Konut piyasası pandemiden nasıl etkilendi?

Konut piyasası pandemiden nasıl etkilendi?Konut fiyatları tırmanmaya devam ediyor. Son 1 senede ev sahibi olmak giderek zorlaştı. Eva Gayrimenkul Değerleme konut fiyatlarına yönelik araştırma gerçekleştirdi.


Yapılan araştırma sonuçlarına göre pandemi ile kimi kentlerde yükselen talep fiyatların yükselmesinde etkili oldu. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre; Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, son 1 yılda en çok fiyat artışı olan 10 ilde artış oranlarının yüzde 37 ile yüzde 59 arasında değiştiğini dile getirdi.

Yazlıklar yükselişte 

Artış sebeplerini değerlendiren Yazıcı, “Aydın, Muğla, Antalya ve Balıkesir bünyesinde yazlık ilçeler barındırdığından en üst sıraya çıktılar. Pandemi döneminde yazlıklar kışlık oldu, insanlar yazlık evlerini kışın da kullanmaya devam ettiler. Bu evler ikincil ev özelliğinden birincil evlere döndü. Fiyat artışında bunun payı büyük diye düşünüyorum.

Konut piyasası pandemiden nasıl etkilendi?

Batman, Şanlıurfa, Mardin, Ardahan ve Gaziantep’te ise göç ve mülteciler dolayısıyla fiyatların yükseldiğini görebiliyoruz. Ancak bu senenin dinamiklerinin daha farklı olacağını ve yazlık ilçelerde fiyatların geçen seneki hızla artmayacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

3 büyük kent

Eva tarafından paylaşılan bilgilere göre konut fiyatlarındaki yükseliş İstanbul,  Ankara  ve İzmir’de de ciddi durumda İstanbul’da ortalama metrekare fiyatının 4 bin 870 lira ve yıllık artışın yüzde 24.23 olduğu ifade edildi. Ankara’da ortalama metrekare fiyatı 2 bin 540 liraya çıkarken yıllık fiyat artışı yüzde 25.02 oldu. İzmir’de metrekare fiyatı 4 bin 400 lira olarak hesaplanırken, fiyat artışı da yüzde 32.33’ü buldu.

Konut piyasası pandemiden nasıl etkilendi?

Maliyet yükselişleri etkileyecek

Gayrimenkul geliştiren firmaların yöneticileri önümüzdeki süreçte fiyat artışı olacağını söylüyor. Bunun nedeni de maliyet artışı olarak belirtiliyor. Markalı konut üretileri devam eden projelerde maliyet artışını fiyatlara yansıtmadıklarını ancak yeni başlanacak projelerde bu durumun yaşanacağını dile getiriyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) beton, demir ve çimentoya yapılan zamların son 1 yılda yüzde 100’ün üzerinde olduğunu belirtmişti. 

Müstakil konut satışlarına pandemi etkisi!