Çukurova Balkon

Kırklar Dağı'nda ruhsatsız binaların yıkımı tamamlandı!

Kırklar Dağı'nda ruhsatsız binaların yıkımı tamamlandı! Kırklar Dağı'nda ruhsatsız binaların yıkımı tamamlandı!

Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde türkülere konu olan Kırklar Dağı'nda ruhsatsız inşa edilen ve tarihi dokuya uygun olmayan 725 daireden oluşan binaların yıkımı tamamlandı. 


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince yapılan ihale kapsamında, kadim şehrin önemli yerlerinden, türkü ve efsanelere konu olmuş Kırklar Dağı'nda inşa edilen binaların yıkımı için 29 Aralık 2017'de başlatılan çalışmalar tamamlandı.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, binaların yıkılmasıyla Kırklar Dağı'nın eski görünümüne kavuştuğunu görenler mutluluklarını dile getirdi.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Kırklar Dağı mevkisinde 2011 yılında özel bir şirket tarafından yapımına başlanan 725 dairelik konutun yapım aşamasında terör örgütü PKK'ya, evlerin değerinin yüzde 7'lik bölümünün "fon" adı altında aktarıldığı bildirilmişti.

İddianamede, aralarında eski DBP'li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın da bulunduğu 32 sanık hakkında "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" ve "nitelikli yağma" suçlarından 15 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Davada 32 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.