Konut kredilerinde yüzde 1 hayal oldu

Konut kredilerinde yüzde 1 hayal oldu Konut kredilerinde yüzde 1 hayal oldu

Dünya piyasalarında yaşanan dalgalanma ev sahibi olmayı hayal edenleri de vurdu. Uluslararası piyasalardaki sıkışma Türk bankalarının da muslukları kısmasına sebep oldu.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Geçen ay yüzde 1,24 olan konut kredisi faizleri bir anda 20 puan birden artarak 1,44 seviyesine çıktı. Bu artış 10 yıl vadeli 100 bin YTL'lik kredide, 22 bin 500 YTL'lik artış anlamına geliyor. Yeni bir araba parasına denk gelen bu büyük artışın aylık faturası ise 188 yeni lira. Merkez Bankası'nın 25 baz puan faiz indirimine gittiği bir dönemde meydana gelen bu artış hem müteahhitleri hem de ev sahibi olmak için faizlerin daha da düşmesini bekleyen tüketicileri canevinden vurdu. Bankacılar, tüketicilerin paralarını bankada sadece 43 gün tuttuğunu ve bu nedenle uzun vadeli kredilerin büyük oranda uluslararası piyasalardan temin edilen paralar sayesinde kullandırıldığını vurguluyor. Dünyanın önde gelen bankalarının yaşanan son mortgage krizinden ötürü ciddi bir likidite krizine girdiğine işaret ederken de bu durumun Türk bankalarının borçlanma maliyetlerini olumsuz etkilediğine vurgu yapıyor. ING Bank Türkiye Genel Müdürü Hakan Eminsoy, "Merkez faiz indirimine giderken, bankalar oranı nasıl artırır!" eleştirisine karşı çıkıyor. "Merkez Bankası'nın yaptığı çeyrek puanlık indirim gecelik borçlanma faizine ilişkindi. Bankaların verdikleri krediler ise uzun vadeli krediler. Dolayısıyla ikisi arasında bir paralellik yok." diyen Eminsoy, dünya piyasalarının bu kadar dalgalandığı bir ortamda uzun vadeli kredilerin yükselmesinin son derece doğal olduğunu belirtiyor.

Dövizdeki dalgaya dikkat

Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin de faizleri etkileyen bir diğer hususun da dövizde yaşanan hareketlenme olduğuna dikkat çekiyor. "Dövizdeki yükselme sonrasında swap piyasası da yukarıya doğru hareketlendi." diyen Meriç Uluşahin, bu durumun geçici olduğunu düşünüyor. Şekerbank Genel Müdürü Uluşahin'e göre ilerleyen günlerde faizler yeniden 1,20 seviyesine gerileyecek. Ancak deneyimli bankacı, konut kredilerinin yüzde 1'lerin altına inmesini bu yıl pek mümkün görmüyor. Dolayısıyla konut almak isteyenlere, 'durumu bu şekilde kabullenmelerini ve ona göre adım atmalarını' tavsiye ediyor.

(Zaman)

pus