Konut satışlarında yabancıların payı giderek artıyor!

Konut satışlarında yabancıların payı giderek artıyor!


Türkiye genelinde yabancıların konut alımları giderek artıyor. Ekim ayında yabancıya yapılan konut satışı yüzde 12.1 artış gösterdi. 


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına yönelik konut satış istatistiklerini önceki gün açıkladı. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, bu ay en büyük gelişme yine yabancılara gerçekleşen konut satışlarında yaşandı. Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışları, Ekim ayında geçen senenin aynı ayına oranla yüzde 12.1 yükselerek 5 bin 893’e çıktı. Bu seviye, aynı zamanda bugüne kadar yabancılara yapılan aylık bazda en yüksek satışlardan biri olarak kaydedildi. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4.3’e çıktı. Bu oran daha önce yüzde 3.9 civarındaydı. 

Konut satışlarında yabancıların payı giderek artıyor!

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, Ocak-Ekim döneminde yabancılara gerçekleşen konut satışlarının geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 38 yükselerek 43 bin 372 olduğunu anımsatarak “Yabancılara yıllık bazda en çok satış yapılan 2019’da gerçekleşen 45 bin 483 adetlik zirveye bir adım daha yaklaştık. Kasım 2021 döneminde yabancıya gerçekleştirilen toplam satışlarda yeni bir rekor seviyeye ulaşacağımızı düşünüyorum. Yılsonunu ise yaklaşık 55 bin adetlik satışla yeni bir zirvede kapatacağımızı öngörüyoruz” dedi.

En çok İranlılar aldı

Ekimde İran vatandaşları Türkiye’den 1265 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla 926 konutla Irak, 543 konutla Rusya Federasyonu vatandaşları izledi. Sonrasında sırasıyla Almanya, Kazakistan, Kuveyt, Afganistan, İngiltere, Mısır ve Ukrayna vatandaşları ilk 10 ülke arasında bulundu.

Konut satışlarında yabancıların payı giderek artıyor!

1 milyon seviyesi geçildi 

Konut satışları Ocak-Ekim döneminde bir önceki senenin aynı dönemine oranla yüzde 15.2 düşerek 1 milyon 86 bin 539 oldu. Yılın 10 aylık döneminde 1 milyon konut satışı gerçekleşmiş oldu. Banka kredili (ipotekli) konut satışları Ekim ayında bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 9.7 yükselerek 28 bin 49 oldu. Diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16.3 yükselerek 109 bin 352 oldu.

 

Yabancıya konut satışı 10 ayda 2020'yi geçti

Ocak-ekim döneminde yabancılara konut satışı yüzde 38'lik artışla 43 bin 372'ye ulaştı.

Yorumu: Yabancıya konut satışı durdurulsun! Vatandaşlık verilmesin! Oturum izni yeterli. Yabancıya satılacaksa ofis ve dükkan satılsın.

— Tebernüş Kireçci (@TebernKireci1) November 15, 2021

 

2021 Ekim'de 137 bin 401 konut satıldı!

Yabancıya konut satışındaki artış sektöre can suyu olacak!

Yabancıya konut satışında yeni hedef 10 milyar dolar!