Kiler Anadolu'ya AVM, iki otel ve yeni konutlar yapacak

Kiler Anadolu'ya AVM, iki otel ve yeni konutlar yapacakKiler Holding, son yılların en hızlı büyüyen gruplarından biri. 2008 için de oldukça iddialı (yüzde 47) bir büyüme hedefi var.


Grup bu yıl 500 milyon dolar civarında bir yatırım bütçesi yaptı. Bunun ağırlığı gayrimenkulde. Ana işi gıda perakendeciliğinde de yeni marketler alarak ve küçük zincirleri toplayarak hızla büyümeye devam ediyor. Ancak en önemli yeni projeleri gayrimenkulde... Levent'teki Sapphire, Beylikdüzü'nde 2, Kartal'da 1 yeni konut projesi... Zonguldak, Afyon ve Kütahya'dan başlamak üzere birçok ile alışveriş merkezleri yapılması, Afyon ve İzmir-Seferihisar'a iki termal otel yapımı... Ayrıca bugünlerde takip ettiği Likör Fabrikası arazisinin alınması işi var.

Gayrimenkulde Kiler'in bir başka planı yurtdışına açılım. Rusya'ya bakıyor. Bu ülkede araziler alarak üzerinde gayrimenkul projeleri geliştirmek istiyor.
Holding merkezini Ambarlı'daki lojistik merkezinin yanına taşıyan Kiler Grubu'nun yeni sektörlerinden birisi enerji, diğeri de şeker... Enerjide bin megavata çıkmak istiyor. Bu da sektöre 1.5 milyar dolara yakın bir yatırıma hazırlandığı anlamına geliyor. Enerjide bir dağıtım bölgesini almakta kararlı. Şeker'de Torunlar Grubu ile bir fabrika almıştı özelleştirmeden. Diğer fabrikalar da satışa çıktıkça masada olacak. Çünkü bu sektörde de büyümek istiyor.

Bu arada Ambarlı'ya taşınma holdingin kurumsallaşması ve kadrolaşması açısından da yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. Vakıfbank'ın eski genel müdürü Ahmet Kaçar, grubun CEO'su oldu. Şimdi diğer pozisyonlar için yeni atamalar yapılacak.

Nahit Kiler kimdir

Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, 1965/Bitlis'te doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bitlis'te tamamlayan Nahit Kiler, ticaret yaşamına İstanbul'da başladı. 20 yılı aşkın bir süredir perakendecilik sektöründe faaliyet gösteren Nahit Kiler, kardeşleriyle beraber Kiler Alışveriş Hizmetleri A.Ş. başta olmak üzere birçok şirketin kuruculuğunu üstlendi.
Kiler Marketler'deki başarısını başka sektörlere de taşıyan Nahit Kiler, Biskon Yapı ile inşaat sektörüne, ardından gayrimenkul sektörüne girdi. Levent'teki Sapphire İstanbul'u hayata geçirdi. Su sporları ve kayakla ilgilenen Nahit Kiler, evli ve dört çocuk babası.

Kiler grubu bir aile şirketi. Kardeşler arasında nasıl bir iş bölümü var?

Ben (Nahit Kiler) grupta yönetim kurulu başkanıyım. Vahit (Kiler) Bey, bildiğiniz gibi siyasette. Milletvekili. O da öyle bir hizmet yolu buldu kendisine. Ümit (Kiler) bey grubun en önemli işi perakendenin başındadır. Bir de kız kardeşimiz var. En küçüğümüz, evlidir, eşinin Lüleburgaz'da kendi işi var.

Son zamanlarda gayrimenkul işleri ile öne çıkıyorsunuz.

Gayrimenkul yatırım ortaklığı kurduk. SPK'dan lisans aldık, tescilli. Bu tip şirketleri zaten 5 yıl içinde halka açmak zorunluluğu var. Açmazsanız lisansınız iptal oluyor. Biz de açacağız. Çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl içinde halka arz da olabilir.

Kiler'i halka açar mısınız?

Kiler tarafında da düşünüyoruz ama elimizdeki mağaza sayısını biraz daha büyütüp, ondan sonra gündeme almamız gerekiyor. Hepsi bizim olsun diye bir anlayışımız yok.

Likör fabrikasının son ihalesinde çok iddialı görünmediniz. Aşçıoğlu sizden yüksek bir rakam teklif etmiş...

Likör fabrikası arazisinin birinci ihalesinde muhammen bedel 295 milyon YTL'ydi. O rakamı verdik. Tek katılımcı olduğumuz için ihale iptal edildi. İkinciye de yalnız biz girdik. Yine tek katılımcı biz olunca teklif vermedik. Başka katılımcı olsaydı giderdik ama yoktu. Üçüncü ihalede hasılat paylaşımı esası geldi. Durum değişti. Teklifler alındı. Bizi çağırıp pazarlık yapacaklar ve açık artırma olacak.

