30 / 11 / 2023

Kira gelirlerinin beyanında son 2 gün!

Kira gelirlerinin beyanında son 2 gün!

şžükrü Kızılot, Hürriyet Gazetesi'ndeki bugünkü köşesinde 'Kira gelirlerinin beyanında son 2 gün' başlıklı yazıyı kaleme aldı. Konut ya da işyeri kira geliri elde edenlerin, bu gelirlerini vergi dairelerine beyan etmeleri için Cuma akşamına kadar zamanlarKONUT KİRA GELİRLERİ

1. Beyan Sınırı:

2010 yılında, konut kira gelirlerinin yıllık tutan 2.600 TL'yi aşanlann, bu gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor.
Yazlık evlerini kiraya verenlerin de, 2010 yılındaki gelirleri 2.600 TL'yi aşmışsa, bu gelirlerini beyan edip, gelir vergisi ödeyecekler.

2. Liderler ve İstisna Tutarının İndirimi:

Konutlarını kiraya verenler, 'götürü' ya da 'gerçek' gider yönteminden birini seçebiliyorlar.

a) Götürü Gider:

Konut kira geliri elde edenler,

aa) Yıllık kira gelirlerinin toplamı üzerinden, 2.600 TL istisna düşecekler. Birden fazla konuttan kira geliri elde edenler, her biri için ayrı ayrı değil toplam gelirleri üzerinden 2.600 TL istisna tutarını indirebilecekler.

ab) Yüzde 25 Götürü Gider:

Konut kira geliri elde edenler, yıllık kira gelirlerinden; 2.600 TL'lik istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın yüzde 25'i oranında 'götürü gider' indirecekler.

Kalan tutar üzerinden, aşağıdaki tarifeye göre gelir vergisi hesaplanacak,

b) Gerçek Gider:

ba) Konutunu kiraya verip, kendisi kirada oturanlar, ödedikleri kirayı, aldıklan kiradan indirebiliyorlar.

bb) Yeni konut alanlar (müteahhitten almak şart değil, ikinci el alman konutlar da dahil), konut alırken ödedikleri paranın yüzde 5'ini tahsü ettikleri kiradan indirebiliyorlar.

bc) Kiraya verdikleri konut için banka kredisi kullananlar, 2010 yılında ödedikleri kredi faizim, kredi gelirlerinden indirebilirler. Gerçek gider yöntemini seçenler, 2.600 TL'lik 'konut kira geliri istisnasını' kira gelirlerinden düşebiliyorlar. Ancak, gerçek gider tutanm indirirken, aşağıdaki formülü uygulayarak istisnaya isabet eden gider tutanm indiremiyorlar.

İndirilemeyecek Gider Tutarı = (İstisna Tutan x Gerçek Gider) / Toplam İşyeri Kirası Tutan

Kira gelirlerini beyan edericen götürü gider yöntemini seçenler, iki yıl geçmediği sürece bu yöntemden vazgeçemiyorlar.
Hürriyet okurlarının bir kısmı, gerçek giderleri tutarının (örneğin ödedikleri konut kirasının), tahsil ettikleri kira tutarından fazla olduğu için beyanname vermediklerim belirtiyorlar.
Bu doğru değil.

2010 yılı konut kira geliri 2.600 TL'yi aştığında beyanname verilecek ancak giderler fazla ise gelir vergisi ödenmeyecek.

İşžYERİ KİRA GELİRLERİ

2010 yılında kira geliri elde edenler, beyana tabi başka gelirleri yoksa, yıllık kira gelirleri tutan 22 bin TL'yi aşmışsa, bu gelirlerinin tamamım yann akşama kadar beyan edecekler.

İşyeri kira gelirleri, beyan edildiğinde, yüzde 20 stopajın mahsubu nedeniyle, 96 bin TL kira gelirine ulaşıncaya kadar ödenecek gelir vergisi çıkmıyor aksine 'vergi iadesi' çıkıyor.

VERGİ TARİFESİ

2010 yılı konut ya da işyeri kira geürlerinin geür vergisi aşağıdaki tarifeye göre hesaplanacak.

2010 YILI KİRA GELİRLERİNİN VERGİ TARİFESİ

8.800 TL'ye kadar % 15
22.000 TL'nin 8.800 TL'si için 1.320 TL, fazlası % 20
50.000 TL'nin 22.000 TL'si için 3.960 TL, fazlası % 27
50.000 TL'den fazlasının 50.000 TL'si için 11.520 TL, fazlası % 35 oranında vergilendirilir.
Hürriyet/şžükrü Kızılot

Geri Dön