Kıbrıs'a Las Vegas kuruluyor

Kıbrıs'a <font color=red>Las Vegas</font> kuruluyor Kıbrıs'a Las Vegas kuruluyor

Küresel ekonomik krizin etkilemediği sektör neredeyse yok gibi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Özellikle kriz öncesinde oldukça büyük bir ivme kazanan inşaat sektöründe yaprak kımıldamıyor. Devletin resmi inşaat şirketi  TOKİ  bile kriz ortamında bazı yatırımlarını askıya aldı, lüks konuttan vazgeçme noktasına geldi.
Tüm bu olumsuz koşullara rağmen son hızla devam eden yatırımlar da var. Kıbrıs'ın Magosa-Karpaz bölgesinde devam eden otel ve alışveriş merkezi yatırımları da krize rağmen soluksuz devam eden projelerden.

Konsept oteller kuruluyor
KKTC hükümeti ve özel sektörün işbirliğiyle Kıbrıs'ta "Las Vegas" inşa ediliyor. Burada mecazi anlamda kullanılmış bir söz olsa da, proje en iyi "Las Vegas" tanımlamasıyla anlatılabilir. Çünkü Karpaz bölgesinde kurulacak 16 otel, tıpkı Las Vegas'taki gibi 5 yıldızlı konsept oteller olacak. Kiminin dış mimarisi, İtalya'daki Colleseum'un, kiminin Babilin Asma Bahçelerinin, kiminin Artemis Tapınağı'nın kiminin de Nuhun Gemisi'nin birebir aynısı olacak. Deniz suyu arıtma tesisleriyle de Kıbrıs çölü, tıpkı Vegas çölü gibi yeşillendirilecek.

KKTC Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla yapılan anlaşmaya göre bölgedeki projelendirilen tüm otellerin 2010 sonunda tamamlanması gerekiyor. Aksi taktirde taahhütlerine uymadıkları gerekçesiyle bakanlık projenin sahibini değiştirebilecek.

Proje kapsamında tüm oteller tamamlandığında 52 bin kişilik yatak kapasitesine ulaşılacak. Magosa-Karpaz bölgesindeki turizm yatırımları "Vegas otelleri"yle sınırlı değil. Örneğin Ali Özmen Safa'ya ait Kıbrıs'ın en yüksek binası unvanına sahip oteli Skyline Residence'ın açılışı, 2009 yaz sezonunda yapılacak. Erenköy'de İsrail-İngiliz ortaklarının yatırımı olan Karpaz Bay Resort için ilk yatırım yat limanı ile başladı. Yaklaşık 350 yata hizmet edecek olan limanın 2 yıl içerinde tamamlanması hedefleniyor. Ayrıca bölgede su ihtiyacını karşılamak için Fransız-İngiliz-İsrail ortaklığında bir şirket deniz suyu arıtma tesisi inşa ediyor.

Kıbrıs'ın en büyük alışveriş merkezi
Tüm bu turizm yatırımlarının arasında bir de alışveriş merkezi projesi yükseliyor ve küçük yatırımcıya kriz döneminde yatırım fırsatı sunuyor. Kıbrıs'ın en büyük alışveriş merkezi olarak inşa edilen Big Old Bazaar, İstanbul'daki Kapalıçarşı konseptinde inşa ediliyor. Big Old Bazaar Genel Müdürü Ufuk Umay, alışveriş merkezinin dışarıdan da bir kale ve eski hanları çağrıştırdığını söylüyor. 2007 sonlarına doğru başlayan inşaatın 2010 sonunda tamamlanması bekleniyor.

Big Old Bazaar, 18 bini kapalı alan olmak üzere 45 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda inşa ediliyor. Proje'deki 850 ünite ve 360 dükkanın yüzde 40'ı şimdiden satılmış. Adidas, Nike, Koton gibi büyük tekstil markaları, Kıbrıs'taki tüm yerel bankalar, Türkiye'deki bazı ulusal bankalar alışveriş merkezindeki yerini almış. Dükkanların büyüklüğü 18 metrekare'den fiyatları da 19 bin 900 paund'dan başlıyor. Projedeki en büyük dükkanın büyüklüğü 45 metrekare fiyatıyla 67 bin paund. Proje bitiminde dükkan fiyatlarının en az 2 katına çıkacağı iddia ediliyor.

Ufuk Umay, bir Türk vatandaşının KKTC'den 1000 metrekareye kadar tek bur tapu sahibi olabileceğini hatırlatıyor ve şu açıklamayı yapıyor:

"Dükkanlar modüler bir yapıya sahip. Hem tek hem de blok halinde de satılabiliyor. Yani bir bloktaki dükkanları birleştirip tek tapu altında toplayabiliyoruz. Zaten Nike gibi büyük markalar dükkan değil blok satın aldı."

Projenin Türkiye'deki pazarlamasını Reha Medin Emlak hizmetleri yapıyor. Reha Medin müşterilerine bir de kampanya uyguluyor. Örneğin kampanyayla 67 bin paud'luk bir dükkanın fiyatı 55 bine, 24 bin paund'luk da 20 bine düşüyor.

