28 / 05 / 2022

Kira geliri elde edenlerin sayısında patlama var

Kira geliri elde edenlerin sayısında patlama var

Kira geliri elde edenlerin sayısı artarken; gelir vergisi beyannamesi veren mükellefin sayısı düştü!..Hürriyet yazarı Şükrü Kızılot yazdı:

Türkiye ekonomisinde, kimsenin farkında olmadığı ilginç bir gelişme var; son 4 yılda, kira geliri elde edenlerin sayısında, büyük patlama oldu ve Ocak 2004'e kıyasla, yüzde 54 arttı.

Tablo-II'de gösterildiği gibi, Ocak 2004'te, kira geliri elde eden gerçek kişilerin sayısı 493 bin 039 iken, Mayıs 2008'de yüzde 54 oranında artarak 760 bin 608'e ulaştı.

DİĞERLERİ NE DURUMDA?

Konut kira geliri elde edenlerin sayısı artarken, yıllık gelir vergisi beyannamesi veren mükellefin sayısı, 4.5 yıl öncesine kıyasla bırakınız artmayı, aksine yüzde 1 oranında azaldı.

Basit usule tabi vergi mükellefi olan esnaf ve sanatkárların sayısı ise, bırakın artmayı aksine yüzde 8 oranında azaldı. Cumartesi günü yazdığımız gibi, 2008'de kapanan işyeri sayısında son 10 yılın rekoru kırıldı. 2008'in ilk 5 ayında kapanan işyeri sayısı, 2007'de kapananın yüzde 100 fazlası!..

Kurumlar Vergisi ve KDV mükellefi sayısının, son 4.5 yılda yüzde 6 oranında artmasına karşılık, kira geliri elde edenlerin sayısı aynı dönemde büyük bir patlama oldu ve yüzde 54 arttı.

NE ANLAMA GELİYOR?

Peki... Kira geliri elde edenlerin sayısındaki patlama ne anlama geliyor?

Ne anlama gelecek olay çok net olarak belli...

Kimse işyeri açmak istemiyor. Belirsiz ve riskli bir ticaret ortamına girip vergi, sigorta, işçi, belediye, senet, çek vs. ile uğraşmayı ve maddi kayba uğramayı istemiyor. Kendi açısından sağlam yolu tercih ediyor.

400-500 bin ya da 1-2 milyon YTL'sini, işyeri açıp ticarete yatırmak yerine, gayrimenkul alıp kiraya veriyor. "Böylesi daha iyi" diyor.

Parasının bir kısmını da bankaya mevduat olarak yatırıyor ya da Hazine bonosu alıyor.

"Ohh... Risk sıfır, çek, senet ve işçi derdi de yok. Maliye ile de uğraşmıyorsun, belediye ve SSK ile de" diyor.

Tanıdığı işyeri sahiplerine de "Bırak kardeşim bu işleri, zaten para kazanamıyorsun. Satıp paraya çevir. Alırsın faiz ve kirayı, hayatını yaşarsın" diye akıl veriyor...

Peki... Böyle bir ülkede, sizce doğrusu bu mu olmalı