''Konut yatırımında New York hâlâ İstanbul‘dan daha cazip''

''Konut yatırımında New York hâlâ İstanbul‘dan daha cazip''

ABD'den konut almak isteyen Türk müşterileri anlatan Cempay Gayrimenkul Genel Müdürü Yapıcı, "Borsamız manipüleye açık. ABD'ye uzaylı gelmediği sürece hiçbir problem yok" dedi.Özellikle 90'lı yılların sonunda başlayan Miami'de ev alma modası bazı iddialara göre 40 bin Türk'ün Miami'de 'evlen'mesiyle sonuçlandı. ABD'nin ünlü projeleri ile Türk müşterileri buluşturan şirket Cempay Uluslararası Gayrimenkul'ün Genel Müdürü Cem Yapıcı müşterilerini Türkiye yerine ABD'ye yatırım yapmayı daha elverişli bulan bir kitle olarak niteliyor. Yapıcı, müşterilerinin seçimlerini şöyle değerlendiriyor: "Yatırım amaçlı olarak İstanbul'dan mı, New York'tan mı ev almaları konusunda düşündüklerinde New York'u seçenler bizim müşterimiz. Sonuçta, İstanbul'daki birçok rezidansın fiyatıyla New York'takilerle hemen hemen aynı. Müşterilerimiz iki şehri kıyaslayınca New York'a yatırım yapmayı daha avantajlı buluyor. Şunun farkındalar: "ABD'ye uzaylılar gelmediği sürece hiçbir problem yok. Türkiye'ye göre risk çok az. Burada paranızın 6 ay içinde ne olacağı konusunda kimsenin fikri yok. Borsamız manipüleye çok açık. Bugün Miami'de ev alma potansiyeli olan 5 bin Türk var."


İlgi Miami'den New York'a kaydı
Miami'den ev alanların 1999-2004 yılları arasında yüzde 100-115 kazandığına değinen Yapıcı, Miami'de 8 adet ev sattıklarını kaydetti. Bu evlerin büyük çoğunluğunun yatırım amaçlı olduğunun altını çizen Yapıcı, Türklerin son yıllarda ilgisinin Miami'den New York'a kaydığını vurguladı. Yapıcı, "New York'a olan ilgi bu sene Miami'ye olanı dörde katlıyor. New York ağır basmaya başladı. Zaten geçmiş yıllarda Miami'de talep çoktu, arz yoktu. Şimdi çok ürün var, o kadar çok talep yok. Diğer yandan New York'da özellikle Trump Soho ve Setai New York'a karşı yüksek talep var. Lüks fuarı sonucunda satışa dönüşecek 4 müşterimizle irtibata geçtik" diye konuştu.


