Kirada beyan arttı!

 Kirada beyan arttı! Kirada beyan arttı!

Maliye Bakanlığı, kira gelirlerini (Gayrimenkul Sermaye İradı Geliri) mercek altına almak için 2007 yılında başlattığı çalışma meyvelerini verdi. Bu sürede İzmir’de mükellef sayısının yüzde 100’ün üzerinde arttığı bildirildi
İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, kira gelirlerinin kayda alınmasında sağlanan başarıda sıkı denetimler, kiraların bankalara yatırılması zorunluluğu ve ev sahiplerine hazır beyanname göndermenin etkili olduğunu söyledi.


İzmir’de 2007 yılında 48 bin 336 olan kira geliri beyan eden mükellef sayısının 2012 yılında 93 bin 938’e yükseldiğini belirten Acar, 2007 yılından bu yana yaptıkları çalışmada İzmir’de mükellef sayısını 45 bin 602 kişi artırdıklarını kaydetti.


Gayrimenkul Sermaye İradı Geliri’ni kayda almak için 2007 yılında semt semt kira haritası çıkararak işe başladıklarını anlatan Mustafa Gürhan Acar, şu bilgileri verdi: 


4-5 noktadan kira değeri tespiti yapıldı. Her semtin ortalama kira bedelini emlakçılarla birlikte belirledik. Hangi bölgede kiraların ne kadar olduğunu tespit ettikten sonra hiç beyanname vermeyenleri belirlemek için belediyelerden birden fazla evi olanların listesini aldık. Bunlara evlerini nasıl değerlendirdiklerini sorduk. Evini kiraya verenlere beyanname vermeleri konusunda uyarılarda bulunduk. Vergi dairesine düşük beyanda bulunanları memurlarımız ’sizin bölgede kira tarifesi bu kadar’ diyerek gerçek beyanda bulunmaları konusunda uyardı.


Acar, yaptıkları çalışmalar sonucunda mükellef sayısının yanı sıra matrah beyanını da artırdıklarını ifade ederek, "2007 yılında İzmir’de 394 milyon 783 bin TL olan matrah miktarı, 827 milyon 077 bin TL oldu” diye konuştu.


Kiraların bankaya yatırılma zorunluluğunun kira gelirlerini takip etmeyi kolaylaştırdığını vurgulayan  İzmir  Vergi Dairesi Başkanı Acar, bankalardan aldıkları kayıtlardan kira sahibinin beyanname verip vermediğini sorguladıklarını anlattı.


Acar, Bakanlığın 2012 yılında başlattığı ”Ev sahibine hazır beyanname gönderme” uygulamasının da mükellef sayısını önemli oranda artırdığını kaydetti. İzmir’deki artışın yüzde 44,15 olduğunu belirten Acar, ”Elektronik beyannameyle İzmir’de 65 bin 169 olan mükellef sayısı 93 bin 938’e çıktı. 636 milyon 788 bin olan matrah beyanı 827 milyon 77 bin liraya yükseldi” dedi.


Milliyet