02 / 06 / 2023

Konut fiyatları demir zamından etkilendi!

Konut fiyatları demir zamından etkilendi!

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Çin’in demir üretimini azaltması nedeniyle Türkiye piyasasında demir fiyatlarının yüzde 60 zamlandığını söyledi. Karslıoğlu, bu durumun konut fiyatlarını etkilediğini belirtti.Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Çin’in demir üretimini azaltması nedeniyle Türkiye piyasasında demir fiyatlarının yüzde 60 zamlandığını açıkladı.


Bu zammın sıfır konut ve iş yeri fiyatlarına yüzde 12 artışla yansıdığını söyleyen Karslıoğlu, demir fiyatlarının hükümetin girişimleriyle ekim ayında düşüşe geçeceğini vurguladı.


Karslıoğlu, “Dünyadaki en ucuz demir şu an Türkiye’de. Demir fiyatları ton başına bin 600 liradan başladı, son 6 aydır 2 bin 300’e kadar seyir halinde gidiyor. Yüzde 60 zam var. Hükümetimizin çalışmalarıyla bunun 2 bin civarına gelmesi söz konusu. Bu da zaman alacak. Bu süreç dış piyasanın öngördüğü ve çeşitli sebeplerden dolayı artış halidir. Gelip geçici bir süreçtir'' şeklinde konuştu. 


Bu süreçten müteahhitlerin ve bağlantılı diğer sektörlerle birlikte sıfır konut ve iş yeri fiyatlarının da etkilendiğini söyleyen Karslıoğlu, “Bugün yüzde 50 ile kentsel dönüşüm yapan bir müteahhit otomatikman yüzde 60’a çekmiş oluyor. Kamu müteahhitlerinde fiyat farkı almadan sözleşmeye anahtar teslimi imzalamış üyelerimiz var. Bunlarla alakalı hükümet yetkililerinin fiyat farkı anlamında iyileştirme yapacaklarına dair beyanatları var. Bunları en kısa sürede yapmalarını bekliyoruz; o zaman piyasayı az zayiatla kapatmış olacağız. Demirdeki gelen zamlarla beraber yüzde sıfır konut ve iş yeri fiyatlarında 10-12 civarında artış söz konusu olabilir. Vatandaşlarımıza önerimiz bu süreçte gereksiz yere yatırım amaçlı ev alma yöntemlerine gitmemeleri gerekiyor. Biliyorsunuz her ilde  TOKİ  gündemde. TOKİ tüm illerde projeler yapıyor, onları daha yakından takip edebilirler. Öyle 300-400 metrekare evlere de girmenin bir manası yok. Gereksiz olduğu yere daha büyük ev isteyen insanların askıda tutması gerekiyor. Zamanla geçecek tahmin ediyorum. Ekim gibi eski rayına oturacaktır'' ifadelerini kullandı.
Milliyet
Geri Dön