Kiler Holding 2008`de inşaata 250 milyon dolar yatıracak

Kiler Holding 2008`de inşaata 250 milyon dolar yatıracak

2008 yılında yurtdışına açılma kararı alan Kiler Holding, Rusya ve Ukrayna'da inşaat yatırımları yapacak. Grubun yurtiçi ve yurtdışı inşaat yatırım hedefi ise 250 milyon dolar.Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, perakende ve inşaat işlerini yurtdışına da taşımaya karar verdiklerini belirterek, bu yıl Rusya ve Ukrayna pazarına açılacaklarını bildirdi.
Kiler Holding'in basın ve kamuoyu bilgilendirme toplantısında konuşan Nahit Kiler, Türkiye ekonomisinde ilk 5 sektör arasında finans, enerji, perakende, inşaat ve otomotivin geldiğini, Kiler Holding'in faaliyet alanları içerisinde de enerji, perakende, inşaat ve turizmin bulunduğunu kaydetti.
Nahit Kiler, bir gazetecinin, inşaat alanında yurt dışındaki hedeflerine ilişkin sorusu üzerine, şu anda Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerinin devam ettiğini, henüz kesinleşmiş bir şey bulunmadığını söyledi. Bu ülkelerde tek başına ya da bir ortakla çalışabileceklerini kaydeden Kiler, 3 şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle ilgili ihalelere katılacaklarını da açıkladı.

 

Termal otel projesi

 

Kiler Holding üst yöneticiliğine (CEO) getirilen Vakıflar Bankası Eski Genel Müdürü Ahmet Kacar da, 2007 yılında bünyesindeki 10 farklı sektörde faaliyet gösteren 22 şirketi holding çatısı altında toplayan Kiler'in, bu yıl yüzde 47 büyüme planladığını bildirdi.
Kacar, 2007'de 769 milyon YTL olan konsolide cirolarını, bu yıl 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini, perakende, inşaat, enerji ve turizm alanlarında 2008'de 500 milyon dolarlık yatırım öngördüklerini, bunun 250 milyon dolarını inşaat sektörüne yatıracaklarını belirtti.
Kacar, Ukrayna ve Rusya'da perakende alanında da satınalmalar yapabelceklerini söyleyerek 2001'de 150 milyon YTL cirosu olan Kiler perakende grubunun geçen yılın sonunda 700 milyon YTL ciroya ulaştığını, bu yılın sonunda ise perakende cirosunu 850 milyon YTL'ye çıkarmayı planladıklarını kaydetti.
Ahmet Kacar, Kütahya, Zonguldak ve Afyon'da alışveriş merkezi yapmayı planladıklarını belirterek, Afyon ve İzmir'de de termal otel projelerinin bulunduğunu ifade etti.


'Koç Holding'le sorunumuz yok'

Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Perakende Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kiler de, 2012'ye kadar yüzde 12 pazar payı hedefleri bulunduğunu kaydetti.
Kiler, "Bunu yaparken organik ve inorganik büyümeler olacaktır. Kiler, yerli sermayenin hâkim olduğu bir perakende zinciri, bunu 2012'ye kadar devam ettirmek istiyoruz. Bunun içerisinde mutlaka satın almalar da olacaktır" dedi.
Ümit Kiler, bir gazetecinin "Migros'un satışı sürecinde Koç Holding ile aranızda polemik yaşandı. Aranızdaki gizli belge neydi?" sorusu üzerine şunları söyledi:
"Gizli belge açıklanan bir belge olsaydı adı gizli olmazdı zaten. Koç Holding çok saygı duyduğum bir kurum. Sadece ufak bir yanlışlık vardı. O yanlışlığın düzeltilmesi için açıklama yaptık. Onlar da düzelttiler. Herhangi bir polemik de yoktu."
"AK Parti mitinglerinde Kiler çeklerinin dağıtıldığı yönünde iddia var. Sponsorluğunuz ne kadar doğru?" sorusunu ise "Bunu ilk kez duyduyorum" diyerek yanıtlayan Kiler, bunun gerçek dışı bir söylem olduğunu söyledi.
Turizm bölgelerinde alkollü içki satışı düşünüp düşünmedikleri yönündeki bir soru üzerinine Kiler, turizm yatırımlarının daha çok termal turizm tesisleri olduğunu belirterek, "Sağlık tesisi ile alkolün yan yana olması çok da doğru değil. Daha sonraki yatırımlarda gerekirse onu da o gün oturup konuşuruz, karar veririz" diye konuştu.

(Milliyet)