Konut satışları hız kesmiyor! Kim alıyor bu evleri?

Konut satışları hız kesmiyor! Kim alıyor bu evleri? Konut satışları hız kesmiyor! Kim alıyor bu evleri?

2015’te de konut satışları açısından iyi bir dönem geçiriliyor. Hatta son üç yılın artış rekoru kırılmış durumda. Peki kim alıyor bu evleri? Piyasa nereye gidiyor?


Geçen yıllarda olduğu gibi 2015’te de konut satışları açısından iyi bir dönem geçiriliyor. Hatta son üç yılın artış rekoru kırılmış durumda. Yıl içinde yaşanan pek çok ekonomik, siyasal ve sosyal dalgalanmalara karşın satışlar aynı ivmede devam etti. Orta ve üstü gelir grubunda evi olanlar mutlaka yeni bir ev için de yatırım yapıyor. Bu grubun çoğu fiyatı açısından ikinci el ev alma yolunu seçerken, diğer kısım ise yeni projelerdeki özellikle lansman gibi fırsatlardan faydalanmak istiyor.


Futbolcunun gözdesi 


Gayrimenkul pek çok kesimden insan için önemli bir yatırım aracı. Kısa sürede yüksek meblağlar kazanan futbolcular, ünlü şarkıcılar bildiklerinden şaşmayarak paralarını bu alana yatırıyor. Kartal başta olmak üzere Pendik-Tuzla hattında ve çeşitli merkezlerde büyük ölçekli projelerini sürdüren Dap Yapı, futbolcuların son zamanlarda en çok tercih ettiği firma oldu. Onlarca futbolcunun ev sahibi olduğu projelerde futbolcular dışında bölgede çalışan orta ve üst düzey yöneticiler, ulaşım başta olmak üzere proje içinde sunulan iş ve sosyal donatı alanlarına da dikkat ediyor.


Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Oyun salonları, yürüyüş yolları, gezi alanları, açık ve kapalı yüzme havuzları, sauna ve duşlarıyla, güvenlik sistemleri, otoparkları ve rekreasyon alanlarıyla, insanlara yalnız ‘başlarını sokacakları bir ev’ değil, adeta bir çevre, bir yaşam biçimi sunuyoruz” dedi.


Halkalı oturma amaçlı


Teknik Yapı, İstanbul fikirtepe’de altıncı ruhsatını alırken, bölgede en hızlı satış yapan firma oldu. Fikirtepe’de ev alanların pek çoğu, ‘yeni merkez’ olarak gördükleri bölgede yatırım yapmak isteyenler. Diğerleri ise Bağdat Caddesi’nin alternatifi olarak gördükleri Fikirtepe’de daha sonra yaşamak için ev alanlar. Teknik Yapı’nın diğer projelerindeki profil ise şöyle: “Tuzla’daki projelerde satın alma yapanların yüzde 30’u bu bölgede iş yapan hostesler, sanayide çalışan insanlar, özellikle ulaşımla ilgili geldiler. Yüzde 30 civarında sayfiye olarak alanlar var. Geri kalanı ise yatırım ve oturum amaçlı alanlar. Halkalı’daki projelerde ise tamamı oturma amaçlı alım yapıyor. Yüzde 60’ı ilk evini alırken, yüzde 40’ı yine oturmak için alıyor ama ikinci, üçüncü evini alıyor.”


Evi dönüşen ev aldı


24 konseptli projelerini özellikle Halkalı ve çevresinde gerçekleştiren ve yeni projeleri de satışta olan 24 Gayrimenkul CEO’su Ahmethan Yılmaz, global ölçekte, döviz kuru, altın fiyatları ve menkul kıymetlerde yaşanan fiyat istikrarsızlığı ile halkın gayrimenkulü en güvenli yatırım aracı olarak gördüğünü söyledi. Yılmaz, “Son yıllarda hızlanan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla şehir merkezinde eski evlerde yaşayan insanlar, evlerinin yıkılıp yeniden yapılması sürecinde yeni arayışlara girdiler. Bu insanların bir kısmı geçici de olsa kira vermek yerine ev almayı tercih ederken, bir kısmı da başkalarının yatırım için aldığı evlerde kiracı olmaya başladılar. Bu durum çevredeki konut satışlarının hızlanmasına neden oldu diyebiliriz” dedi.


Konut satışlarındaki artış trendi, yıl içinde her ay kendini gösterdi. 2013’ten itibaren ise satışlar her yıl rekor kırıyor. Peki, dövizde dalgalanma, sınır olayları, seçimler, tatil derken bu konutları kimler alıyor?


Kazan-kazan yöntemi


Özellikle lansman döneminde ev alan yatırımcıların sayısı bir hayli fazla. Bu yatırımcılar ‘topraktan girdikleri’ evler için proje sonunda daha fazla prim elde etmiş oluyorlar, bu da bir anlamda kazan-kazan metodu olarak tanımlanıyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Deniz Şahinkaya, “Kazan-kazan derken, satın alacak kişi daha uygun fiyata konut sahibi olabiliyorken yatırımcı şirket de bir nakit akışı sağlamış oluyor. Dolayısıyla konut sahibi olmak için en uygun dönem pek tabi ki lansman dönemi” dedi.  


