Konut kredisi faizleri düşüyor, talep patlıyor!

Konut kredisi faizleri düşüyor, talep patlıyor! Konut kredisi faizleri düşüyor, talep patlıyor!

Kamu bankalarında Ağustos’ta başlattığı faiz indirimiyle Ağustos ve Eylül dönemlerinde konut satışları yükselişe geçti. Özel bankalarda en düşük faiz oranı yüzde 1.08 oldu. Konut kredi stoku 190 milyar liraya yaklaştı..


Bankaların konut kredilerinde faiz indirimine gitmesi ile birlikte kont satışlarında artış meydana geldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Eylül 2019 raporunda da durgun vaziyetteki konut satışlarının son iki ayda yükselişe geçtiği yer aldı.  

Milliyet’ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, ekonomideki olumlu gelişmeler, Merkez Bankası’nın faiz indirimleri mevduat ve kredi faizlerinde de düşüşü beraberinde getirdi. 1 Ağustos’ta kamu bankalarının başlattığı konut kredisi faiz indirimine özel bankalarda katılım gösterdi.

Ağustos sonunda özel bankaların konut kredisi yüzdeleri 1.36’dan 1.08’e kadar düşüş gösterdi. Tüketicilere  özel bankalar ekstra olarak, yüzde 1.08’den 1.17’ye kadar çeşitli seçeneklerden faydalanma imkanı veriyor.

Talep alıma geçti

Sektör temsilcileri, Ağustos ayına kadar konut alıcıları tarafından 500 bin konutluk bir talebin beklemeye geçtiğini, bu talebin hızla hayata geçtiğini ve Ağustos-Eylül olmak üzere iki ayda 100 bine yakınının satıldığını söyledi.

Geçen yıldan itibaren alınmaya başlayan yeni yapı ruhsatlarında ise yarı yarıya düşüş gözlemleniyor. Bu durum gelecek dönemde daha az konut üretileceğini, mevcut stokun da daha hızlı eriyeceğinin haberini veriyor.

Eylül’de yüzde 15.4 artış

2019 genelinde 2018’e göre düşük olsa da faiz indirimleri ile gelen hareketlenmeyle beraber, Ağustos ve Eylül aylarında 2018’in aynı aylarına göre konut sayışında artış meydana geldi. Ağustosta konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.1 arttı, 110 bin 538 adet konut satışı yapıldı. Satışlar Eylül’de ise 2018 Eylül’e göre yüzde 15.4 artışla 146 bin 903 oldu.

190 milyar lira

İhtiyaç, konut, taşıt ve ticari kredilerde de faiz oranları ağustos ayından bu yana 500, yılbaşından itibaren 750 baz puan arasında düşüşler yaşandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) rapolarına göre, Temmuz ayı sonunda 178.7 milyar lira düzeyinde bulunan konut kredi stoku, faizlerdeki düşüşle birlikte ağustos sonunda 181 milyar liranın üzerine yükseldi. Bir aylık dönemde kredi stokunda 2.3 milyar liralık artış meydana geldi. Özel bankaların da konut kredi faiz oranlarını indirmesiyle Eylül ayında konut kredi stoku 186.6 milyar lirayı gördü. Konut kredi stoku Ekim ayının ikinci haftasında artışını sürdürerek 189 milyar liraya ulaştı. Artış oranı son iki ayda yüzde 6.3 oldu.

Konut kredisi faiz oranları yüzde 0.90'a mı düşecek?