Konut fonları da bireysel emekliliğe girmeli

Konut fonları da bireysel emekliliğe girmeli


Mercer Türkiye Danışmanı Barış Tişli, ''Konut'a dayalı fonlar bireysel emekliliğe girmeli'' dedi.


Mercer Türkiye Danışmanı Barış Tişli, Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) hazırlıkları süren altın fonundan sonra, "konut" ve "mortgage"a dayalı fonların da girmesi gerektiğini söyledi. Sözkonusu fonların, ABD'de de yaygın olduğunu belirten Tişli, BES'te altın ve konuta dayalı fonların özellikle, Türkiye'de yatırım fırsatı arayan "yeşil sermaye"nin de ilgisini çekeceğini ifade etti.

İki şirket satılabilir

Türkiye'de sigorta sektörüne yönelik yabancı ilgisinin süreceğini belirten Tişli, 2008 sonuna kadar iki şirketin daha yabancılara satışının söz konusu olabileceğini söyledi. BES'nin çalışanlara sağlanan en önemli yan haklardan biri olduğunu ifade eden Tişli, "Bir şirketin çalışanı, bir başka şirkete transfer olduğunda, söz konusu çalışanın kıdem tazminatı, BES'e aktarılabilir. Çalışanın transfer olduğu şirket,  bu hakkı kazanabilmesi için çalışana sözgelimi 5 yıl şirkette çalışma şartı koyabilir. Bu, çalışanın, çalıştığı şirketin ve sistemin yararına" dedi.

BES'te katılımcılara ödemelerin 2014'te başlayacağını belirten Tişli, olağanüstü bir durumun olmaması durumunda ödemelerde bir sorun yaşanmasının beklenmeyeceğini söyledi.

Alp SÜER / Referans