Hedef 15 ev satmak
Yapıcı müşterilerinin yüzde 35- 40'ının mortgage kredisiyle ev aldığını belirtirken, Türkiye ile ABD arasındaki lüks kavramının çok farklı olduğunu vurguladı. Türkiye'de ve dünyada zenginlerin paralarının yüzde 80-85'inin gayrimenkule yatırdığını ifade eden Yapıcı, gayrimenkulde yanılma payının çok az olduğunu kaydederek, "2008'de Amerika'da 15 ev veya daire satmayı hedefliyoruz. Bunun 12'sinin satışı şimdiden kesin" dedi. Yapıcı, ABD'li yatırımcıların Türkiye'ye bakışı hakkında, şunları söyledi: "Açıkçası Türkiye'ye yatırım açısından Batı Avrupa daha istekli ve ilgili. ABD'liler yakın zamanda yatırım yapmayı planlamıyor. Nedeni, Türkiye'nin onların ilgilendiği alanın dışında kalması. Ayrıca, Türkiye'yi iyi tanımıyorlar. Avrupalı, Türkiye'nin potansiyelinin farkında. Bu yüzden ilgili. Batı Avrupalı yatırımcıları çekmek daha kolay. Cempay olarak bünyemizde Türkiye'nin birçok farklı yerinde imarı uygun arsalar var. ABD'lilere zaman zaman bu arsaları teklif ediyoruz. Açıkçası o kadar da ilgili değiller. Kendileri gelip yatırım yapmayı riskli buluyorlar. Yeteri kadar kâr getiremeyeceği düşüncesi yaygın." Yapıcı, ABD'de son gözdenin Panama olduğunu, özellikle son birkaç senedir Orta Amerika'ya yatırım yapıldığını vurguladı. Yapıcı, bunun nedeni olarak Panama'nın Las Vegas'tan sonra Amerika'nın ikinci eğlence merkezi olmaya adaylığını gösterdi. Yapıcı, "Yakında yatırım için Panama'dan ev almayı düşünüyorum. Ekonomileri stabil. Enflasyon son yıllarda yok denecek kadar düşük. Ayrıca hükümet kumarı da yasal hale getirdi. Portföyümüzde değeri 100 milyon dolar aşan alışveriş merkezleri, arsalar, oteller var" dedi.Metrekaresi 37 bin $'lık evlere 4 Türk alıcı çıktı
Donald Trump'ın Soho'da inşa ettiği 2009'da tamamlanacak olan Trump Soho'ya 4 Türk'ün ilgilendiğini söyleyen Yapıcı, şöyle devam etti: "Projedeki 37 metrekarelik dairelerde 1 yatak odası ve 1 banyo var. 78 metrekare olanlarda ise 1 yatak odası 1.5 banyo bulunuyor. 1.5 banyodan kasıtları 1 duş+banyo ve sadece duştan oluşmaları. Ekimde satışa çıkan 46 katlı, 413 daireli projenin yüzde 70'i satıldı. Tahminim Mart 2008'de tamamen satılacağı yönünde. Yoğun ilgi nedeniyle dairelerin başlangıç fiyatı olan 1 milyon 152 bin dolardan 2 ay içinde fiyatlar 1 milyon 360 bine yükseldi. Projenin yakınında onun kadar yüksek bir yapı yok. Bütün daireler New York manzaralı. İstanbul'da metrekare fiyatı en yüksek bina Sapphire. Onun da metrekare fiyatı en yüksek 11 bin dolar. Trump Soho'nun metrekare fiyatları ise 30- 37 bin dolar arasında değişiyor. Dairelerle ilgilenen 4 Türk müşteri var." Projeden daire alanların belli kısmının yatırım amaçlı olduğunu ifade eden Yapıcı, Soho'daki bütün daireler satıldıktan sonra dairelerin tekrar satışa çıkacağını belirtti. Böylece daire fiyatlarının yüzde 10'nunu yatırıp satın alanların, aldıkları yerleri tekrar satışa çıkarabileceğini kaydetti.
'Pazardaki açığı keşfettik sektörde tek olmak istiyoruz'
Türklerin ABD'de ev alırken eş, dost, akraba tavsiyelerine göre davrandığını ifade eden Yapıcı, pazardaki açığı görüp 2006 yılında Cempay'ı kurduklarının altını çizdi. Yapıcı, "Şirketimiz yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 2 ayaklı çalışıyor. Elimizde 12 proje var. Bunlar Miami, New York, Panama ve Virgin Adaları'nda. Portföyümüze gelecek birkaç ay içinde de 5-10 yeni proje daha katılacak. Sonuçta bizden önce Türkiye'de Amerika'dan emlak pazarlayan başka bir şirket faaliyet göstermiyordu. Farkımız ev alanların tüm hukuki işlemlerini gerçekleştirmemiz. Doğru yerde, doğru yatırım yapmalarını sağlıyoruz. Türk şirketlerin yabancı ayakları o kadar iyi değil. Sektörde tek olmayı hedefliyoruz" dedi.
Trump'a Türkiye'ye yatırım yapmasını teklif edeceğim"
Amerikalı emlak baronu Donald J. Trump'ın Soho'da inşa ettiği Trump Soho adlı projeyi Türkiye'de pazarlayan Yapıcı, Trump'ın kendisinden randevu talebinde bulunduğunu, 2008'in ilk yarısında görüşeceklerini ifade etti. Trump'ın görüşmelerini yaklaşık 1 sene önceden ayarladığına değinen Yapıcı, "Kendisiyle Türkiye'ye yatırım yapması hakkında görüşeceğim. Cempay Gayrimenkul olarak bünyemizde birçok arsa var. Bu arsalardan birkaçı rezidans inşa edilmesine çok uygun. Zaten, Trump ya rezidans ya da otel yapıyor. Görüşme hakkında olumlu düşünüyorum. Türkiye'ye yatırım yapacağına inanıyorum. Randevularının süresi 15 ila 30 dakika arasında değişiyor. Fakat ilgilenirse bu görüşme süresi uzayabilir" diye konuştu. Yapıcı, Donald Trump'ın yanı sıra birçok yabancıyla Türkiye'ye yatırım yapması hakkında görüştüklerini vurguladı.
2 ayda zam gedi!
Trump Soho'daki dairelerin en ucuzunun başlangıç fiyatı 1 milyon 152 bin dolar olarak belirlenirken, yoğun ilgi fiyatları 2 ayda 1 milyon 360 bine yükseltti.
FATİH ATALAY