İsteksiz değiliz ama tercihimiz satın almaydı. Şimdiye kadar TOKİ'yle böyle bir iş yapmadık. Likörü alırsak ilk kez yapacağız. Pazarlık aşamasında 206 milyon YTL gibi bir rakam verdik ama bu rakamda kalmayacağız. Ana hasılatı 750 milyon YTL olarak belirledik, yüzde 27.5 TOKİ'ye teklif ettik.

Alırsanız ne yapacaksınız? O civarda çok alışveriş merkezi oldu..

Likörü alırsak rezidans, ofis ve altına alışveriş merkezi yaparız. Farklı bir alışveriş merkezi olması lazım. Yoksa sıkıntı olur.

Peki, perakendede durumunuz nereye geldi?

Kiler marketler 150 mağaza oldu. Üç konseptte, Kiler maksimum, Kiler ve Kilerim olarak açmaya devam ediyoruz. 4 bin metrekare üzeri maksimum oluyor. Bu sektörde büyümek istiyoruz. Ana işimiz gıda perakendeciliği. Çıkmamız söz konusu değil. Daha fazla söz sahibi olmak istiyoruz. Bunu nasıl yaparız? Bu yıl 200 mağazaya ulaşacağız. Umarım bunu gerçekleştirebiliriz. Ama satın almalar da yapıyoruz. Bazı ufak zincirleri aldık Ankara, Adana, Edirne bölgesinde aldık, marketlerin adını değiştirdik. Adana'da Karıncalar zincirini aldık. Edirne'de Güler zincirinin 16 mağazası vardı. Ankara'da Canerleri aldık. 40 marketleri vardı. Böyle satın almalar olacak. Sektörden çıkmak isteyenler oluyor. Bunlardan bize uygun olanlarını alıyoruz. 3-4 mağaza ile zorlanıyorlar.

Yeni bir satın alma var mı gündeminizde?

Şimdi üzerinde durduğumuz bir satın alma yok. Yeni mağazalar açmaya devam ediyoruz. Elimizdeki mağazaları da iyileştiriyoruz. Yeni konsepte uygun hale getiriyoruz. Bütün demirbaşını çıkarıp yeniden son konsepte getiriyoruz. 15-16 yıldır sektördeyiz ama 3-4 ay içinde hangi mağazamıza girseniz yepyeni mağazalar göreceksiniz. Yeni konseptte profesyonel danışmanlık aldık.

Perakendede şirket satışları da yoğun. Size hiç teklif gelmedi mi?

Bizi satın almak isteyen gruplar oldu. Ortak olmak isteyenler de oldu. Kibarca görüşüyorum ve böyle bir düşüncemiz yok diyoruz. Yurtiçinden de dışından da teklifler geldi. 3 yıl önce de 6 ay önce de oldu. Şimdi daha çok dışardan oluyor. Türkiye'ye girmek isteyenlerin ilk çaldıkları kapı biziz. Çünkü ağımız geniş. Her tarafta varız. Girmediğimiz iller var. Lojistik problemleri yüzünden bazılarına girmemiz gecikiyor.

Şampiyon mağazanız hangisidir?

İstanbul-Ateştuğla mağazamız en iyisidir. Genelde o iyi gider. En yüksek ciroyu yapar. Ama Kavacık mağazamız da metrekare başına bakıldığında en verimlisidir.

Fonlardan da ortaklık teklifi geldi mi?

Fonlardan da teklif geldi, ortak olmak için. "3 yıl sonra halka açalım" teklifleri geldi. Ama bizim hedefimiz sadece büyütmek. Ortaklığa şimdilik sıcak değiliz. Finansman ortaklığına hiç sıcak değiliz ama bu işi iyi bilen bir stratejik ortak belki düşünülebilir. Hesap kitap meselesi.

Yurtdışı mağazalarınız da vardı sizin. Gitmek istediğiniz bir ülke var mı?

Kiler'i yurtdışına yaymak diye bir hedefimiz yok. İnşatta yurtdışına bakmak istiyoruz. Rusya'da inşaat işleri yapabiliriz. Arazi alıp gayrimenkul projeleri geliştirmek istiyoruz.

Rusya çok pahalı... İyi caddelerde ufak daireler birkaç milyon dolar...

Pahalı değil. İstanbul'da gayrimenkul fiyatları hala ucuz aslında. Diğer İstanbul gibi kentlere bakarsanız, İstanbul çok geride. Biz şu an 12 bin dolardan en lüks evi satıyoruz. Bu Tahran'da bile 20 bin dolar. Tahran'la İstanbul karşılaştırılabilir mi?