KMS Grubu, İran'da 4 projeye imza atacak!

KMS Grubu, İran'da 4 projeye imza atacak!

Eskişehirli KMS Grubu İran’ın Kazvin kentinde toplam 370 milyon lira değerinde 4 projeye imza atacak. Projelere önümüzdeki yılın ocak ayında başlayacaklarını söyleyen Serkan Kumaş, ek donatılarla proje bedellerinin artabileceğini vurguladı.


Eskişehirli KMS Grubu İran’ın Kazvin kentinde toplam 370 milyon lira değerinde 4 projeye imza atacak.


Eskişehir’de bulunan KMS Grubu şirketlerinden KMS Endüstriyel Ürünler San. ve Tic. AŞ, İran’da Kazvin Belediyesi ve Eyalet Yatırım Konseyi ile toplam 370 milyon dolarlık 4 projenin yapımı için anlaşma imzaladı. İran’ın Kazvin kentinde 20 milyon dolarlık alışveriş merkezi, 8.5 milyon dolarlık akvaryum, 100 milyon dolarlık havaalanı ve Tahran-Kazvin arasında 120 kilometre uzunluğunda 240 milyon euro keşif bedelli hızlı tren hattı başlangıç etabının altyapı ve üstyapı projelerini üstlendiklerini belirten KMS Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Kumaş, hızlı tren hattının 4 bin kilometrelik İpekyolu’nun başlangıcı olduğuna işaret ederek, önümüzdeki yıllarda yeni hatlarla devam edeceğinin altını çizdi. Projelere önümüzdeki yılın ocak ayında başlayacaklarını söyleyen Kumaş, ek donatılarla proje bedellerinin artabileceğini vurguladı.


Türk firmalarıyla çalışacak


İran’da üstlendikleri projeler için alanında uzman Türk firmalarla ortaklık görüşmelerini sürdürdüklerini ve uzmanlıklarına göre değerlendirmeye devam ettiklerini kaydeden Kumaş, “Projelerimizi ortaklık yaparak ya da işi taşere ederek tamamlamayı düşünüyoruz. Üstlendiğimiz işlerden alışveriş merkezi ve akvaryum projelerine ocak ayında başlayıp 18 ay içinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Havaalanı ve hızlı tren hattı projelerine önümüzdeki yılın ocak ayında başlayacağız, yapımı daha uzun zaman alacaktır. Alışveriş merkezi için Türk markalarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türk markaları açısından getirisi yüksek bir projedir” diye konuştu. Yurtdışına açılmak isteyen şirketler için İran’ın önemli fırsatlar sunduğunu ifade eden Kumaş, “İran’da enerji ve işgücü maliyetleri düşüktür. Yatırımlarda İran’ın sunduğu önemli teşvikler ve özel imtiyazlar var. 70 milyonluk İran, çevresindeki ülkelerle 300 milyon kişinin yaşadığı bir pazar sunuyor. Çinli, Alman, İtalyan ve Fransız çok sayıda işadamı İran’ı yoğun olarak ziyaret ediyor, otellerde yer bulunmuyor. Burada daha çok Türk işadamının olması gerektiğini düşünüyorum. Her alan cazip ancak özellikle imalat sektörü, yenilenebilir enerji ve teknoloji şirketleri için İran çok önemli fırsatlar barındırıyor” dedi.


İran bankacılık sisteminin tam anlamıyla dünyaya entegre olamadığını ancak Alman bankalarının İran’da şubeleşmeye başladığını anlatan Kumaş, Türkiye ile işlemlerde Halk Bankası üzerinden yapılabildiğini, bu ülkeyle ticaretin muhabir bankalar kanalıyla sorunsuz yapıldığını söyledi.


İran’ın üç kentinde ofisi var, yeni hedef Seattle


Eskişehir merkezli KMS Grubu’nun mermer, oluklu mukavva üretimi, ateş tuğla ve refrakter üretimi ile ısı gereçleri pazarlama alanında faaliyet gösterdiğini ifade eden Kumaş, Kazvin ve Tahran’da irtibat ofislerinin bulunduğunu belirterek, ekim ayında ABD’nin Seattle kentinde de bir irtibat ofisi açacaklarını sözlerine ekledi


Dünya