Konut Edindirme Yardımı ödemeleri 60 bin hacizle başlıyor

Konut Edindirme Yardımı ödemeleri 60 bin hacizle başlıyor

Ziraat Bankası, KEY ödemelerine bugün başlıyor.


İcra nedeniyle 60 binden fazla kişi borçları tahsil edildikten sonra kalan parayı alabilecek. KEY parası alabilecek 8.5 milyon kişinin listesinin yayımlandığı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısı onbinlerce sayfadan oluştu.

İşverenlerin 1987-1995 yılları arasında çalışanlar adına yatırdığı Konut Edindirme Yardımı'nın (KEY) hak sahiplerine geri ödenmesine bugün başlanıyor.

Vatandaşlar TC kimlik numarasının son iki rakamına göre belirlenen tarihlerde, Ziraat Bankası şubelerine başvuracak. Ödemeler 1 YTL ile 1391 YTL arasında değişecek.

KEY parası alabilecek kişilerin listesinin yer aldığı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısı dün yayımlandı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi'nin, KEY hak sahipleri listesini içeren tebliğinde, ödemelerde TC kimlik numarası ibrazının zorunlu olduğu belirtildi.

Liste internete de taşınıyor

Alınan bilgiye göre, 2.8 milyar YTL ödenecek hak sahibi 8.5 milyon kişinin isimlerinin yer aldığı ve 3 nüsha olarak basılan Resmi Gazete, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa da gönderildi. Resmi Gazete, 2 biner sayfalık eşit 79 ciltten oluşurken sadece 80'inci cilt 188 sayfadan oluştu. Kâğıt israfını önlemek üzere, söz konusu Resmi Gazete sadece 3 nüsha basıldı.

Elektronik ortamda Ziraat Bankası'na iletilen listeler, bugün Emlak Konut GYO AŞ'nin "www.keyodemeleri.com" adresli internet sitesinde de yayımlanacak. Hak sahiplerinin Resmi Gazete'ye bakması gerekmiyor. Ödeme için Ziraat Bankası'na doğrudan başvurulabilecek.
 
İcra emirleri ulaştı

Ziraat Bankası yetkilileri, 25 Temmuz cuma akşamı itibariyle kendilerine ulaşan icra emri sayısının 60 binin üzerine çıktığını belirtti. Buna göre KEY kapsamındaki 60 binden fazla kişi paralarını alamayacak. Alacaklı kurumların icra daireleri aracılığıyla Ziraat Bankası'na gönderdikleri icra emirleri nedeniyle söz konusu kişiler, ancak borçları tahsil edildikten sonra kalan parayı alabilecek.

Diğer taraftan Ziraat Bankası, KEY ödemelerinde kendi alacaklarının tahsiline de öncelik verecek.

5 yıl süre var

KEY'de ödeme dilimlerine göre en çok hak sahibini 0 - 50 YTL arası alacağı olanlar oluşturuyor. Bu dilimde 3 milyon 800 bin kişi var. Ziraat Bankası, bin YTL ve üzeri alacağı olanlara, komisyon ücreti ve faiz oranında avantaj sağlayarak, alacağının 10 katına kadar kredi vermeyi öneriyor. TC kimlik numarasının son 2 rakamına göre yapılacak ödemeler 8 Ağustos Cuma günü tamamlanacak.

Hak sahibi kişiler, paralarını 5 yıl içinde istedikleri zaman şubelere başvurarak alabilecek. Bu sürede alınmayan paralar Hazine'ye gelir kaydedilecek.

TC kimlik numarası bulunmayan, sadece sosyal güvenlik numarası bulunan hak sahiplerine ödeme yapılmayacak. Bu kişilerin veya bu kişilerin varislerinin, TC kimlik numarası ile ödeme yapılmasını sağlamak üzere 3 ay içinde, öncelikle çalıştıkları kuruma, burada sorun çözülmezse ilgili sosyal güvenlik kurumuna başvurması gerekiyor.

Milliyet