Bir kampanya da ödeme koşullarıyla ilgili yapılıyor. Ödemenin yüzde 25'i peşin alınıyor, kalan paraya da istenildiği taktirde 24 ay faizsiz kredi uygulanıyor. Şimdiye kadar projeden Türk yatırımcılar dışında en çok Rusya, İskoçya, İngiltere, İran ve İsrail'den yatırımcılar dükkan almış. Böylece KKTC'ye uygulanan ambargo, bir anlamda bu yatırımcılar aracılığıyla hükmünü yitirmiş oluyor...

Magosa-Karpaz'da devam eden yatırımlar
- Kaya Artemis Resort : 2007'de kapılarını açan 120 milyon YTL yatırım yapılarak inşa edilen ilk 5 yıldızlı otel konumundaki Kaya Artemis Resort & Casino 1600 metrekare alana kurulu ve 2 bin 200 yatak kapasiteli. Artemis Tapınağı'nın birebir kopyası şeklinde tasarlanan otelin 3 bin kişilik konferans ve kongre salonu da hizmete açıldı. Türkiye'de bu büyüklükte sadece 3 tane kongre merkezi var.

- Hotel Collosseum: Bafra bölgesindeki otel, Roma'daki tarihi arena Collosseum örnek alınarak tasarlanmış. 2009'da açılacak olan bu otel, 72 milyon 590 bin dolara mal olacak. Hotel Colleseum Kaya Artemis Resort ile yan yana yer alıyor.

- Babylon Otel: Artemis'in hemen iki yanında halen inşaatı devam eden Babylon otel de Babilin Asma Bahçelerinden esinlenerek inşa ediliyor.

- Nuh'un Gemisi: Bafra Turizm Merkezi'nde yer alan Collosseum otelin yanında İzmirli Eksen İnşaat'ın yaptığı 5 yıldızlı otel Nuh'un Gemisi' nin inşaatı sürüyor.

- Karpaz Bay Resort: Yenierenköy'de 450 dönümlük arazi üzerine 'Karpaz Bay Resort' adı altında yeni bir turizm tesisi kuruluyor.

- Erenköy'de Yat Limanı: İsrail- İngiliz ortaklarının yatırımı olan Karpaz Bay Resort için ilk yatırım yat limanı ile başladı. Yaklaşık 350 yata hizmet edecek olan limanın 2 yıl içerinde tamamlanması hedefleniyor

- Thalassa Beach Resort : 2 ve 3 yatak odalı apartman ve bungalovlardan oluşacak olan Thalassa Beach Resort, Bafra'da yer alacaktır. Yüzme havuzundan hamamına kadar ince bir şekilde düşünülmüş bu projenin 2010'da tamamlanması bekleniyor.

- The Heights, Bafra Beach Resort: Bafra sahillerine kurulan 152 apartmandan oluşacak bu komplekste her daire 2-3 yatak odalı olacak. Denize 300 metre uzaklığında bulunan The Heights Resort'un kendine ait park yeri ve iki adet yüzme havuzu bulunacak.

- Imperial Park Bafra: 648 lüks daire ve penthousedan oluşan bu projede 11 apartman olacak. Apartman dairelerinin büyüklüğü 65 ila 104 metrekare arasında değişecek.

- Skyline Residence: Kıbrıslı ünlü iş adamı Ali Özmen Safa'nın Boğaz bölgesinde inşa ettiği 17 katlı oteli, Kıbrıs'ın en yüksek binası unvanına sahip olacak. 150 metre uzunluğundaki otelin açılışı, 2009 yaz sonunda yapılacak.

- Bafra'daki Sunny Valley'e ait 5 yıldızlı otel, 2010 yılında tamamlanacaktır. Otel, 600 yatak kapasiteli.

- Sunrise Beach Resort and Casteria Marina Resort: Otel Boğaz bölgesinde inşa ediliyor ve inşaatı halen devam ediyor.

- KKTC Hükümetinin bölgedeki projeleri: Deniz suyu arıtma projesi ve kanalizasyon ve atık su arıtma projesi 2012 yılına kadar tamamlanacaktır.

- Monarga Village Apartments: 42 apartmandan oluşan proje, Boğaz bölgesinde bulunuyor. İnşaatı Temmuz 2010 yılında tamamlanacak.

- Ünlü Mimar Eren Talu'nun bölgede 3 tane 5 yıldızlı otel yaptırdığı konuşuluyor.

- Big Old Bazaar: 45 bin metrekarelik alana kurulan alışveriş merkezinin kapalı kullanılabilir alanı 18 bin metrekare. Proje kapsamında 850 ünite 360 dükkan yer alıyor. Dükkanların fiyatı 20 bin ila 67 bin paund arasında değişiyor.
Alışveriş merkezinde kuyumcular, dericiler, tekstilciler, cafe-barlar, eğlence merkezleri ayrı sokaklarda yer alıyor. En değerli deniz gören yerler kafelere ayrılmış ve büyük çoğunluğu şimdiden satılmış.

Sabah

pus