Konut kredilerinde faizleri düşürmek için `sepet` geliyor

Konut kredilerinde faizleri düşürmek için `sepet` geliyorAnadolubank, bir kısmı döviz, bir kısmı YTL olan kredi ürünü çıkarmaya hazırlanıyor. Bu krediyi alanlar hem daha düşük faiz oranı ile kredi kullanacak hem de kur riskini azaltacak.


Uzun vadeli konut ve otomobil kredisi kullanacaklara hem daha düşük faiz oranlı hem de kur riskini azaltacak yeni bir kredi geliyor. Bankalar, dolar ve Euro'ya göre çok daha düşük faiz oranlı Yen ve İsviçre Frangı kredilerinden sonra bu kredilerde alınan kur riskini azaltacak formülü de buldu. Anadolubank, Sepet Kredi adını verdiği ürünle, kredi kullanacak olan vatandaşın isteğine göre bir kısmı döviz, bir kısmı da YTL olan kredi paketini yakında çıkaracak. Bu krediyi kullanan vatandaş, örneğin yüzde 50 YTL, yüzde 50 de Yen kredisi alacak. Yen'in faiz oranı yüzde 4 olduğu için yüzde 16'larda seyreden YTL kredinin maliyeti yüzde 10'a kadar düşecek. Diğer bir deyişle aylık faiz oranı yüzde 1.34'ten yüzde 0.8'e kadar inmiş olacak. Örneğin, daha fazla kur riski almak istemeyen vatandaş, Yen, İsviçre Frangı, Euro veya dolar miktarını yüzde 50'nin altına çekebilecek. Daha cesur olanlar ise daha düşük faizle kredi kullanacak ancak aynı oranda kur riskini üstlenmiş olacak. Anadolubank Bireysel Kredilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, bu krediyi almak isteyenin döviz getirisi olması gerektiğini kaydederek vatandaşların hem yıllık yüzde 3-4 gibi düşük faiz oranlı para birimleri bazlı kredilerden yararlanması hem de almak istedikleri kadar risk almalarını sağlamak nedeniyle bu ürünü çıkardıklarını kaydetti.


PİYASA İZLEME MERKEZİ
Bankanın ticari ve küçük işletme kredilerinin yanı sıra bireysel kredi alanında da hızla pazar payını yükselttiğini kaydeden Atakan, bu doğrultuda şubelerde müşterilerinin piyasayı izlemelerini sağlayacak piyasa izleme merkezleri kuracaklarını da ifade etti. Bu merkezlerde hangi ürünün fiyatının ne olduğu, faiz oranları ve borsalarla ilgili müşterilere bilgi verilecek sistemler geliştirdiklerini dile getiren Atakan, bu merkezlerde müşterileri yönlendirecek, onlara tavsiyelerde bulunacak uzman danışmanların bulunacağını belirtti.
RAHİM AK