Kirada olan dairelerin satışı nasıl yapılır?

Kirada olan dairelerin satışı nasıl yapılır?Milliyet Gazetesi yazarı Nilüfer Kas, köşe yazısında içerisinde kiracı olan dairelerin satışını kaleme aldı. İşte o yazı...


Milliyet Gazetesi yazarı Nilüfer Kas, köşe yazısında içerisinde kiracı olan dairelerin satışını kaleme aldı. İşte o yazı...

Yakın zamanda satışı yapılan evlerin kiraya verilmemesi daha sağlık bir karar. Evde bulunan kiracı eski bir kiracı ise genel olarak kiracı ve ev sahibi arasında orta yol bulunabilir. Kiracısı olan ev sahipleri evi neden satmak istediğini kiracısına anlatması gerekiyor. Şimdi bazı mülk sahipleri “mal benim, değil mi” diye itirazda bulunabilir. Haklı bir isyan gibi görünse de konutlar kiraya verildiği andan itibaren o konutta tek söz hakkı ev sahibinde olmuyor. Kısaca ev sahibi ev için tek başına karar veremiyor. 

Kiracılar bu süreçte evin satışını çeşitli yollarla engelleyebilir. Randevu vermez, randevu verse de kapıyı açmayabilir. Alıcı adayını eve almayabilir, konutla ilgilenen kişiye evi kötüleyebilir.“Bu kadar sorunlu ise siz neden oturmaya devam ediyorsunuz?” sorusuna yanıt vermezler ama o arada alıcının hevesi kaçar.  Ek olarak bazı kiracılar tahliye için para bile isteyebilir. Çünkü ani tahliye büyük masraf demek. Bunun dışında  ekstra taşınma ücreti, ekstra tadilat masrafı da ekleniyor. Bazı kiracılar bu ücretleri bahane ederek yüksek ücretler talep ediyor. 

Kirada olan dairelerin satışı nasıl yapılır?

Bazı durumlarda en çok problem eski kiracılarla yaşayabiliyor. Uzun yıllar boyunca kiracı olan kişiler yüksek kira ödemiyorlar. Bu durum amortisman süresi bakımından eve talip olan kişinin hevesini kaçırıyor. Eski kiracıyı evden çıkarması durumunda yeni kiracıyla bu durumu kurtarabilir. Fakat güncel kira bedelleri ödemeyen eski kiracılar mühitten de ayrılmak istemedikleri için evi tahliye etmemek için çeşitli zorluklar çıkarıyor.  Bu süreçte ise en çok emlakçılar ve danışmanlar zorlanıyor. 
 

Koronavirüs salgını sonrası ev arayışları ne oldu?