16 / 08 / 2022

KONUTDER kapatıldı!

KONUTDER kapatıldı!

Fetullahçı Terör Örgütü’yle (FETÖ) ilişkili olduğu gerekçesiyle yüzlerce dernek, sendika, vakıf, yurt ve okulun kapısına kilit vuruldu. Dün Resmi Gazete’de tam liste açıklanan ve kapatılmasına karar verilen kurumlar arasında Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) de yer alıyor.Markalı konut üreten ve sektörün önde gelen 24 inşaat şirketinin üye olduğu dernek 2011’de kurulmuştu.


Bugüne kadar siyasi hiçbir eylem içinde bulunmadıklarını söyleyen KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik kapatılma kararı ile ilgili şunları söyledi: “Dernek olarak bugüne kadar inşaat ve gayrimenkul sektörüne destek sağlamak adına çalıştık. Siyasi herhangi bir amaç taşımadığımız için bu derneğin uzun süre kapalı kalacağına ihtimal vermiyorum. Yetkililerle de iletişime geçtik. Ülke bu kadar ciddi bir süreçten geçerken dernek üyeleri hakkında kesin bir değerlendirmede bulunmam zor.”


 KONUTDER kapatıldı!


İŞTE KAPATILAN DERNEK, HASTANE, SENDİKA, ÜNİVERSİTE, OKUL VE YURTLAR


DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLEMİŞTİ


KONUTDER üyeleri, bugüne kadar 250 binin üzerinde konutun inşaasına imza attı. Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 3 milyar dolarlık bir katma değer yaratan KONUTDER üyesi firmalar, yaklaşık 50 bin kişiye de doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlıyor.


KONUTDER 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer vermişti: “KONUTDER olarak, milletin meclisine bomba atan, kendi vatandaşına kurşun sıkan bu darbe girişimini lanetliyoruz. Birlik ve beraberlik darbeye ‘darbe’ vurmuştur. İlk başta milli iradesini ortaya koyan milletimiz, darbeye karşı duran ve kararlılık sergileyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere tüm siyasilerimiz, hainlere destek vermeyen ordu mensuplarımız, güvenlik güçlerimiz ve basın kuruluşlarımızla gurur duyuyoruz. Bu güçlü birlik ve irade, topyekûn tüm milletimizi içine almalı ve kutuplaşmaları, ayrımcılıkları da bertaraf etmelidir. Gerilimin azalacağı, diyalogların artacağı, herkesin inancını özgürce yaşayacağı bir Türkiye temennisiyle; gündeminden darbe kelimesinin kalktığı bir ülkenin ekonomisinin büyüyeceğine ve her alanda daha iyi günlerin bizi beklediğine inancımız tamdır.”


ÜYE ŞİRKETLER...


1- Ağaoğlu 

2- Avrupa Konutları

3- Arven 

4- Besa 

5- Çukurova Gayrimenkul

6- DAP Yapı

7- DKY İnşaat 

8- Ege Yapı

9- EYG 

10- Fer Yapı

11- Garanti Koza

12- Gürallar Yapı

13- İş GYO

14- Kuzu Grup

15- Mesa Mesken

16- Metropolist

17- Metsan

18- Nef

19- Sinpaş GYO

20- Solid İnşaat

21- Soyak

22- Sur Yapı

23- Teknik Yapı 

24- Torunlar GYOGülistan ALAGÖZ/Hürriyet
Haber Sabah Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...FETÖ’cü 196 iş dünyası örgütü de kapandı. Başkanı Rızanur Meral’in firar ettiği TUSKON tarih olurken, listede KONUTDER, OTİAD, ASİAD, HÜRSİAD gibi dernekler de bulunuyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) unsurlarının devletten temizlenmesi için büyük bir mücadele başlatıldı. Kamu kurumlarında FETÖ'yle bağlantılı olan kişiler tek tek ayıklanırken, Pensilvanya bağlantılı kurumlar da kapatılmaya başlandı. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal'in (OHAL) ilk kararnamesine göre, paralel çeteye ait olduğu gerekçesiyle kapatılan bin 125 dernek arasında 196 tane de iş örgütü bulunuyor.


MERAL FİRAR ETMİŞTİ

Kapatılan dernekler arasında en çok sanayici ve işadamları dernekleri dikkat çekiyor. Türkiye'nin dört bir tarafına yuvalanmış bu dernekler FETÖ'nün para kaynağı olan işadamı örgütü Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'na (TUSKON) bağlı. Haziran ayında başkanı Rızanur Meral'in firar ettiği dernek de dün itibarıyla kapandı.


KONUTDER VE OTİAD DA VAR

Listede TUSKON'a bağlı, Anadolu İş Adamları Federasyonu (ANFED), Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED), Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF), Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF), Doğu Anadolu Sanayici Ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF), Anadolu Sanayici Ve İşadamları Federasyonu (ANSİDEF), Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (GÜNSİAF) ile onlara bağlı 188 derneğin dışında ilginç iş örgütleri de bulunuyor. Bunlar arasında inşaat sektörünün büyük derneklerinden İstanbul'daki KONUTDER, Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), Merter Platformu ile Türkiye Çin Dostluk Vakfı gibi kuruluşlar da var.


