29 / 03 / 2023

Kiraya ''Yüzde 4'ten fazla zam yok'' dedi, herkesten destek aldı

Kiraya ''Yüzde 4'ten fazla zam yok'' dedi, herkesten destek aldı

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın, kiracı ve ev sahiplerinin kira kontratı yaparken yüzde 4'lük enflasyon hedefini dikkate almaları uyarısına Kiracılar Derneği (Kira-Der) ve Tüketiciler Birliği'nden destek geldi. Ev sahipleri ve kiracılar, bu haberMerkez Bankası Enflasyon Raporu'nda, enflasyona etki eden hizmetlerden bahseden Merkez Bankası (MB) Başkanı Durmuş Yılmaz, bunların en önemli kaleminin kira artışları olduğunu söyledi. Son üç yılda kira kalemindeki artışların çok yüksek seyrettiğini ve tek başına kira artışının enflasyona katkısının 1 puan olduğunu belirten Yılmaz, yeni kira sözleşmelerinde kira artışlarının gelecek yılın enflasyon beklentisi olan yüzde 4 oranını aşmaması gerektiği uyarısında bulundu.

KİRACI SÖMÜRÜ ARACI DEĞİL

Durmuş'ın uyarısına destek veren Kiracılar Derneği (Kira-Der) Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, kiraların enflasyon oranında artırılması konusunda sosyal bir mutabakatın oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Enflasyon oranının üzerindeki kira artışlarının yasal olmadığını vurgulayan Büyüknohutçu, `Ev sahibinin talebine uymaktan başka şansım yok' görüşünü terk etmesi gerektiğini savundu. Büyüknohutçu şöyle konuştu: "Yılmaz'ın açıklamaları kiracının elini kuvvetlendirmiştir. Türkiye'deki konutların yüzde 65'i kiralık konut niteliğinde. Hiçbir kiracı, `Bu ev ya da iş yeri bana bahşedildiği için oturuyorum' diyemez. Herkes bir bedel karşılığı oturduğunu ve bu bedelin hakkıyla verildiğini biliyor. Kiracılar, piyasadaki yeni projelerde yer alan uygun fiyatlı kiralık konutları tercih ederek mülk sahibini de cezalandırabilirler. Daha önemlisi Meclis Adalet Komisyonu'nda bekleyen Türk Borçlar Yasa Tasarısı'nda kiracılarla ilgili düzenlemelerin bir an önce müstakil olarak gündeme getirilmesi gerekiyor.

UYARI HEPİMİZİN LEHİNE

Kiracı, mal sahiplerinin gözünde gelir eldesi için bir sömürü aracı olarak görülmekten çıkmalı. Ayrıca kiranın artış oranını belirleyen kriterlerin neler olduğu açık açık ortaya konulmalıdır." MB Başkanı Durmuş Yılmaz'ın görüşlerini destekleyen Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz ise Yılmaz'ın görüşlerinin herkesçe kabul gördüğünü ancak uygulamada sorunlar yaşandığına dikkat çekti. Durmuş'un uyarısının dikkate alınmasının yıl sonu enflasyon oranının gerçekleşmesinde büyük rol oynacağını dile getiren Deniz şöyle konuştu: "Uyarı herkesin lehinedir. Ancak kiralık ev sayısının az kiracı talebinin çok olduğu bir ortamda şartlar kiracının aleyhine gelişiyor. Ev sahipleri yaptıkları yüksek oranlı zamlarla ulusal bir mücadeleye dönüşen enflasyonu azdırmakta. Bu da ekonomik istikrarı ve beklentileri gölgelemektedir. Hükümet bu zinciri ancak başlattığı dar gelirlileri ev sahibi yapan sosyal konut hamlelerine hız vererek kırabilir."

(Bugün)
Geri Dön