Şahinkaya, üst gelir grubunun yanında orta gelir grubunun da daha önce şehir merkezinden rahatlıkla konut alabildiğini vurgularken, şu anda orta gelir grubunun daha şehir dışında ya da ikinci el konutlara yöneldiğini söyledi.


‘Bu yıl oturum amaçlı alındı’


TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya de, 2015 yılında alımların yatırımdan çok oturum odaklı yapıldığını söyledi. Maya, “Konut fiyatlarındaki artışın belirli bir rakama ulaşması ve bu rakamın üzerine genel olarak geçtiğimiz yıllardaki kadar hızlı çıkılamayacağını düşünürsek, yatırım için alınacak konutlarda nihai tüketici çok daha ince eleyip sık dokumaya başladı gibi... Belli bir rakamın altında ve gelişme potansiyeli belirgin hale gelen bölgelerde yatırım amaçlı alımlar yine devam ediyor” dedi. Maya, çok olmasa da ‘gelenek’ olarak ev alımının hala sürdüğünü kaydetti.


Anadolu’dan mega projeye


İstanbul dışında yaşayıp, İstanbul’da ev alanların oranı da artıyor. Yüzde 10 seviyesinde olan Anadolu’ya satış, yüzde 20’ye kadar çıkıyor. Anadolu’dan konut alacak kimse en çok projenin yakınındaki ‘dev projelere’ dikkat ediyor. Köprüler, otoyollar, büyük AVM ve gösteri salonları, metrolar gibi ‘çılgın projeler’ en çok bu kesimin ilgisini çekiyor.


Yabancı alımlar her yıl biraz daha artsa da aslında Türkiye henüz yabancı pastasından istediği payı alabilmiş değil. Haziran ayı konut satışlarına rekor kıran yabancı alımı ancak 2 bin 256 oldu. İlk defa İstanbul yabancı satın almalarda Antalya’yı geçerek ilk sırada yer aldı.


“En İyi İnovasyon Ödülü” Nef’in oldu


Uluslararası pek çok ödülün sahibi olan Nef, İngiltere’nin en prestijli ödüllerinden Best Bussiness Awards’da “En İyi İnovasyon” kategorisinin birincisi oldu. Patenti Nef’e ait olan Foldhome, Foldoffice ve Garantili Proje inovasyonlarıyla birincilik ödülünü alan  Nef, jüri üyelerinden övgü topladı. Kurul, “Müşterilerini dinleyerek geniş bir hizmet yelpazesi geliştiren ve sektöre yeni bir yaşam nefesi getiren Nef’i tebrik ederiz” ifadelerini kullandı.


Bahçeşehir’e 870 konutluk proje...


Beylikdüzü ve Büyükçekmece’de yaptığı birçok proje ile tanınan Eval İnşaat, şimdi de Bahçeşehir bölgesine yeni bir proje ile geliyor. Bahçeşehir bölgesinde geliştirdiği A+ projeyi tanıtmaya hazırlanan firma, 870 konut ve 20 ticari alandan oluşacak projeyle bölgenin en büyük yatırımlarından birine imza atmış olacak.


43 bin metrekarelik alan üzerinde  yükselecek proje, Kanal İstanbul, 3. Havalimanı, 3. Köprü ve metronun bulunduğu mega yatırımların yanında yer alacak. Eval İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aydın Arvas, “Müşterilerimize kaliteli bir yaşam alanı sunarken, karlı bir yatırıma da imza atmalarını amaçlıyoruz. Bütün projelerimizde kalite ve güvenliği ön planda tutuyoruz. Bahçeşehir’de hayata geçireceğimiz proje, bölgeye değer ve prestij kazandıracak” dedi.


NCadde Agora’nın yarısı satıldı


Özyurtlar İnşaat’ın, mayıs ayında satışa çıkan projesi Ncadde Agora’nın ik ay içinde yüzde 50’si satıldı. Özellikle yatırımcılar tarafından tercih edilen proje, iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlandı. Residence konseptindeki projede 1+0, 1+1 ve 2+1 tipinde 144 adet residence daire bulunuyor. Ncadde Agora’da yer alan dairelerin fiyatı 205 bin liradan başlıyor.


Agora ile ofis yaşamını keyfe dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Özyurtlar’ın Başkanı Tamer Özyurt, “Kalıplaşmış iş merkezi kavramını değiştirip, insanların çalışırken dinlenebileceği bir dünyanın kapılarını açıyoruz. İçerisinde restoranlar ve seçkin mağazaların da bulunacağı residence konseptinde inşa ettiğimiz projemiz özellikle yatırımcılar tarafından tercih ediliyor” dedi.Duygu Erdoğan / Milliyet