Konutta KDV indirimi balon riskini yok edecek!

Konutta KDV indirimi balon riskini yok edecek! Konutta KDV indirimi balon riskini yok edecek!

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan, 150 metrekareden büyük konutlarda KDV’nin yüzde 8’e indirilmesi kararı, inşaat sektörünü heyecanlandırdı.Gayrimenkul sektörü temsilcileri, piyasayı canlandırmak için ardı ardına alınan kararların, mevcut konut stokunun erimesine ciddi katkısı olacağını ifade ederken, yıl sonu hedeflerinin de güncelleneceğinin altını çiziyor.


Türkiye’nin güçlü ekonomisinin kendini bir kez daha kanıtladığı bir süreçten geçildiğini anımsatan BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, OHAL sonrası KHK’lar, Merkez Bankası’nın indirim kararları ve inşaat sektöründeki kampanyaların piyasalardaki endişeli görünümü olumluya çevirdiğini belirtti.


Son alınan KDV indirimi kararının da özellikle inşaat sektörünün kendini tamamen toparlamasını ve ‘balon’ riskinin de ortadan kalkmasını sağlayacak bir önlem olduğunu bildiren Bezci, şunları söyledi:


“İnşaat sektörü, Türk ekonomisinin lokomotifi. Bu yüzden de inşaat sektörünün teşvik edilmesi, ekonomiyi şahlandırır. Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde birbiri ardına yeni konut inşaatlarının hayata geçirildiği düşünülürse, karar mevcut stokun eritilmesine de önemli ölçüde etki eder. KDV indiriminin, güvenilir liman konut yatırımını çok daha öne çıkaracağına inanıyorum. Bunun yanında kararın 150 metrekareden büyük konutlar için verilmesi, Türkiye’nin konut konforunu da artıracaktır.


Düşük vergi oranı, alıcıyı lüks konut almaya sevk eder. Bu sayede de alıcı daha lüks konutlarda yaşama olanağına kavuşur.”