Konut satışlarında artışın ilk sinyali!

Konut satışlarında artışın ilk sinyali! Konut satışlarında artışın ilk sinyali!

Konut kredisinde kamu bankalarının başlattığı düşük faiz kampanyası konut alıcılarını harekete geçirdi. İnternette yapılan 'konut kredisi' aramalarında adeta patlama yaşanıyor. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Konut sektöründeki durgunluğa ilaç olması için başlatılan ve yüzde 0,98'lik faiz oranı ile sunulan kredi kampanyası ev sahibi olmak isteyenlerin ilgisini çekmeyi başardı. 

Merkez Bankası tarafından 16 Mart'ta yayımlanan raporda, "Konut kredisi" anahtar kelimesi ile oluşturulan arama hacmi endeksinin kullandırılan konut kredisi adedi için gösterge olarak kabul edilebileceği bildirilmişti. Başbakan Binali Yıldırım'ın konutta yeni kredi faiz kampanyasının başlatılacağını duyurduğu 7 Mayıs tarihinden bugüne yapılan aramalar zirve noktasına geldi. Bu veriler ile birlikte konut kredisi kullanımı ile ev alımının önemli ölçüde artacağı değerlendirmesine ulaşılabiliyor.

Daha önce Temmuz 2016 ve Şubat 2017'de başlatılan faiz indirimi kampanyaları sektöre önemli ölçüde doping etkisi yaratmış ve rekorların yıl bazında sürmesini sağlamıştı. Aynı dönem arama verilerine bakıldığında ve yeni kampanya dönemi ile karşılaştırılma yapıldığında yükseliş olduğu kaydediliyor. 

Elde ne kadar konut fazlası var?

TÜİK verilerine göre, 'yapı izin ruhsatı' verilen daire sayısı 2016 ve 2017 toplamında 2 milyon 323 bin adet olarak belirtildi. Aynı yıllarda satışı gerçekleştirilen konut sayısı ise 1 milyon 291 bin dolayında... Yapılan konutların önemli bir kısmının satışa çıkarıldığı varsayılırsa sadece 2 yılda yaklaşık 1 milyon adetlik bir konut stok fazlası ortaya çıkıyor.


Kampanyaya katılan bankalar

Ziraat Bankası'nın öncülüğünde başlatılan kampanyaya Şekerbank, Vakıfbank ve Halkbank katılıyor. Bu dört banka haricinde Türk Ekonomi Bankası (TEB) da destek olarak faizi 60 ay vade için yüzde 0,99 seviyesine çektiğini açıklamıştı. Kampanya 3 ay sürecek ve 500 bin TL'nin altındaki kredi kullanımlarında geçerli olacak.

150 projede yüzde 20 indirim

Satışların artmasını sağlayacak bir diğer gelişme GYODER, İNDER ve KONUTDER öncülüğünde başlatılan 'yüzde 5 peşinat, yüzde 20 indirim' kampanyası oldu. Kampanyaya katılan 41 konut üreticisi toplam 150 projede, tüketicilere 5'te 1 oranında indirim uyguluyor. 15 Mayıs-15 Haziran arasında sürecek kampanya ile 3 milyar liralık satış hacminin ortaya çıkacağı öngörülüyor.

pus