Konut portföyü yüzde 35 büyür, faizlerde fazla sıçrama olmaz

Konut portföyü yüzde 35 büyür, faizlerde fazla sıçrama olmazTürk bankacılık sektörü, konut kredilerine ilişkin yılbaşında açıkladığı yüzde 42'lik büyüme oranını revize ederek yüzde 35'e çekti. Buna gerekçe olarak uluslararası finans piyasalarında yaşanan çalkantıyı gösteren bankacılar, buna rağmen kısa vadede faiz


Global piyasalarda yaşanan dalgalanmanın boyu büyürken, Türk bankacılık sektöründe konut kredilerinde yılbaşında beklenen yüzde 42'lik büyümenin yüzde 35 seviyesinde gerçekleşebileceği tahmin ediliyor. Uluslararası finans piyasalarındaki çalkantı nedeniyle bankacılık sektöründe artan maliyetlerin konut kredi faizlerini yukarı taşıyabileceği görüşleri olsa da genel olarak kısa vadede faizlerde büyük bir sıçrama beklenmiyor.

Yurtdışı fonlama maliyeti

ABD ekonomisine yönelik gelen olumsuz veriler ve geçen hafta ABD Merkez Bankası Ben Bernanke'nin ABD'de küçük bankalar batabilir" şeklindeki konuşması, para ve sermaye piyasalarının tansiyonunu yükseltti. Yurtdışında yaşanan bu olumsuz gelişmeler yatırımcıları tedirgin etmeye devam ederken, ABD ekonomisi resesyon sürecine girecek şeklindeki endişeler de yatırımcıların risk algısını değiştirdi. Uluslararası para ve sermaye piyasalarında yaşanan bu olumsuzluk ise paranın maliyeti artırdı. Yurtdışı piyasalardan yapılan fonlama maliyetleri geçen yıla göre yükseliş kaydetti.

Bono faizi yüzde 17'i aştı

Global piyasalarda yaşanan bu dalganın Türk para ve sermaye piyasalarına yansıması ise hisse senetlerinden çıkışı, dövizin yükselişini gündeme getirirken, konut kredilerinin yakından takip ettiği bono faizlerini de yukarıya çekti. Geçen hafta yüzde 17'ye dayanan gösterge bono bileşik faizi bu hafta yüzde 17'yi aştı. Bu da bankaların konut kredi maliyetlerinin artmasına neden oldu. Ancak bankacıların şubat ayı ortasında konut kredi faizlerini binde 5 civarında artırarak yüzde 1.35'e yükseltti. Tüketicilerin merak ettiği tek şey ise "dalganın boyu büyüdükçe konut faizleri artar mı?" sorusu oldu.

Bankacılar uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanmanın şu şekli ile faizlerde yeni bir artışı gündeme getirmeyeceğini savunuyor. Ancak bazı bankacılar artan maliyetlerin fiyatlanacağını dile getirerek "Yurtdışında yaşanan olumsuz gelişmelere paralel olarak bono faizleri yukarı hareket ettikçe, bu maliyete paralel olarak, konut kredi faizleri de yukarı çıkabilir" yorumun yapıyor. Bu maliyetlerin yansıtılması durumunda ise konut kredi faizlerinin yüzde 1.40'a kadar çıkabiliceği belirtiliyor.

Büyüme yüzde 35 olabilir

Yılbaşında konut kredi pazarının yüzde 42 oranında büyüyeceği tahminlerinde bulunan bankacılar şimdi, bu büyemenin biraz gerileyebiliceğini düşünüyor. Ocak Şubat aylarının geçen yıla göre kredi kullanımı açısından iyi geçtiğini dile getiren bankacılar, "2008 için konut kredi pazarının yüzde 42 büyümesi öngörülüyordu. Ancak bu büyüme yüzde 35 oranında kalabilir" yorumunu yaptı.

Fonlamada sıkıntı yok

YAPI ve Kredi Bankası Konut Finansmanı Pazarlama Bölüm Başkanı İsmet Erdem geçen yıl eylül ayında başlayan çalkantının hala devam ettiğine değinerek sözlerine şöyle devam etti: "Hem likidite, hem de kredi sıkıntısı şeklinde kendini gösteren kriz, gelişmekte olan ülkelerde kredi verme konusunda iştahın azalmasına ve genel olarak da kredi verme koşullarının ağırlaşmasına neden oldu. Genelde gelişmekte olan ülkeler, özel olarak da Türkiye, henüz benzer bir süreç yaşamadı. Bankaların gerek likidite, gerekse fonlama maliyetleri konusunda çok ciddi bir sıkıntıları yok. Birçok Orta ve Doğu Avrupa ülkesiyle karşılaştırıldığında, Türk bankacılık sisteminin büyümesinde, yurtdışı kaynakların payı çok fazla değil. Bu nedenle, yurtdışı borçlanma maliyetlerinde meydana gelebilecek olan sınırlı yükselişler, bankaların maliyetlerini henüz çok sınırlı bir şekilde etkiliyor. Gerek yurtdışında, gerekse yurtiçinde düşen faizler de, bankalar üzerindeki maliyet baskısının artmasını engelliyor."

Kaynak: Hürriyetemlak.com