Konut fiyatları yüzde 45 artacak!

Konut fiyatları yüzde 45 artacak!

Türkiye genelinde satılık ev fiyatlarında artış devam ediyor. Uzmanlar ev fiyatlarındaki artışın durmayacağını bu nedenle ev sahibi olmak için doğru zaman olduğunu dile getirdi. Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki artış devam ediyor. Milliyet'te yer alan habere göre; gayrimenkul fiyatlarının kasım ayında yüzde 10 oranında hızlı bir artış kaydettiğini dile getiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat ev almak için doğru zaman olduğunu, konut fiyatlarının gelecek dönem yüzde 45 oranında yükseleceğini söyledi.  Gayrimenkul piyasası hakkında değerlendirme yapan Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, son 5 yılın en yüksek artış rakamının Kasım ayında yüzde 10 olarak gerçekleştiğinin altını çizdi. 

Konut fiyatları yüzde 45 artacak!

Kurdaki artışın gayrimenkul piyasasını hemen etkilediğini söyleyen İdika, “Normalde gayrimenkulde kasım ve aralık ayları biraz daha düşük sezondur ve ocak ayından itibaren talep artar. Biz şu anda konut aramalarında da yüzde 10’a varan bir artış görüyoruz. Fiyatlar artıyor ve artacağıyla ilgili de piyasada ciddi bir beklenti var. Dolayısıyla alıcıda da ‘bu evi aldım aldım, alamayacağım fiyatlar artacak’ gibi bir düşünce söz konusu. Fiyat artışı olmasına rağmen talep artmaya devam ediyor” dedi.  

İSTANBUL’DA YÜZDE 12’LİK ARTIŞ YAŞANDI 

Emlakjet verilerini paylaşan İdikat, en çok fiyat artışının olduğu ilin İstanbul olduğunu söyleyerek “Tüm Türkiye’de gördüğümüz yüzde 10’luk artışa karşılık İstanbul’daki bu fiyat artışı yüzde 12 oranında. Hemen arkasından  İzmir  geliyor. İzmir’de 1 ayda yüzde 11’lik bir artış görüyoruz.  Ankara  ve Antalya ise yüzde 7 artışlarla İstanbul ve İzmir’i takip ediyor” şeklinde konuştu. 

KÜÇÜKÇEKMECE’DE 1 AYDA YÜZDE 15’LİK ARTIŞ 

İstanbul’da merkez ilçelerden kayış gözlemlendiğini söyleyen İdikat, “Yeni yapılan, depreme dayanıklı konutlar ve site yaşamı arttığı için bazı bölgelere kayış var. Küçükçekmece şu anda başı çekiyor, sadece 1 ayda yüzde 15 oranında bir fiyat artışı gözlemliyoruz. Hemen arkasından da Büyükçekmece geliyor, burada da yüzde 13 oranında bir fiyat artışı görüyoruz. Merkez ilçelerinden baktığımızda da bunları Üsküdar takip ediyor. Üsküdar’da da yüzde 12 oranında bir fiyat artışı gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı.  

Konut fiyatları yüzde 45 artacak!

SATILIK KONUTLAR İLANDAN ÇEKİLİYOR; YÜZDE 12’LİK AZALMA 

İdikat, “Ev sahipleri fiyatların oturmasını beklediği için veya ocak ayında daha da artacağını ön gördüğü için ilanları biraz çektiler. Şu anda portallara baktığımızda satılık konutların yüzde 12 oranında azaldığını görüyoruz. 1 hafta içerisinde ilanlar azaldı. Biz tapu işlemi esnasında bile mal sahibinin satıştan vazgeçtiğini duyuyoruz” dedi. 

OTURUM VE YATIRIM İÇİN GAYRİMENKUL ÖNERİSİ 

Hem oturum hem de yatırım için gayrimenkulün doğru bir ürün olduğuna vurgu yapan İdikat, sözlerine şu şekilde devam etti: 

“İnşaat maliyetleri yüzde 40 oranında arttı. Üstüne üstlük talep düşmüyor, nüfus artıyor, yabancı talebi de çok fazla. Kur artınca bu sefer gurbetçi dediğimiz kesim de burayı yatırım amacı olarak görmeye başlıyor ve dolayısıyla talep azalmıyor. Bütün bunlar birleştiğinde maliyet artıyor, arz düşük ve talep fazla olunca ev fiyatları artacaktır. Fiyatların düşeceğiyle ilgili önümüzde hiçbir veri yok. Ne kadar beklerseniz fiyatların o kadar artma ihtimali var.” 

Konut fiyatları yüzde 45 artacak!

KONUT FİYATLARINDA YÜZDE 45’LİK ARTIŞ BEKLENTİSİ

 İlerleyen dönemde döviz kurunun enflasyona baskı uygulacağını düşündüğünü söyleyen İdikat, “Kur enflasyona baskı yapacaktır ben önümüzdeki dönemde yüzde 25’lerin olacağını düşünüyorum. Aynı trend devam ederse de konutlarda da en az yüzde 40-45 oranında bir fiyat artışı ön görüyorum. Bu artışlar daha çok sitelerde, daha genç binalarda daha da fazla olacaktır” şeklinde  konuştu.

EN ÇOK TALEP BÜYÜK DAİRELERE 

Konut talebinin daha çok büyük dairelere olduğuna dikkat çeken Tolga İdikat, “Özellikle pandemiden sonra 3+1, daha yüksek metrekareli, bahçeli, teraslı balkonlu evlere yönelim arttı. Yeni yapılan projelerde de balkonsuz ev göremezsiniz. Talep buralarda olduğu için fiyat artışları daha da sert. Bu yüzden insanlar biraz daha çeperlere gitmek zorunda kalıyorlar yani merkezi ilçelerdense Küçükçekmece, Beylikdüzü, Kartal, Pendik ve Tuzla’ya doğru gitmeye başlıyor. Gebze bile İstanbul’un bir ilçesi gibi düşünülüyor. Ekonomik şartlarınıza göre maalesef biraz daha küçük daireler alınabiliyor. Daha önce 2+1’de yaşarken şimdi balkonlu olsun ama 1+1 olsun diye bir geçişkenlik de var” açıklamasını yaptı.

İstanbul'da konut fiyatları Avrupa şehirlerine yaklaşacak! 

Türkiye'nin en pahalı ilçelerinde konut fiyatları ne oldu?

Yeni konutların fiyatı yüzde 50 artacak!