Kimlerden konut alınmalı?

Kimlerden konut alınmalı?

Son olarak 2005 in ortasında hızlanan ve hala güncelliğini sürdüren konut sektörü çok önemli bir sınavdan geçmektedir.Ağırlıklı olarak mektepli olmayan alaylı üreticilerle bugüne kadar gelinmiş ve son dönemde de müthiş bir dönüşüm gerçekleşmiştir. Artık her geçen süre, sektörün kalitesini arttırmakta, bu standartlara ayak uyduramayan üreticilerin ise elendiği ve sektör dışına itildiği bir aşamaya gelinmiştir.

Unutulmaması gereken çok önemli bir unsur var ki bu da yakın gelecekte düşük vasıflı konut üreticilerinin yaşayacağı problemlerin direk konut alıcısına yansıması ihtimalidir. Bu nedenle alıcıların oldukça dikkatli, seçici ve ayırt edici olmaları zorunlu hale gelmiştir.

Zaman zaman kulaklarımıza gelen projesinde başarısız olmuş üreticilerin nasıl bir mağduriyet oluşturdukları, bin bir hayalle tasarruflarını bir araya getirmiş, geleceğini ve ümitlerini satın aldığı konuta bağlamış insanların nasıl aldatıldığı haberleri gelmekte ve bu durum bizleri daha dikkatli olmaya sevk etmektedir.

Hal böyle iken konut satın alırken özel konut üreticileri hakkında nelere dikkat edilmeli sorusuna cevap arayacağız ve satın alma kriterlerini beraberce analiz edeceğiz bu yazımızda.

Tüketeciler şunlara dikat etmeli:

1-Tecrübe.

2-Mali yeterlilik.

3-Güven.

4-Verilen garantiler.

5-İlerleme hızı ve teknik kalite.

6-Mahal listesi.

7-Bankalarla kredi ilişkileri.( konut kredisi)

8-Çalışan personel kalitesi.

9-Daha önce gerçekleştirilen işlerin sınıfı.

10-Daha önce yapılan işlerde mimari görsellik zenginliği

11-Kalite kontrol sisteminde şeffaflık.

12.Süresinde veya süresinden önce teslim.

13.Daha önce yapılan işlerdeki müşteri memnuniyeti.

Eğer konutunuzu aşağıda listelenmiş olan ve devlet garantisi ile üretim yapılan yerlerden almışsanız yukarıda verilmiş kriterlerin büyük bir bölümünü sizin yerinize bu kurumlar takip ettiğinden risklerinizi minimize edeceklerdir.

T.C.Başbakanlık Toplu Konut İdaresi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Kiptaş  A.Ş.

Toki iştiraki Emlak Konut G.Y.O. A.Ş.

Toki iştiraki Emlak Bahçeşehir Pazarlama A.Ş.

Beklentilerinize en uygun konuta sahip olmanız dileği ile...

egiray@emlakkulisi.com