Konut kredileri toplamı 150 milyar dolara ulaşacak

Konut kredileri toplamı 150 milyar dolara ulaşacak

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, Türkiye'de tutsat (mortgage) finansmanın hızla ilerleyeceğini, 150 milyar dolar seviyesine geleceğini tahmin ettiklerini belirtti.
Dünya Bankası kuruluşu IFC, Vatan Gazetesi ve Dünya Gazetesi işbirliği ile düzenlenen "Konut Finansmanı Konferansı"nda konuşan Erol, dünyada her yıl 5 trilyon doların ev almak için harcandığını söyledi.


SPK olarak sermaye piyasalarındaki gelişmeyi güçlendirmeyi amaçladıklarını ifade eden Erol, 4 ayrı ikincil piyasa ürünü üzerinde çalıştıklarını, aktife dayalı tahvil ve hisselerin piyasaya denge getirmesi açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.


Erol, "Biz hiç bir şekilde devlet garantisinde bir sistem düşünmüyoruz" dedi.


Türkiye'de tutsat piyasasında ciddi bir gelişme beklediklerini söyleyen Erol, "İspanya'da tutsat piyasasının boyutu 500 milyar avro, İspanya'nın GSMH'sinin yüzde 50'sini teşkil ediyor. Güney Kore'de ise 300 milyar dolar. Bu iki ülkenin deyenimlerini yakından izledik. Tutsat finansmanında Türkiye'nin hızla ilerleyeceğini, GSMH'sinin yüzde 35'ini geçeceğini, 150 milyar dolar seviyesine geleceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.


Turan Erol, Türkiye'deki bankaların bugün tutsat kredisi verdiğini, faizlerin düşmesinin tutsat kredisine talebi artıracağını kaydetti.


Türkiye'de çok dinamik bir sermaye piyasasının oluştuğunu ve şu anda finansal kriz yaşanmadığını belirten Erol, Türkiye'de subprime türü bir kredinin verilmesinin de mümkün olmadığını ifade etti.


Erol, "Yasa koyucular risklerin farkındalar. Gerçek ödeme kapasitesine çok dikkat ediyorlar. Kredi veren ve alanların mali yapılarının çok güçlü olmasına dikkat ediyorlar" dedi.


Turan Erol, piyasaya ilk girenlerin rekabet avantajı sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.