İNTERNET SİTELERİ ÇALIŞMIYOR

Dün sabah Kanun Hükmündeki Kararname'nin yayımlanmasının ardından söz konusu derneklerin internet siteleri de kapandı. Kiminin internet sitesinde "Sitemiz yenileniyor" yazarken, kiminde de Türk bayrağı çıkıyor. İşadamı derneklerinin telefonlarına da ulaşılamıyor.


HAİNLERİ İÇİMİZDE BARINDIRMAYIZ

İnşaat sektörünün en önemli temsilcilerinin bağlı olduğu Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği'nin (KONUTDER) 23 üyesi bulunuyor. Ocakta FETÖ/PYD operasyonu kapsamında, dernek üyelerinden Kayserili Kınaş İnşaat'ın sahibi Hamdi Kınaş örgüte para sağladığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, bugüne kadar dernek olarak siyasetle ilgili hiçbir açıklama yapmadıklarını belirterek, şunları söyledi: "Biz bugüne kadar sadece sektörümüzün bürokratik süreçlerinde aktif olduk. Tamamen yanlış anlaşılma ve hata olduğunu düşünüyorum. Hafta sonu olduğu için herhangi bir müdahale yapamıyoruz. Ancak hafta başında gerekli temasları yaparak bu hatanın düzeleceğini düşünüyorum. Biz inşaat sektörünün lokomotif firmalarıyız. İçimizde Paralel Yapı'yla alakalı birkaç kişi olabilir. Ancak kimse çıkıp ben bu duruştayım demedi. Bilseydik, yönetim olarak bu yapıyla alakalı kişileri içimizde barındırmazdık."


TUSKON

*Anadolu İşadamları Federasyonu (ANFED): 20

*Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ANSIFED): 16

*Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASIDEF): 17

*Ege ve Bati Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (ESIDEF): 40

*Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (GÜNSIAF): 36

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASIF): 21

*Marmara Is Hayati Dernekleri Federasyonu (MARIFED):


BOYDAK VAKFI KAPANDI

Yayımlanan listede iş dünyasının kurduğu vakıflar da yer alıyor. Bunlar arasında en tanıdık olanı da Kayseri'de bulunan Boydak Eğitim ve Kültür Vakfı. FETÖ'ye finans desteği sağladığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında Boydak Holding'in Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak halen tutuklu yargılanıyor. Kapısına kilit vurulan dernekler arasında Ankaralı Enerji ve Çevre Derneği'nin (ENDER) olması da dikkat çekti. Derneğin internet sitesinden yapılan açıklamada, "Derneğimizin hiçbir şekilde siyasi gaye ve düşünce ile alakası yoktur" yazıldığı görüldü.
Seda TABAK/Sabah
Haber Taraf Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından başlatılan operasyonlarda yüzlerce dernek, sendika, vakıf, yurt ve okulun kapısına kilit vuruldu. Resmi Gazete'de tam listesi açıklanan ve kapatılmasına karar verilen kurumlar arasında Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) de yer aldı. Markalı konut üreten ve sektörün önde gelen 24 inşaat şirketinin üye olduğu dernek 2011'de kurulmuştu. Bugüne kadar siyasi hiçbir eylem içinde bulunmadıklarını söyleyen KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik kapatılma karan ile ilgili şunları söyledi: "Demek olarak bugüne kadar inşaat ve gayrimenkul sektörüne destek sağlamak adına çalıştık. Siyasi herhangi bir amaç taşımadığımız için bu derneğin uzun süre kapalı kalacağına ihtimal vermiyorum. Yetkililerle de iletişime geçtik. Ülke bu kadar ciddi bir süreçten geçerken dernek üyeleri hakkında kesin bir değerlendirmede bulunmam zor." 

DARBE GİRİŞİMİNİ ELEŞTİRMİŞTİ 


KONUTDER 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer vermişti: "KONUTDER olarak, milletin meclisine bomba atan, kendi vatandaşına kurşun sıkan bu darbe girişimini lanetliyoruz. Birlik ve beraberlik darbeye 'darbe' vurmuştur. İlk başta milli iradesini ortaya koyan milletimiz, darbeye karşı duran ve kararlılık sergileyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere tüm siyasilerimiz, hainlere destek vermeyen ordu mensuplarımız, güvenlik güçlerimiz ve basın kuruluşlarımızla gurur duyuyoruz. Bu güçlü birlik ve irade, topyekûn tüm milletimizi içine almalı ve kutuplaşmaları, ayrımcılıkları da bertaraf etmelidir. Gerilimin azalacağı, diyalogların artacağı, gündeminden darbe kelimesinin kalktığı bir ülkenin ekonomisinin büyüyeceğine daha iyi günlerin bizi beklediğine inancımız tamdır." 


Taraf