Kiracılara müjdeli haber!

Kiracılara müjdeli haber! Kiracılara müjdeli haber!

Perakendecilerin kira indirimi çabalarına yanıtlar gelmeye başladı.AVM'ler kira indirimini ve sabit kuru benimserken tüketiciye yönelik formül uzlaşmayı bekliyor.

ABD'DE patlak veren krizin etkilerini hissetmeye başlayan Türkiye'de bu süreci yara almadan atlatmanın yollarını arayan perakendeciler, satışları artırmanın formüllerini henüz bulamamış olsalar da alışveriş merkezi ayağında olumlu sinyaller almaya başladılar. Alışverişte taksit erteleme, kredi kartı faiz oranlarını düşürülmesi, kampanyalar gibi İstanbul'da başlayıp ardından tüm Türkiye'ye yayılması planlanan formül üzerinde uzlaşma henüz sağlanamadı.

İLK ATAKULE AÇIKLADI

BUNA karşın İTO ve bankaların da devreye girmesinin beklendiği kampanyanın şekillenmemesine karşın, yükselen kiralar konusunda destek istenen alışveriş merkezi yönetimlerinden cevaplar gelmeye başladı. Dün Atakule'nin 1 yıl kira zammı yapmayacağını duyurmasından sonra bugün de, Carousel Alışveriş Merkezi kirada döviz kurunu 1.250 YTL'de sabit tuttuklarını açıkladı. Carousel Genel Müdürü Orhan Demir, krizi fırsata çevirmenin önemine değinerek `havalandırma, ısıtma, güvenlik, temizlik gibi ortak giderleri kiracılarımıza yansıtmıyoruz' dedi. Önümüzdeki ay kapılarını açacak olan Çorlu Outlet 12 de, kiraları ciro üzerinde yüzde 12 pay alacak ve masrafları üstlenecek.

`GERÇEK OUTLET KONSEPTİ'

OUTLET12 Genel Müdürü Cenk Nasiri aralık ayında Çorlu'da faaliyete geçecek olan alışveriş merkezinin kiralamasını cirodan yüzde 12 alarak ve mağazaların, aydınlatmasından, ısıtmasına, soğutmasına, vitrinine, zeminine, elektrikli kepengine varıncaya kadar olan maliyetlerini karşılayarak tektip ve `gerçek outlet' konseptini Türkiye'de ilk defa gerçekleştirmek üzere yola çıktıklarını ifade etti. Nasiri, yatırımcının tüm riskine ortak olduklarını göstermeyi hedeflediklerini belirtti. FULYA ERDEM

Kepenk kapatma işe yaradı

ANKARALI alışveriş merkezleri perakendecilere destek vermekte İstanbul'dan hızlı davrandı. İstanbul'daki yönetimlerle görüşmeleri devam ettiren perakendecilere Ankaralı kira indirimi, ödemelerde döviz kurunun sabit tutulması ve ciro üzerinden kira alınması gibi kolaylıklar sağlamaya başladı. Ankara'nın simgelerinden Atakule'de işlerin durgunluğundan yakınan mağaza sahiplerinin kira ve ortak giderlerin yüksekliğini gerekçe göstererek 2 gün önce kepenk kapatma eylemi yapması dikkatleri alışveriş merkezlerine yöneltti.

Ankara indiriyor, İstanbul bekliyor


Carousel: Zam yok, dolar kuru 1.250 YTL'ye sabitlendi.

Atakule: 1 yıl kiraya zam yok. Genel giderlerde yüzde 50 indirim.

Armada: Aralık ayından itibaren kiralarda yüzde 15 indirim yapacak. Geçen yıl yapılan zamları geri çekti. Kuru sabitleyebilir.

Cepa: Kiralarda kasım ayı itibariyle dolar kurunu 1.25 olarak sabitledi.

Ankamall: Düzenleme için zaman istedi.

Panora: Zaman içinde dönem dönem dükkanların kiraları belirli oranlarda indirildi. Temmuzda bu oran yüzde 25 oldu.

Outlet 12: Genel giderleri üstlenecek. Kirayı yüzde 12 ciro üzerineden alacak.

Star