08 / 08 / 2022

Konut fiyatlarını artıran mülk sahiplerine dava açılabilir!

Konut fiyatlarını artıran mülk sahiplerine dava açılabilir!

Kamu bankalarının kredi destek paketini açıklamadan önce Diyarbakır'da 200 bin TL değerinde olan bir konutun fiyatının 300 bin TL'ye ulaştı. Avukat Enes Akdemir, fırsatçılara ilişkin, şahit ifadesi ve delille dava açılabileceğini kaydetti.Koronavirüs salgını sebebiyle kamu bankaları, konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. Ancak Diyarbakır'da bazı konut satıcıları, fiyatları artırdı. Avukat Enes Akdemir, konut fiyatlarını artıran fırsatçılar hakkında şahit ifadesi ve delille dava açılabileceğine dikkat çekti; "Birkaç gün önce 200 bin olan bir gayrimenkul şu anda 300 bin lira olduğunu öğreniyoruz. Bu durum mağduriyetlere sebep veriyor. Bu ciddi bir fırsatçılık, ilkesizlik ve vicdansızlık" diye konuştu.

Koronavirüsle mücadele kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kamu bankaları ile ortak hazırlanan cumhuriyet tarihinin en büyük kredi paketi hayata geçirildi. Milliyet'te yer alan habere göre; kamu bankalarının destek paketi kapsamında yer alan konut kredilerinin kullanılmaya başlanmasını fırsata çevirenler, konut fiyatlarını artırdı. Hukukçular, bu kişiler hakkında dava açılabileceğini belirtti.

Diyarbakır'da da bazı gayrimenkul sahiplerinin konut fiyatlarında artış yapmaları, konut alanların mağdur olmasına yol açtı. Avukat Enes Akdemir, fırsatçılara ilişkin, şahit ifadesi ve delille dava açılabileceğini kaydetti. Kamu bankalarının kredi destek paketini açıklamadan önce Diyarbakır'da 200 bin TL değerinde olan bir konutun fiyatının 300 bin TL'ye ulaştığını vurgulayan Akdemir, bu durumun ciddi bir mağduriyete neden olacağını kaydetti. 

'BU BİR FIRSATÇILIK, İLKESİZLİK VE VİCDANSIZLIKTIR'

Avukat Akdemir, konut alanların fırsatçılar tarafından uğradığı mağduriyetler sebebiyle hukuki alanda çalışmaya hazır olduklarını belirtti. Mağduriyet yaşadıklarını düşünenlerin hukuki yollara başvurmalarını söyleyen Akdemir, "Birkaç gün önce 200 bin lira olan bir gayrimenkulün, şu anda 300 bin liraya yükseldiğini öğreniyoruz. Bu da çok ciddi anlamda mağduriyetlere sebep veriyor. Bu bir fırsatçılık, ilkesizlik ve vicdansızlıktır. Dünyanın her yerinde hukuk kuralları bir mağduriyeti kabul etmemektedir. Hukukun olduğu her yerde mağduriyet kabul edilemez. Ülkemizin de ilgili emredici yasalarına göre asla bu mağduriyete sebebiyet verenlerin yaptığı bu eylemleri karşılıksız bırakmamaktadır. Gerek maddi manevi anlamda bu zararların tazmini ve gerek de cezalandırmaları için bir yola gidilmektedir. Bu anlamda bize başvuranlara tüketici mahkemelerinde dava açmak suretiyle işlemlerimizi sürdürmekteyiz. Şahitlerin bu anlamda ifadeleri ve yine varsa başka delilleri toparlayarak hukuki süreç başlar" diye konuştu.

'UZMANLARINA DANIŞMADAN KONUT ALINMAMALI'

Diyarbakır Emlakçılar Derneği Başkan Yardımcısı Fırat Akçakmak ise konut alımlarında uzmanlara danışılması gerektiğine dikkat çekti. Akçakmak, "Mevcut daireler zam alabiliyordu ve alıcı da bulabiliyordu. Ama hükümetin vatandaş için yaptığı faiz indirme politikasından dolayı konut stoku olmadığından, vatandaş da bir an önce 'konutumu alayım' derdine düştüğünden dolayı ikinci ellerde yüzde 25 ve yüzde 30, sıfır dairelerde de yüzde 30 ve 50 arası artış söz konusu oldu. Konut almak isteyenler mutlaka uzmanlara danışmalı" dedi.

'İNSANLAR MAĞDUR OLMAYA BAŞLADI'

Kamu bankalarının sunduğu kredi desteğiyle ev almak istediğini anlatan Salih Em, konut fiyatlarında artış yapan fırsatçıları engellemek için yetkililere çağrı yaptı.

Konut satışında faiz fırsatçılığı!