Konut kredisinde rekabet!

Konut kredisinde rekabet!

Mevduatta tek haneli faiz uygulayan bankalar sonunda kredi faizini de indirmeye başladı. 24 ay vade için aylık faiz yüzde 0.82'ye kadar indi. Ancak faiz kadar dosya masraflarının da önemli bir maliyet olduğu unutulmamalıEN DÜŞÜK FAİZ
Yüzde 0.82
Vade 24 ayla sınırlı olsa da bugün için açıklanan en düşük konut kredisi faizi.

KREDİ KULLANANLAR
770 bin kişi
Türkiye'de konut kredisi kullanan ve bankalarda halen kredi borcu ödeyen kişi sayısı Mart 2009 itibariyle 770 bin 87.

KULLANIMDAKİ DÜŞÜŞ
-Yüzde 48.0
Mart 2009 itibariyle son 1 yılda konut kredisi kullananların sayısı % 48 azaldı. Bu yılın ilk 3 ayında 41 bin kişi kredi aldı.

KREDİ MİKTARI
38.7 milyar TL
Merkez Bankası verilerinden alınan bilgilere göre 7 Ağustos itibariyle bankaların kullandırdığı konut kredisi miktarı 38.7 milyar liraya ulaştı.

Mevduat ve tahvilde faizlerin tek haneye düşmesinin ardından merakla bireysel kredi faizlerindeki düşüş nihayet gerçekleşmeye başladı. Bankalar önceki geceden itibaren birer ikişer konut kredisinde aylık faizleri yüzde 1'in altına çekmeye başladı. Uzun vadeli faiz ve takibe düşme oranlarını dikkate alan bankalar vade uzadıkça oranı yüzde 1.2'lere çıkarmasına karşın 24 aylık vadede dün faiz oranı aylık bazda yüzde 0.81'e kadar çekti.

İŞ BANKASI Yüzde 0.82
Bankalardan beklenen faiz indirimleri gelmeye başladı. Önceki gün Akbank ve Garanti Bankası konut kredisinde faiz oranlarını yüzde 1'in altına çektiğini açıkladı. Akbank, 24 aya kadar olan vadeler için faizi yüzde 0.99, Garanti Bankası ise yüzde 0.96 olarak belirledi. Bu açıklamanın ardından yeni indirimler de peşpeşe gelmeye başladı. İş Bankası 24 ay vadede oranı yüzde 0.82'ye kadar çekerek yarışta agresif olacağının sinyalini verdi. Anadolu Bank da oranlarında revizyona gitti ve faizini 24 ay vade için yüzde 0.99'a çekti.

FAİZ VADE İLE ARTIŞTA
Bankaların internet sitelerinden aldığımız ve gazetemize ulaştırılan bilgilere göre hazırlanan tabloya göre faiz oranları 60 aylık vadede yüzde 1.14'lere kadar gerilerken 10 yıllık vadede yüzde 1.15'li seviyelere kadar çekildi. Uzmanlar, vade uzadıkça faizin yükselmesinin nedenini uzun vade riski ve takipteki kredi oranının artıştan kaynaklandığını belirtiyor.
Bülent Yoldaş/Sabah

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Bankalar faiz indirimi yarışında

Bankalar arasında konut kredisi faizlerindeki indirim yarışı iyice hızlandı

Bankalar arasında konut kredisi faizlerindeki indirim yarışı iyice hızlandı. Konut kredi faizlerini 24 aya kadar yüzde 0.99'a çeken Akbank ve aynı vadede konut kredilerine yüzde 0.81 faiz uygulama kararı alan Garanti Bankası'nın ardından İş Bankası da ev kredisi faiz oranını 1-12 ay vadede yüzde 0,67'ye düşürme kararı alarak, bu alanda en düşük faiz uygulayan banka oldu.
İş Bankası, Evim, Tatil, Kariyerim gibi diğer nakit kredi faiz oranını da yüzde 1.74'ten yüzde 1.59'a düşürdüğünü, taşıt faizlerinde de 20 baz puanlık indirime gittiğini açıkladı.

Mortgage kredisinde 0-12 ay vadede faiz oranını yüzde 0.99'dan  yüzde 0.81'e indiren Garanti Bankası ise işyeri kredilerinde 12 ay vadede faiz oranını yüzde 1.11'den yüzde 0.92'ye düşürdü.
Milliyet