29 / 03 / 2023

''Kiralar en fazla yüzde 15 artıyor. Merkez'in tepkisi yersiz''

''Kiralar en fazla yüzde 15 artıyor. Merkez'in tepkisi yersiz''

Bu açıklama Ankara'nın duayen emlakçısı Salim Taşçı'dan. Taşçı başka ne dedi?Merkez Bankası'nın (MB) son 3 yılda kiralardaki artışların yüksek seyrettiği uyarısına emlakçılardan tepki geldi. Ankaralı Emlakçı Salim Taşçı, kentte 2 yıldır kiraların neredeyse aynı kaldığını savunurken ''Bu süre içinde 2 milyon kişi ev sahibi oldu ve kiralık ev sayısı çok arttı. Bu durumda nasıl olur da kiralar enflasyona etki eder'' dedi. Taşçı, 3 yılda kira artışlarının ortalama yüzde 10-12 arasında seyrettiğini belirtirken kira kontratlarında yıllık enflasyon ortalamasını göz önünde bulundurduklarını da ifade etti.  Ankara  Tüm Emlakçılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin de ekonomide istikrar, enflasyondaki seyir ile artan konut yapımı nedeniyle Ankara'da son yıllarda kirası artmayan kiracıların sayısında artış gözlediklerini belirtirken enflasyondaki olumlu seyir devam ederse yüzde 12-15 arası değişen yıllık kira zammının yüzde 5'lere kadar düşebileceğini iddia etti.

Sürekli ev yapılıyor, kira artmaz

Emlakçı Taşçı, Merkez'in piyasadan uzak olduğunu ve doğru teşhislerde bulunamadığını savunurken önümüzdeki dönemde de kiraların artmasını beklemediklerini belirtti. Taşçı, ''Sürekli ev yapılıyor. Ev sahiplerinin artmasıyla da piyasada çok sayıda kiralık ev var. 3 sene önceki devir kapandı. O zamanki depozitolar da kalktı. Artık kira artışları taş çatlasa yüzde 15 oluyor'' dedi. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Şube Başkanı Üstün Bol ise MB'nin uyarılarının piyasada etkili olduğunu ve yüzde 10 oranında kira zammı getiren kontratlara sadık olanların bulunduğunu söylerken ancak kiralarda ev sahiplerinin 'suni dalgalanmalar' gerçekleştirdiğine de dikkat çekti. Bol, ''Bu zam oranına sadık kalınıyor ama bu kez de ev sahipleri 500 YTL olan kirayı 600 YTL'ye çıkarıp sonra yüzde 10'luk artışlar yapabiliyor. Böylelikle de piyasada fiyatlar suni biçimde yükseltiliyor, suni dalgalanma yaşanmaya başlıyor'' dedi.

Bazı kontratlar yenilenmiyor

Son dönemde bazı ev sahiplerinin kiracılarla sözleşme yapmadığını da söyleyen Bol, ''Örneğin 5 yıldır bir binada oturuyorsunuz. İlk yıl kontratınızı yaptınız ve ev sahibiyle birbirinizi tanıdınız. Düzenli de ödeme yapıyorsunuz. Dolayısıyla 2'nci ve 3'üncü yıl bazı ev sahiplerinin kontrat yenilememe talebinde ya da kirayı Maliye'ye düşük göstererek vergi kaçırma yoluna gittiği de görülüyor'' dedi. MB'nin kira zamlarına ilişkin uyarılarının çok yerinde olduğunu vurgulayan Bol, ''Kiracılar kontrat yapar ve bunlara sadık kalmakta ısrar ederse tüketici kazanacak. Aksi halde ilerleyen dönemlerde mağduriyetler yaşanacak'' dedi. MB Başkanı Durmuş Yılmaz, geçen hafta yaptığı açıklamada, son 3 yılda kira kalemlerindeki artışların çok yüksek seyrederek tek başına kira artışının yıllık enflasyona katkısının 1 puana yaklaştığını belirtmiş, kontratlarda orta vadede yüzde 4 olan enflasyon hedefinin dikkate alınmasını istemişti.

(Referans)
Geri Dön