümetler alarmda. Ancak bu tehlikeye karşı hükümetlerin ve büyük şirketlerin önlem almasını beklemek yeterli olmuyor. Bireysel olarak da tedbir alınması gerekiyor. Buna en çok enerji tüketilen  bölgelerden biri olan yaşadığımız konutlardan başlanmalı. Bu kapsamda çevre dostu yeşil binalar ön plana çıktı.

Daha ekonomik

Artık yağmur suyunu değerlendiren, güneş enerjisinden yararlanıp aydınlatma yapan, ısıyı, suyu, elektriği daha az kullanan binalar yapılıyor.

Bina sahiplerine tasarımda, inşaatta ve operasyonda daha  çevreci ve daha ekonomik olmaları konusunda teknik ve idari desteği veren...