Çukurova Balkon

Konteynır evler, kıştan önce Van'a gelecek!

Konteynır evler, kıştan önce Van'a gelecek!

Van depreminden etkilenen vatandaşların kış koşullarında barınabilmesi için konteynır evlere ağırlık verilecek. Bakanlar Kurulunda alınan karar gereğince, konteynır konut üreten Türk firmaların listesi çıkartıldı.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Kış koşullarında barınma için konteynır evlere ağırlık verilecek

Firmalarla temasa geçildi, konteynır evlerin 1 ay içinde teslim edilmesi istendi.

30 ülkenin yardım çağrısını kabul eden Türkiye, önceliği barınmaya verdi. Son Bakanlar Kurulu toplantısında, çetin kış koşulları da dikkate alınarak, evsiz vatandaşların barınma ihtiyacına yönelik seçenekler değerlendirildi. Kış çadırları, Mevlana Evleri ve konteynır evler olarak sunulan 3 seçenekten, içinde mutfak ve tuvaleti olan ve soğuğa daha dayanıklı olan konteynır evler tercih edildi.

Konteynere öncelik

Önceki gün Vandan dönen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kış koşullarını da gözönünde bulundurularak, barınma ihtiyacı için bir dizi karar aldıklarını belirtti. Atalay şunları söyledi: Bunlardan öncelikli olanı konteynır evler. Bunlardan az miktarda stoklarımızda var. Suriyeden gelen sığınmacılar için düşündüğümüz formüldü, acil olarak deprem bölgesine uyarladık. Bunlar çok hızlı üretilebiliyor. Bir ay içerisinde teslim edilecekler. Orada tek sorunumuz çadırların ilk etapta yeterli gelmemesi oldu. Hem arama kurtarma, hem sağlık, hem de haberleşme konusunda kısa sürede koordine olduk. Çadır gibi çok düşük maliyeti olan bir talebi zamanında ulaştırmakta geciktik. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) sorumlu bakan olarak, yöntemi değiştiriyoruz. Tüm çadırlar, Kızılay stokunda. Bundan sonra her ilde AFADın çadır stoku bulunacak.

Nuray Babacan / HÜRRİYET