KKTC bu dönemde dönüşecek!

KKTC bu dönemde dönüşecek! KKTC bu dönemde dönüşecek!

Başbakan Yıldırım’ın ziyaretinin heyecan yarattığını söyleyen KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “Mega projelerde imzası olan bir isim Başbakan oldu. Kuzey Kıbrıs bu dönemde dönüşecek” dediBaşbakan Binali Yıldırım’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yaptığı ziyaretin yankıları devam ediyor. Binali Yıldırım’ın, “Türkiye’de ne varsa, KKTC’de de o olacak” açıklaması büyük heyecan yarattı. 


Milliyet’e konuşan KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “Mega projelerde imzası olan bir isim Başbakan oldu. Bu Kıbrıs için de heyecan verici. Kuzey Kıbrıs bu dönemde dönüşecek” dedi. 


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, “Sorunlarımızın çözümü hızlı olacak” derken, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros da, “İcraatlarıyla bildiğimiz Yıldırım’ın başbakanlığı fevkalede önemli” görüşünü paylaştı. Öte yandan Türkiye ile KKTC arasında uzun zamandır tartışma konusu olan Ekonomik Protokol de imzalandı. Protokole göre Türkiye, KKTC’ye mali desteğini sürdürmeye devam edecek. KKTC’de başta elektrik olmak üzere önemli alanlarda özelleştirmelerin önü açılacak. KKTC’ye 2016 yılı içerisinde 1 milyar 150 milyon TL kaynak aktarılacak. 


Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, “Yıldırım’ın yanında Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu vardı. Üç güçlü bakan ile Ada’mıza gelinmesi önemlidir. Bize önemli güç verdiler. Başbakan Yıldırım, ‘Türkiye’de ne varsa aynı anda Kıbrıs’ta olacak’ dedi. Bu çok büyük bir mesaj. Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı döneminde sahip olduğu vizyonu artık Başbakanlık döneminde de tüm alanlara yayacak” dedi.


Kaynak yayılacak

Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin kalkınması için her türlü adımı attığına işaret eden Atun, KKTC’nin maaşlar üzerinden büyümesinin kalkınmayı getirmediğini ifade etti. Gelen kaynakların artık daha geniş alanlara yayıldığına işaret eden Atun şunları kaydetti: 


“Dönüşüm yolunda güçlü şekilde ilerliyoruz. Sayın Yıldırım bir proje insanı. Kıbrıs’ı seven bir insan. Kıbrıs’la da yakından ilgileniyor. Mega projelerle Türkiye’nin de gelişmesinde çok önemli rol oynayan bir ismin Başbakan olarak Kıbrıs’a da aynı vizyon ile bakması heyecan verici.”


‘Dünyaya Türkiye ile açılıyoruz’


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da, Kıbrıs’la yakından ilgilendiğine dikkat çeken Atun şöyle devam etti: 

“Türkiye ile ilişkilerimiz güçlüdür. Türkiye ile olan ilişkiler sığ siyaset anlayışı ile ele alınamaz. Dünyaya, Türkiye ile açılıyoruz. Türkiye’ye iç siyasi çıkar için kafa tutar durumda olmak kabul edilemez. Türkiye demek, imkân demek. Türkiye ile ilişkiler tek yönlüdür. Sadece Kıbrıslı Türklerin menfaatine yönlüdür.” 


Kıbrıs’a giden suyun yönetiminin de bağlı olduğu Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, “Başbakan Yıldırım’ın KKTC’nin sorularını yakından bildiğini ve sorunların çözümü konusunda hızlı adımlar atılacağını” belirtti. 


KKTC’ye duyarlı

Yıldırım’ın başarılı bir bakanlık dönemi olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Yıldırım KKTC için çok duyarlı. KKTC’nin kalkınması için atılacak tüm çabalara destek verecektir” dedi. KTTO Başkanı Toros da, “Bakanlığı döneminde sonuç alıcı projelere imza atan bir ismin Başbakan olmasının Kıbrıslı Türkler için de kazanım olduğunu düşünüyorum” dedi. Milliyet