Konut sektöründe finansal risklere karşı korunma şart

Konut sektöründe finansal risklere karşı korunma şartSoyak, risk yönetimi ve sigorta sektörlerine yönelik bu yıl dördüncüsü düzenlenen NART Risk Managemet Forum'u sponsor olarak destekledi. Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel'in konuşmacılar arasında yer aldığı uluslararası organizasyon, her yıl çeşitli kurulu


 

Bu yıl "Dünya'da ve Türkiye'de Perakendecilik, Alışveriş ve Yaşam Merkezlerinde Risk Yönetimi ve Sigortanın Rolü" konusunun işlendiği NART Risk Management Forum 2007'de Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, konuta ilişkin risk yönetimi ve sigorta konusunu ele aldı.

Konut satın alan müşteriler, konut kredisi veren bankalar, müteahhit firma, konut projesini geliştiren yatırımcı firma ve kamu tarafında sigortayı zorunlu kılan durumlardan söz eden Çamlıbel bütün bu tarafların çeşitli durumlardaki sigorta gereksinimlerinin farklılık göstereceğine değindi. Emre Çamlıbel proje geliştiricisi, kamu kurumu ve kredi sağlayan bankaların karşılaşabilecekleri risklerden ve risk yönetiminin öneminden de bahsetti. Çamlıbel konuşmasında yangın, yıldırım düşmesi, deprem gibi faktörlerin yanı sıra inşaatın tamamlanamaması, ekonomik ve sosyal riskler karşısında sigortanın taşıdığı önemi vurgularken; bu konuda tüm tarafların katılımıyla bir konsey kurulması ve bu konseyin geliştireceği yasal değişiklik önerilerinin ilgili müsteşarlığa sunulması önerisinde bulundu.

23 Ekim Salı günü gerçekleşen forumda Emre Çamlıbel, gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren kurumlar için hayati önem taşıyan finansal risklere karşı korunma yöntemi geliştirilmesi gerektiğinden bahsetti.

Emre Çamlıbel, Soyak'ın gayrimenkul sektöründe 46 yıllık bir bilgi birikimi olduğunu belirterek, karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz koşulu öngörerek hareket ettiklerini dile getirdi.