Köfteci Ramiz, Akhisar OSB'de köfte fabrikası kuruyor!

Köfteci Ramiz, Akhisar OSB'de köfte fabrikası kuruyor!

Türkiyenin en yaygın yerli köfte restoran zinciri olmayı başaran Köfteci Ramiz, 23 vilayette 93 şubeye ulaştı. Aralık sonunda 108 şubeye çıkacak firma, Akhisar OSBde 10 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrikayı köfte fabrikasına dönüştürüyor


Manisa Akhisarlı Köfteci Ramiz, Türkiyenin en yaygın yerli köfte restoran zinciri olmayı başardı şimdi Avrupaya yayılmak için de masaya oturdu. 23 vilayette 93 şubeye ulaştıklarını söyleyen Köfteci Ramiz Genel Müdürü Bülent Taşkınlar, Aralık ayı sonuna kadar 108 şubeye çıkacağız. Akhisar Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) bir Fransız makine üreticisinden satın aldığımız fabrikayı dönüştürüyoruz. 10 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikaya tüm üretimimizi taşıyacağız. 4 ay içinde bu yatırımızı tamamlayacağız dedi. Lyon merkezli bir Avrupalı döner üreticisiyle de Avrupa pazarına markalı köfteci olarak girmek için görüşmelerin son aşamaya geldiğini anlatan Bülent Taşkınlar, Yakında tüm ayrıntıları açıklayacağız. Hedefimiz Ramiz Köfte olarak önce Almanlara sonra da tüm Avrupalılara yeni bir lezzet sunmak dedi.

İstanbulda 56 restoran

Bülent Taşkınlar, sadece İstanbulda 56 restoran olduklarını belirterek şöyle konuştu: Kira sözleşmelerini imzaladığımız 15 yeni restoran yatırımı var. Akbatı ve Arenaparkta 92 ve 93üncüyü açtık. 94üncüyü Nilüfer Carrefoursada açacağız. 95inci Pendik iskelesinde olacak. Aralık sonuna kadar 15 tane açılacak. Yıl sonunda 108 Köfteci Ramiz olacak.

Üretim tarafında da yatırıma devam ettiklerini söyleyen Bülent Taşkınlar, Akhisar OSBde 10 bin metrekarelik bir fabrika aldık. Burası daha önce tarım makineleri üreten bir Fransız firmasına aitti. Bütün üretimimizi bu fabrikaya taşıyacağız. Köftenin dışında zeytin ve zeytinyağı, sucuk da üretiyoruz. Üretim kapasitemiz tabii ki yükselecek. Üretimde çalışan sayımız şu anda 83, yeni yere taşınınca 110 kişi olacak. 4 ay sonra tamamen yeni yerimizde üretime başlayacağız dedi. Taşkınlar, yeni köfte fabrikası için 1 milyon 350 bin dolarlık bir yatırım gerçekleştireceklerini belirtti.

Ciro 50 milyona gidiyor

Kendilerine ait ana şirketin 2010da 31 milyon lira ciro yaptığını söyleyen Bülent Taşkınlar, Bu yıl yüzde 30-35 büyüyoruz. Bizim ciromuz 50 milyon liraya gidiyor. Bize ait restoran sayısı 14. Ancak franchise şubelerimizle genel ciro 120 milyon lirayı aşacak. Zincirin genel istihdamı 1500 kişiye yaklaşmış durumda diye konuştu.

Avrupada Ramiz Köfte oluruz, çorba ve tatlı değişir

KÖFTECİ Ramiz Genel Müdürü Bülent Taşkınlar, Avrupa pazarı için Lyon merkezli bir yatırımcı grupla ortaklık anlaşması yapmak üzere olduklarını belirterek şu bilgileri verdi: Türk köftesinin de döner gibi markasız olmasını istemiyoruz. Ramiz olarak yayılmak istiyoruz. Türkiyedeki yerli dana etleri gibi et bulabilecek miyiz diye Avrupada 8 bölgede inceleme yaptık. Berlin öne çıktı. Döner koymayacağız. Avrupalı mercimek ya da tavuk suyuna çorbayı istemeyebilir. Soğan çorbası ya da kremalı mantar öne çıkabilir. Türkiyedeki Ramizlerde, kemalpaşa, kadayıf, höşmerim gibi tatlılar var ama Avrupada başka tatlılar olabilir.

Makedonyalı Ramiz kurdu

MAKEDONYA Prilepte 1908de doğan Ramiz (Taşkınlar) kardeşi Rasim ile 1917de Türkiyeye gelir. Amcası Demirin yanına Akhisara yerleşir. İstanbulda Hüsnütabiat Lokantasında çalışır. 20 yaşında Akhisarda Makedonyadan bildiği köfteyi satmak için Köfteci Ramizi açar. Soğan, kıyma ve tuzla yaptığı köfteyi tereyağında kızartılmış pide üzerinde servis eder. 1970te vefat eden biri kız 5 çocuk babası Ramiz Taşkınların çocukları franchising sistemi ile Türkiyenin en yaygın yerli köfte zinciri yapmayı başardı.

Genç bilişimciler, 10-25 TLlik gigbizzi kurdu

DOĞU Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı Bölümü mezunu Esra Akdere ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü Mezunu Ayşegül Karaman, ortaklığında kurulan Apollo Bilgi Teknolojileri ve İletişim Hizmetleri Tasarım ve Mimarlık Ltd.in ilk projesi, bilişim öğrencileriyle hayata geçti. Herkesin, yeteneklerini, tecrübelerini, becerilerini 10-25 TL fiyat aralığında satabileceği www.gigbizz.comu kuran Esra Akdere Autocad dersi vermekten tarot falı bakmaya, direksiyon dersinden, İngilizce çeviriye kadar her ürün 10-25 TLye satılabiliyor dedi.
Hürriyet/Sadi ÖZDEMİR