Konut satışları, 2011'in 2. çeyreğinde yüzde 17.8 arttı!

Konut satışları, 2011'in 2. çeyreğinde yüzde 17.8 arttı!

Dünya ekonomisindeki kriz söylentileri ile birlikte tüketiciler tekrar en güvenilir yatırım kaynağı olan gayrimenkule yöneliyor. 2011 yılının ikinci çeyreğinde konut satışları bir önceki döneme göre yüzde 17.8 arttıDünya ekonomisindeki kriz söylentileri ile birlikte tüketiciler tekrar en güvenilir yatırım kaynağı olan gayrimenkule yöneliyor. 2011 yılının ikinci çeyreğinde konut satışları bir önceki döneme göre yüzde 17.8 artarken, üç büyük il dışında da satışlar hız kazanıyor. Yeni konut fiyatlarında Türkiye genelinde yüzde 1,2lik sınırlı bir artış yaşanırken, konut kredisi talepleri ise genişlemesini sürdürüyor.

HürriyetKıyasla.comun, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin(GYODER) Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu verileri ile derlediği raporda konut piyasasında yaşanan önemli gelişmelere yer veriliyor.

İkinci çeyrekte konut kredisi talebi arttı

2011 yılının ikinci çeyreğinde konut kredileri  kullanımı 66.7 milyar TLye ulaşmış ve genişlemesini sürdürmüştür. Ancak Merkez Bankasının aldığı kararlar neticesinde yükselen faiz oranları ile birlikte Temmuz ve Ağustos aylarında konut kredisi taleplerinde yavaşlama görülmüş ve Eylül ayı itibariyle konut kredilerinin toplam krediler içindeki payının yüzde 9,6ya gerilemesi dikkat çekmiştir.

Konut kredisi taksitlerini küşürmek için vadeleri uzadı
Yılın ikinci çeyreğinde 9.38 milyar TL konut kredisi kullandırılırken, bir önceki döneme göre kredi kullananların kişi başı ortalama 3.000 TL daha fazla kredi talep ettikleri görülmüştür. Kişi başına ortalama 75.000 TL konut kredisi kullandırılırken, konut kredisi kullanan tüketicilerin artan faiz oranlarına karşılık aylık taksit ödemelerini düşürmek için vadeleri uzattıkları görülmektedir. 10 yıl vadeli konut kredisi kullanımı genişlerken, 10-15 yıl vadelerin payının da üçüncü çeyrekte artması dikkat çekicidir.

100 bin TL konut kredisine 76 bin 353 TL faiz ödüyoruz

Konut kredisi faiz oranları ikinci çeyrekte ortalama yüzde 1 iken, üçüncü çeyrekte yüzde 1,14e kadar yükselmiş, Eylül ayında ise durağanlaşmıştır. Kriz söylentilerinin azalması, Merkez Bankasının bankalar üzerindeki sıkılaştırma politikalarını azaltmasıyla birlikte son çeyrekte faiz oranlarının düşme eğilimi göstermesi ise beklentiler arasında yer almaktadır. 100.000 TL 10 yıl vadeli bir kredinin toplam maliyeti ise Ağustos ayında ortalama 176.353 TL olurken, Eylül ayında da aynı koşullardaki bir kredinin toplam maliyetinin yaklaşık olarak bu şekilde gerçekleşmesi bekleniyor.

Hürriyet