Kocaeli Büyükşehir D-100 42 Evler bölgesinde köprü yapıyor!

Kocaeli Büyükşehir D-100 42 Evler bölgesinde köprü yapıyor! Kocaeli Büyükşehir D-100 42 Evler bölgesinde köprü yapıyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin D-100 42 Evler bölgesinde inşa ettiği yaya köprüsü oluşmaya başladı...Kocaeli Büyükşehir Belediyesi D-100 üzerinde kalan son eski yaya köprüsünün yerine de yenisini yapıyor. İzmit D-100 kent geçişi üzerinde irili ufaklı pek çok yaya köprüsü inşa eden Büyükşehir Belediyesi böylelikle D-100’ün böldüğü şehir merkezinde yaya trafiği akışı sağlamış oldu. Ulaşım Daire Başkanlığı bu kapsamda D-100 42 Evler Mahallesi bölgesine de bir yaya köprüsü inşa ediliyor. Yeni köprü tamamlanınca eski yaya köprüsü yıkılarak kaldırılacak.

Milliyet'te yer alan habere göre yapım çalışmaları devam eden yaya köprüsün tabiliye imalatları yapılıyor. Son tabliyenin konulmasıyla köprü zemini bir bütün olacak. Köprünün asansör çalışmaları sürerken, bayramda Real yönündeki ve orta asansör kullanılabilecek. Merpenler ise her iki yakada kullanılabilir olacak. Orta merpen bayramdan sonra eski köprünün yıkılması sonrasında inşa edilecek. 

42 Evler ve Kandıra Sapağı bölgesini birbirine bağlayan yaya köprüsü çelik malzemeden yapılıyor. Yaya köprüsü Salim Dervişoğlu Caddesi ile D-100 Karayolu ve demiryolun geçerek İzzet Uzuner Sokağa kadar uzanıyor. 

Toplam uzunluğu 88,5 metre olan yaya köprüsü 3 metre genişliğinde inşa ediliyor. Köprünün her iki ayağında ve ortasında asansör yer alıyor. İş kapsamında 255 ton çelik malzeme kullanılırken temel için 540 metre fore kazık 400 metreküp beton ve 45 ton da inşaat demiri uygulandı.